שתף קטע נבחר

פעילי שמאל: שימוש מוגזם של צה"ל בכוח בנעלין

טריסטן אנדרסן, האמריקני שנפצע בהפגנה, עדיין במצב קשה, מורדם ומונשם. צה"ל: ירינו בהתאם לתנאים מחמירים. הפעילים: הצבא עשה שימוש במטול גז אסור

מצבו של פעיל השמאל טריסטן אנדרסן, אזרח ארה"ב שנפצע בהפגנה בכפר נעלין ביום שישי ממשיך להיות קשה. מבית החולים שיבא בתל השומר נמסר כי הוא מאושפז במחלקה הנוירולוגית, מורדם ומונשם ואין שינוי במצבו.

 

אמש (יום א') נערכה מול הקריה בתל-אביב הפגנה בהשתתפות עשרות פעילי שמאל, בתגובה על השימוש המוגזם בכוח שעושים לדבריהם כוחות הביטחון בהפגנות בכפר מדי יום שישי. לטענתם, בהפגנה שבה נפצע אנדרסן נעשה שימוש במטול גז מסוג חדש לפיזור הפגנות, שנאסר לשימוש בהפגנות בידי הפרקליט הצבאי הראשי בשנת 2001. עוד טוענים פעילי השמאל כי אנדרסן נורה בכינון ישיר, וכי האלימות כלפי המפגינים גברה מאז מבצע "עופרת יצוקה" בעזה.

 

בקטע וידאו שפירסמה סוכנות רויטרס נראה השימוש המסיבי בגז לפיזור הפגנות:

 

בדובר צה"ל הגיבו לטענות פעילי השמאל: "השימוש בתחמושת רוגר (0.22) ביהודה ושומרון נעשה בהתאם לכללים מחמירים, תחת אותן הגבלות בדיוק החלות על שימוש בתחמושת חי "רגילה". יודגש, כי אין מדובר באמצעי לפיזור הפגנות אלא בתחמושת עליה חלים הכללים

המחייבים לעניין ירי חי. השימוש בתחמושת מיועד, גם במצבים שבהם ניתן לעשות שימוש באש חיה, לצמצם את הפגיעה במי שלעברם מבוצע הירי. שימוש בתחמושת מדויקת זו, מצמצם את הפציעות ומקטין את הסיכון של פגיעה קטלנית. מהניסיון המבצעי שנצבר עד כה, עולה כי השימוש בתחמושת אכן הוביל לירידה בחומרת הפגיעות. המפקדים בשטח מתודרכים להקפיד על הכללים המחייבים ביחס לשימוש בתחמושת. תדריכים ורענונים בנושא משולבים בכשרת הכוחות ובפעילות המבצעית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אנרכיסטים נגד הגדר" מפגנים אתמול מול הקריה
צילום: דודו אזולאי
ההפגנה ביום שישי
צילום: AFP
מומלצים