שתף קטע נבחר

הוריו של האמריקני שנפצע בנעלין: קחו אחריות

ננסי ומייק אנדרסון, הוריו של טריסטן, שנפצע ככל הנראה מפגיעת מכל גז מדמיע בהפגנה בנעלין מתחו ביקורת על ישראל. "אף אחד לא הביע חרטה או צער", קבלה אמו. אביו אמר: "אנחנו דורשים צדק לבננו, שהעולם כולו ישמע את האמת"

"הוא לא היווה איום על אף אחד. אנחנו דורשים שממשלת ישראל תיקח אחריות על בננו" - כך אמרו בצהריים (יום ב') הוריו של טריסטן אנדרסון, האזרח האמריקני שנפגע באורח קשה במהלך הפגנה בנעלין - ככל הנראה מפגיעת מכל גז מדמיע, במסיבת עיתונאים שקיימו בירושלים.

 

טריסטן נפצע לפני עשרה ימים במהלך הפגנה בהשתתפות מאות בני אדם, במחאה על בניית גדר ההפרדה. מצה"ל נמסר כי המפגינים - ישראלים, פלסטינים וזרים - הפרו צו שטח צבאי סגור וחלקם, רעולי פנים, יידו אבנים לעבר הכוחות, שהשיבו באמצעים לפיזור הפגנות.


ננסי ומייק אנדרסון. הוריו של האמריקני הפצוע (צילום: גיל יוחנן)

 

ההורים סיפרו מדוע בנם הגיע לישראל. "טריסטן הגיע על מנת לצפות מהצד בקונפליקט הישראלי-פלסטיני. הוא פגש פה את חברתו והם תכננו להמשיך לטייל בישראל כמה חודשים. הוא אוהב לצלם ולכתוב מאמרים ועתה הוא נלחם על חייו כפי שנלחם עבור הצדק במהלך כל חייו. הוא לא היווה איום על אף אחד. לירות במפגיני שלום זה פשוט נורא", הדגישה אמו ננסי.

 

לדבריה של האם, היא לא נוטרת טינה לחייל שירה בבנה, אך מרגישה חוסר צדק בכך שאין מי שמוכן לקחת אחריות על התקרית. "אף אחד לא התקשר, הביע חרטה או צער. אנחנו בהלם, בפחד ובזעזוע. טריסטן במצב קריטי, מחוסר הכרה וגם אם יחלים, אנחנו לא יודעים אם ישוב לעצמו". על נסיבות פציעתו אמרה האם: "גז מדמיע אמורים לירות בקשת על מנת לפזר הפגנות והוא נורה ישירות בראשו".

 

אביו של טריסטן, מייק, הוסיף: "בננו הוא אזרח מצויין של העולם ואני בהלם ובצער כמו כל אב אשר רואה את בנו עובר כאב שכזה. אירוני שהוא נפגע בהפגנה למען השלום ואנחנו דורשים צדק לבננו, שהעולם כולו ישמע את האמת".

 

ליד מיטתו במחלקה הנוירולוגית בבית החולים שיבא בתל-השומר שהה ימים ארוכים חברו, פעיל השמאל הישראלי יונתן פולק. "פגשתי את טריסטן לפני תשע שנים בהפגנה בפראג", סיפר פולק.

 "נפגשנו בהזדמנויות שונות ברחבי העולם, הוא אפילו הפגין בעיראק עם תחילת המלחמה ורצה מאוד זמן רב לבוא לכאן. הוא הגיע לפני חודש יחד עם החברה שלו מתוך מחויבות ותשוקה לנסות להתנגד לדברים שאותם הוא רואה כפוגעים ולא צודקים, כפי שהוא עושה בכל מקם אחר".

 

מאז פציעתו עבר טריסטן שלושה ניתוחים בראשו. בשבוע שעבר נערכה מול הקריה בתל-אביב הפגנה בהשתתפות עשרות פעילי שמאל, בתגובה על השימוש המוגזם בכוח שעושים לדבריהם כוחות הביטחון בהפגנות בכפר מדי יום שישי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנדרסון, לאחר פציעתו
צילום: יונתן פולק
מומלצים