שתף קטע נבחר

מייסד ה-WWW מזהיר כנגד ריגול ברשת

טים ברנרס-לי, האיש לו מיוחסת המצאת ה-www, מזהיר מפני ממשלות ותאגידים שיעשו שימוש ברשת כדי לרגל אחר אזרחים. מצד שני, הוא חוזה גם חידושים רבים בעתיד, ומצהיר ש"הרשת כיום היא רק קצה הקרחון"

גולשי האינטרנט נמצאים בסיכון הולך וגובר שממשלות ותאגידים יתחילו לעקוב אחר האתרים בהם הם מבקרים, זאת כדי לבנות תמונה על הפעילויות שלהם. כך מזהיר מייסד הרשת, סר טים ברנרס-לי.

 

ברנרס-לי, שהציע לפני 20 שנים הצעה למערכת ניהול מידע שהפכה לימים למבנה האינטרנט (WWW), אמר שמעקב אחר הרגלי גולשים עלול להוביל לבניית פרופיל מדוייק מאוד של אנשים, ואף ללמד גורמים על התחביבים וההרגלים שלהם.

 

"זה סוג של ריגול שאני באמת חושב שאנחנו צריכים למנוע", הוא אמר באירוע לחגיגת 20 שנה לרשת, שצוינו ביום ו'.

 

הרשת כיום היא רק קצה הקרחון

"הרשת עדיין לא גמורה, וכיום היא רק קצה הקרחון", אמר ברנרס-לי, "אני משוכנע שהשינויים החדשים המוטמעים בה הולכים להמשיך ולשנות את העולם, אפילו יותר ממקודם".

 

אחד מהשינויים הגדולים הוא "מידע מקושר" שיאפשר למחשבים לקרוא פיסות מידע ספציפיות ברשת, ולא רק את דפי האינטרנט השלמים בהם המידע מופיע.

 

זה יאפשר למשתמשים לקשר בקלות מידע ספציפי לפיסות מידע אחרות הקשורות אליו, ואז לשנות ולהשתמש בתוכן בדרכים חדשות, כמו למשל לארגן אותו בטבלאות או בגרפים. בצורה זו הסכום של כל הידע האנושי יגדל בצורה משמעותית, במה שברנס-לי מכנה הרשת הסמנטית.

 

דוגמאות לשימוש ברשת הסמנטית כוללות סטודנטים שיוכלו להוציא חומרים ממכוני מחקר, או אזרחים רגילים שיקבלו גישה למידע ממשלתי, זאת על ידי תשלום מיסים שיעזרו לפתח את אתרי האינטרנט הממשלתיים.

 

כמו כן, המערכת תוכל לסייע למשקיעים לעבד מידע הטמון בהודעות לעיתונות של חברות מסחריות.

 

העתיד של הרשת: בסלולרי

גולשים שמזינים מידע לרשתות חברתיות כגון פייסבוק, למשל על ידי תיוג תמונות של מכרים, יוכלו להשתמש במידע הזה גם באתרים אחרים ברשת, למשל תוך כדי הזמנת פריטי לבוש בחנות ווירטואלית. בנוסף, ציין ברנרס-לי שעתיד הרשת הוא בסלולר, וכי כיום יש יותר משתמשים שגולשים ברשת באמצעות הטלפון הנייד שלהם מאשר במחשבים ניידים.

 

"במדינות מתפתחות זה הולך להיות מרגש במיוחד, כי זו הולכת להיות הדרך היחידה בה אנשים יוכלו לראות את האינטרנט", הוא אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
סר טים ברנרס לי
צילום: איי פי
מומלצים