שתף קטע נבחר

ג'ורג' בוש יפרסם ביוגרפיה שתעסוק ב"החלטות"

הנשיא לשעבר, שנאלץ לקבל לא מעט החלטות במהלך כהונתו בבית הלבן, יפרסם ספר שיתמקד בכמה נקודות הכרעה. בהוצאה מטילים ספק כי יקבל סכום עתק תמורת הזכרונות

נשיא ארצות הברית לשעבר, ג'ורג' בוש הבן, שנהג לכנות עצמו בעבר "המחליט" - כותב בימים אלו ספר על קבלת החלטות. "אני רוצה שאנשים יבינו את הסביבה בה קיבלתי החלטות. אני רוצה שאנשים יקבלו מושג איך התקבלו ההחלטות ואני רוצה שאנשים יבינו את האפשרויות שהונחו לפני", אמר אתמול (יום ד') בראיון טלפוני לסוכנות הידיעות AP מביתו החדש בדאלאס שבטקסס.

 

ספר הזכרונות של הנשיא לשעבר, שצפוי להיקרא "נקודת הכרעה", ייצא לאור ככל הנראה בשנת 2010. הוא יוצא דופן מכמה בחינות: במקום לתאר את סיפור חייו, יתמקד בוש בכמה החלטות אישיות ונשיאותיות - החל מהחלטתו לוותר על הרגלי השתייה שלו, דרך ההחלטה לבחור בדיק צ'ייני לסגנו בבית הלבן וכלה בהחלטה לפלוש לעיראק. בוש צפוי לכתוב גם על יחסיו עם בני משפחתו - ובהם אביו, שהיה נשיא בעצמו - על אמונותיו הדתיות ואופן קבלת ההחלטות לאחר פגיעת סופת ההוריקן "קתרינה".

 

הוצאת הספרים שצפויה לפרסם את הספר אחראית בין היתר לפרסום האוטוביוגרפיות של הנשיא המכהן ברק אובמה, וספרה של מזכירת המדינה לשעבר קונדוליזה רייס. עורך הדין רוברט ברנט, המייצג את בוש מול ההוצאה, ייצג בעבר גם את הנשיא לשעבר ביל קלינטון כאשר זה פרסם את זכרונותיו מהבית הלבן.

 

עמוק יותר וביקורתי

מבנה הספר יהיה שונה מהביוגרפיה שפורסמה בשנת 1999 - אז היה בוש מושל מדינת טקסס ורק נערך להתמודד בבחירות לנשיאות ארצות הברית. בספר שפורסם אז, כתב בוש כי אין לו כוונה להציג תיעוד מקיף וכרונולוגי.

 

בראיון סיפר בוש כי לא "חש בנוח עם הספר הראשון, ולו רק משום שנדמה היה כי נכתב באופן נמהר". לדבריו, לביוגרפיה הנוכחית יהיה "עומק רב יותר" הודות לשנותיו בבית הלבן. למרות שלא כתב יומן לאורך תקופת כהונתו, הוא סיפר כי התחיל לכתוב את הספר יומיים בלבד לאחר שעזב את וושינגטון וכבר רשם "אולי 30 אלף מילה".

 

בוש, שנודע בעבר בחוסר נכונות להכיר בטעויותיו, אמר כי הספר יכלול גם מידה מסוימת של ביקורת עצמית: "כן, כמובן", אמר אך סייג כי "קל לקבל תובנות שלאחר מעשה" וברצונו להציג לקוראים את

 הדברים כפי שראה אותם באותה שעה.

 

"אני רוצה לשחזר איך זה היה, לדוגמה, מיד אחרי 9/11, ולגרום לאנשים להבין את התחושות שהיו לי ואת מה שאנשים סביבי חשו באותו הזמן". פרטי העיסקה טרם נחתמו, אולם בעלי ההוצאה כבר הטילו ספק שבוש הבן יקבל סכום דומה לזה שקיבל קלינטון עבור זכרונותיו "חיי" - שנמכרו תמורת 15 מיליון דולר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' בוש
צילום: רויטרס
מומלצים