שתף קטע נבחר

פרק 3: 13 דברים שרק נדמה לנו שאנחנו יודעים

ידוע שהאחים רייט המציאו את המטוס, שחתולים מגרגרים כשהם נהנים, שדארווין הוא הוגה רעיון האבולוציה, שלוויקינגים היו קסדות עם קרניים, ושהאדם מנצל רק עשרה אחוזים מיכולת המוח שלו? אז אל תיעלבו, אבל זה ידוע רק לכאלה שמנצלים אפילו פחות

10) האחים רייט המציאו את המטוס הראשון

כמו ממציאים רבים אחרים, האחים רייט כולה שיפרו רעיון שכבר היה קיים. המכונה המעופפת הראשונה בהיסטוריה היתה כנראה של יווני בשם ארכיטס, שחי 400 שנה לפני הספירה. המכונה, בדמות ציפור גדולה מעץ, התגלגלה באוויר על גבי חוטים והונעה באמצעות סילון אחורי - כנראה על בסיס קיטור. מאז ארכיטס חיו ממציאים רבים נוספים, וכבר במאה השנייה לספירה הומצא בסין הבלון המעופף. 300 שנה לאחר מכן המציאו הסינים גם את גלשן האוויר המאויש הראשון, כדרך חדשה ומשעשעת במיוחד להוצאה להורג. זה עבד, למרות שמדי פעם הצליח אחד הנידונים למוות לשרוד את הטיסה, נחת ללא פגע, נאסר ונגרר שוב לראש מגדל השיגור.


 

מכל מקום, המטוס הממונע והמאויש הראשון הומצא כבר ב־1874 - 30 שנה לפני זה של האחים רייט - על ידי האיש בעל השם הקליט פליקס דו־טמפל־דה־לה־קרויקס. המטוס הונע בקיטור, אבל לא היה יעיל במיוחד. הוא הצליח להתרומם מהקרקע, לגלוש במשך זמן קצר באוויר ולחזור לאדמה בשלום, אך הטיסה היתה קצרה בזמן ובמרחק. בין 1874 ל־1903 היו ממציאים אחרים שיצרו דגמים משופרים של מטוסים ממונעים ומאוישים, אלא שהם לא ניחנו ביכולת תמרון של ממש. ואז באו ב־1903 האחים רייט, והזניקו לאוויר מטוס ממונע ומאויש שהיה אמור לתמרן כמו גדול. זה לא נבדק באוויר אלא נותר בתיאוריה, ורק אחרי שנתיים נוספות ושינויים בגוף המטוס היו הרייטים הראשונים שתימרנו מכונה מעופפת באוויר, וגם קינחו בלופים. אז אולי האחים רייט לא המציאו את המטוס, אבל באותן טיסות ראשוניות הצליחו לבסס את שלוש דרכי התמרון הבסיסיות - סבסוב, עלרוד וגלגול - שבהן משתמשים כל המטוסים מאז ועד היום.

 

11) המכשפות בסיילם נשרפו על המוקד

פשוט לא נכון. השריפה על המוקד היתה פחות נפוצה מהשיטות האחרות להוצאה להורג במאה ה־17, ולפחות במושבות האנגליות בצפון אמריקה - כמו העיירה סיילם במסצ'וסטס, שמזוהה עד היום עם "משפטי המכשפות" שנפתחו בה ב־1692 - הועבר חוק שאסר על שריפת מכשפות. אז מה היה שם? ובכן, מתוך 14 הנשים וששת הגברים שנמצאו אשמים בכישוף בסיילם, אדם אחד הוצא להורג במחיצה תחת אבנים כבדות, והשאר דילגו אל העולם הבא בתלייה. לא כיף גדול גם ככה, אבל אף מכשפה בסיילם לא הועלתה על המוקד.

 

12) אבות אבותינו בנו את הפירמידות במצרים

לפי הספירה המקובלת כיום במדע הארכיאולוגיה, הפירמידות הגדולות של מצרים נבנו בין השנים 2700 לפני הספירה ל־1800 לפני הספירה. בקרב החוקרים שמאמינים בנכונות ההיסטורית של יציאת מצרים, הסברה היא שהעברים יצאו למסע במדבר כ־1,300 שנה לפני הספירה. חז"ל טוענים שבני ישראל שהו במצרים 210 שנה, ככה שנותר פער של 300 שנה בין התאריכים. לחוקרים שלא מאמינים ביציאת מצרים יש חיים הרבה יותר קלים: הם פשוט פוטרים את כל הסיפור כפנטזיה דתית. אבל האמת היא שאפילו בתנ"ך לא כתוב שהיהודים בנו את הפירמידות, אלא רק "ערי מסכנות לפרעה את פיתום ואת רעמסס". הפירמידות עצמן מעולם לא הוזכרו בתנ"ך. אז למה כולנו משוכנעים שאבא של סבא בנה אותן?


