שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  נועם שליט מתייאש: "אולמרט לא יחזיר אותו"

  בדממה מצמררת קיבלו הוריו של שליט את פני השרים, שבאו לישיבת הממשלה המיוחדת לעניין בנם. ראש הממשלה קיבל מכתב אישי מנועם: "אתה אחראי לקיים את הברית בין צה"ל והמדינה למשפחה. אנו דורשים ממך באופן שאינו משתמע לשני פנים, ולמרות המחיר - החזר את גלעד"

  בלב כואב, מול פניהם העייפים והמיואשים של בני משפחת שליט, התכנסו בצהריים (יום ג') שרי הממשלה, כדי לשמוע על הנסיבות שבעטיין התפוצצו המגעים להחזרתו של גלעד. כל שר ושר קיבל בדרכו לחדר הישיבות מכתב אישי, שהוכן מראש על-ידי המשפחה והמכרים. אביבה, אמו של גלעד, מישירה אליהם את מבטה בלי לומר מילה. בעלה נועם כבר איבד תקווה: "הממשלה הזו כנראה לא תצליח להחזיר את גלעד. ראש הממשלה הנוכחי נכשל בתפקידו בנושא זה".    

   

  רגע לפני תחילת הישיבה, שיגר נועם שליט מכתב לראשה, אהוד אולמרט, בו

  הבהיר כי הוא מסרב לקבל את הכישלון כעובדה מוגמרת: "אתה נושא באחריות המלאה לקיים את הברית בין צה"ל והמדינה, למשפחה ששלחה את בנה לצבא עם הידיעה על המחויבות, שאין להפקיר חייל בשבי", כתב. "אנו דורשים ממך באופן שאינו משתמע לשני פנים, קבל עם ועולם, ולמרות המחיר הכבד שנדרש - החזר את גלעד טרם סיום כהונתך".


  ראש השב"כ והרמטכ"ל בישיבת הממשלה (צילום: משה מילנר, לע"מ)

   

  במכתב הביע נועם שליט חשש לחיי בנו ולמצבו, והבהיר את רגישות ודחיפות העניין ואת הכאב שנגרם למשפחה: "אני פונה אליך בקריאה אחרונה הבוקעת מלב משפחתי, הממתינה לבנה הכלוא במרתפי החמאס. 996 ימים עברו מאז נחטף גלעד בתקופת היותך ראש הממשלה. כמעט שלוש שנים הוא מופקר במחילות אפלות, מבלי ששולחיו יודעים על מצבו. מכתב זה הוא ניסיון תפילה להצלת בני. אני פונה אליך כאב לאב - אל תפקיר את בני גלעד".

   

  "איפה השליט שיחזיר את גלעד?"

  כ-200 בני אדם, רובם בני נוער, מתקבצים בזמן הישיבה אל מול משרד ראש הממשלה. "גלעד נלחם למעננו, עכשיו אנחנו נילחם למענו", נכתב בשלט שנשאו. התלמידים, בני עשרה העומדים לפני גיוס לצה"ל, הדגישו כי אין הם מוכנים לקבל את כישלון עסקת השבויים והשארתו של שליט בשבי. המפגינים מצוידים ברמקולים, בחולצות גלעד שליט ובשלטי "הצילו". בין הקריאות שנשמעות בהפגנה: "איפה השליט שיחזיר את גלעד?" ו"אל תגידו די, גלעד עדיין חי". כמו כן מחזיקים המפגינים שלטים עם הכיתוב: "האם אנחנו הבאים בתור?". 


  ההורים מול השרים (צילום: רונן מדזיני)

   

  "לא משנה מה המחיר, חייבים לשחרר את גלעד ובגלל זה אני כאן" אמר ל-ynet: אורי אטיאס, תלמיד כיתה יב'. "באנו להגיד לאולמרט שיחזיר אותו הביתה כמה שיותר מהר". אלונה בן אבי, מחנכת כיתה יב', הוסיפה: "באנו להיאבק על ערכי המדינה שלנו וערכי החינוך. הילדים עומדים לפני גיוס והם צריכים להיות בטוחים שהמדינה תעשה כל שצריך על מנת להחזיר את גלעד הביתה. גלעד הוא סמל בשבילנו ואנחנו מפגינים על הבסיס שעליו המדינה מושתתת. לא מפקירים שבוי בשטח ולא פצוע בשדה הקרב".

   

   רותי ברקאי, מיוזמות המאהל "אחיות למען שליט" שהפך להיות נקודת האפס של מאבק משפחת שליט בעשרת הימים האחרונים, סיפרה ל-ynet כי יש בה כעס רב ואכזבה גדולה מראש הממשלה: "לפי מה שראינו אתמול נראה כאילו שיחקו ותיעתעו בנו. זה מאכזב מאוד, גם בשביל המשפחות וגם בשביל כולנו. כל כך הרבה שנים נלחמים על זה". לדבריה, אם העסקה תיכשל, המאהל ימשיך לעמוד על תלו: "אנחנו ממשיכים בישיבה מול דוכן ראש הממשלה גם כשזה, יתחלף ונמשיך לשבת עד שגלעד יחזור".

   

  מולם הפגינו ח"כ מיכאל בן-ארי (האיחוד הלאומי), ויועץ התקשורת שלו, ברוך מרזל, וקראו שלא לשחרר מחבלים תמורת עסקה כלשהי. לדבריהם, "ההפגנה וההפקה של השמאל מבקשת להכניע ולהוריד אותנו על הברכיים, וזה לא נכון. צריך לצאת למבצע ולהכניע את כנופיית החמאס. אם רק הלב ידבר, יום-יום ייחטפו חיילים".

    

  דקל עדכן

  בצהריים עדכן עופר דקל בנפרד את משפחת שליט על המגעים האחרונים, שלא

  צלחו. בני המשפחה נחושים להתמיד במאבקם המתוקשר עד לסוף כהונתה של ממשלת אולמרט, ההולך וקרב. אבל דאגתם האמיתית נוגעת לחילופי הממשל הקרבים, שעלולים מן הסתם לעכב משמעותית את חזרתו של גלעד הביתה.  

   

  מוקדם יותר היום כבר החלו השרים להספיד את העסקה, לפחות בזמן הממשלה הנוכחית. "הממשלה הזאת כנראה כבר לא תחזיר את גלעד", העריך בצער השר אלי ישי מש"ס. אך באותה נשימה הבטיח, כאחד היחידים שנשארים גם לממשלה הבאה, כי גם היא תהיה מחויבת "באותה עוצמה" להחזרתו של החייל החטוף.    

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מכתב אישי מאבא לשר
  צילום: גיל יוחנן
  בלי לומר מילה
  צילום: גיל יוחנן
  אביבה שליט במאהל
  צילום: AP
  עופר דקל עדכן את ההורים
  צילום: גיל יוחנן
  סיכום המגעים: אולמרט ולבני
  צילום: משה מילנר , לע"מ
  מומלצים