 

התיאוריה שלפיה היהודים בנו את הפירמידות הגיעה במקור מאסטרונום וארכיאולוג אירי בשם צ'ארלס פיאצי סמית, שטען במאה ה־19 שהיהודים בנו את הפירמידות תחת השראה אלוהית. האמת, זאת דווקא היתה אחת הטענות היותר

 הגיוניות שלו; בין השאר הוא ניסה להראות שיחידת המידה הבריטית לאורך - האינץ' - היתה זהה ליחידת המידה המצרית שבאמצעותה תכננו את הפירמידות. מכך הסיק סמית שמקורו של האינץ' אלוהי, והגיע מהעברים הקדומים שתכננו את הפירמידות וגם בנו אותן. לארכיאולוגים השפויים יותר לא לקח הרבה זמן להפריך את הטענות שלו, אבל עד אז הן כבר השתרשו בתודעה הציבורית. בהמשך הן כמעט גרמו לתקרית דיפלומטית בינלאומית, כשמנחם בגין הגיע לביקור במצרים בשנות ה־70 והסביר בעדינות למארחיו הזועמים כי בני ישראל הקדומים הם אלה שבנו את אחד משבעת פלאי עולם.

 

13) האדם מנצל רק עשרה אחוזים מהמוח שלו

הלוואי. אנחנו ואתם משתמשים כמעט בכל מאת האחוזים של המוח, ומה שיש לכם בקופסה זה אכן כל מה שיש. הקשקוש על עשירית המוח הגיע כנראה ממחקריו של קארל לאשליי, שנערכו בשנות ה־20 של המאה הקודמת. האיש הנחמד הזה כרת חלקים נרחבים מקליפת המוח של עכברים, וגילה שהמניאקים הקטנים עדיין מסוגלים לתפקד וללמוד תרגילים חדשים. מכאן צריך לעשות רק קפיצה לוגית קטנה כדי להסיק שהעכברים לא באמת השתמשו באותם אזורים שנכרתו במוח, והנה לכם מקור האגדה. השאלה עכשיו היא האם גם לבני אדם יש אזורים כאלה במוח — והתשובה העגומה היא שממש לא.

 

בשנים שחלפו מאז לאשליי נערכו אלפי ניתוחי מוח פתוחים בבני אדם, שבמהלכם בדקו המנתחים את תגובת המוח לגירויים חשמליים באזורים שונים. למרות שכמעט כל המוח נחקר בדרך הזאת, לא התגלה אפילו אזור אחד שלא שימש

 לפונקציה כלשהי. ניסויים אחרים שנעשו עם MRI פונקציונלי - מכשיר שמאפשר לזהות אזורים פעילים במוח - הראו שכמעט לא קיימים שם אזורים מושבתים. יותר מזה, שלל העדויות הרפואיות מפגועי מוח מראה שמספיק לבן אדם לאבד אפילו אחוז אחד מהמוח כדי לגרום לו ללקויות קשות בהתנהגות, ביכולת הלמידה והשינון ובשליטה המוטורית. אדם שיאבד 90% מהמוח אולי יוכל ללמוד תרגילים חדשים כמו העכברים - וזה יהיה מרשים מאוד - אבל רוב הסיכויים הם שהוא לא יוכל לדבר, להרגיש או לחשוב בצורה קוהרנטית.

 

מה שנכון הוא שאנחנו באמת לא מנצלים את כל המוח לביצוע פעולות מסוימות, אבל זה רק מתוך שיקולי יעילות. כמו שיש לנו שרירים שמופעלים בעיקר בזמן אכילה והליכה, כך גם יש אזורים במוח שמוקדשים לפעולות כמו ראייה, קריאה, דיבור וגרבוץ. אותם אזורים מופעלים רק כשצריך אותם, ושאר הזמן נמצאים במנוחה. ייתכן, כמובן, שאם היינו יכולים לחווט מחדש את המוח כך שאזורים מסוימים יעבדו שעות נוספות בשביל אזורים אחרים, היינו יכולים להעלות את רמת המשכל, נניח, על חשבון הראייה. אבל נכון להיום עדיין אין שום הוכחה שאפשר בכלל לעשות את זה, או שזה יעבוד, או שמישהו יהיה מספיק חכם בשביל להתנדב לזה.


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים