שתף קטע נבחר

בת עין: הנער רץ לבית דקור ומדמם, ומת

גורמי הצלה סיפרו בבת עין על השתלשלות הפיגוע הקשה, בו נרצח הנער שלמה נתיב. מנהל מד"א ירושלים: "הנער שנרצח נכנס לאחד הבתים, והתמוטט. האשה שהיתה בבית החלה בפעולות החייאה"

שלמה נתיב, נער בן 13, נרצח בצהריים (יום ה') במהלומות גרזן על ידי מחבל שחדר להתנחלות בת עין בגוש עציון. גורמי הצלה מספרים מהשטח על הרגעים הקשים של הפיגוע. רונן בשארי, מנהל מרחב מד"א ירושלים, סיפר ל-ynet על הנער שנרצח: "לאחר שנפצע, רץ לאחד הבתים, נכנס והתמוטט באחד החדרים על הרצפה. האשה שהיתה בבית החלה בפעולות החייאה עד הגעת הצוותים של מד"א".

 

צוות מד"א שהגיע למקום נאבק על חייו של נתיב - בנו של הרב חיים נתיב מנהל אולפנת בנות בירושלים, אך מאמצי ההחייאה כשלו - והוא מת מפצעיו. צוות אחר פינה לבית החולים הדסה עין כרם את הילד השני ומצבו בינוני. הוא סובל משבר בגולגולת. המחבל ככל הנראה נמלט מהיישוב, והתושבים הזעיקו את כוחות הביטחון, שהגיעו תוך זמן קצר. צה"ל פתח במצוד אחר המחבל, הקים מחסומים והגביר את הכוננות בכל היישובים בגזרה. על פי דיווח של גורמים פלסטינים, כוחות צה"ל מכתרים בית בכפר הסמוך חרבת צפא.  

 

כאשר הגיעו צוותי מד"א, "הם החלו בפעולות החייאה שנמשכו זמן ממושך אבל ללא הועיל ורופא מד"א נאלץ לקבוע את מותו". גם עוזר זילברשלג, מתנדב זק"א, היה במקום האירוע מתחילתו. הוא סיפר ל-ynet כי "ניתן היה לראות שובל של דם לאורך כל מסלול הריצה של ההרוג".

 

נתיב הותיר אחריו הורים ושמונה אחים ואחיות. הלוויתו תתקיים בשעה 17:00 אחר-הצהריים בבית העלמין בכפר עציון.

 

"ראיתי לו תאוות רצח בעיניים"

אבינועם מימון, תושב ההתנחלות, ניסה ללא הצלחה לעצור את המחבל, לאחר הפיגוע: "ראיתי לו בעיניים תאוות רצח. הוא ניסה לבעוט בי בכל דרך אפשרית ולחבוט בראשי. התפללתי לקדוש ברוך הוא שייתן לי כוח, כי אני לא אדם שמורגל בכך". 


אנשי זק"א בבית שבו מת הנער (צילום: עוזר זילברשלג, דוברות זק"א)

 

"יצאתי ממשרדי הישוב, וראיתי ילד בן שבע-שמונה בורח", סיפר מימון ל-ynet על השתלשלות האירועים, מנקודת המבט שלו. "אחריו ראיתי מישהו שלא זיהיתי בהתחלה כמחבל. פניתי לעברו, ניסיתי לחטוף לו את הגרזן וביקשתי מאשה שראיתי שיקראו למשטרה".  

 

"בשלב מסוים קרסתי, והוא נמלט", הוא מוסיף. "אבל ראיתי שמישהו רודף אחריו ושמעתי גם ירייה. אז ילד אחר הגיע, עם ראש מלא דם. רצנו לעברו, ניסינו לטפל בו, אני ואמו. הבנתי שהוא פצוע קל. יש לי בן בגיל שבע שחזה את הכל. אני מכיר את הילדים האלו, הבן שלי מכיר אותם. כולם גדלים יחד כאן".


חיילים באזור הפיגוע (צילום: גיל יוחנן)

  

מימון מספר כי "הלך הרוח ביישוב קשה מאוד. עוד לא עיכלנו את הרצח הקודם מלפני שנתיים", הוא אומר, בהתכוונו לרציחתו של תושב ההתנחלות, ארז לבנון, בפיגוע דקירה בוואדי סמוך בפברואר 2007.

  

מימון אינו סבור כי העובדה שבת עין אינה מוקפת בגדר סייעה בידי המחבל. "מבחינה פרקטית, לא ראינו שגדר זה משהו שעוזר", הוא אומר. "היו פיגועים בהרבה יישובים שיש בהם גדר. אנחנו חושבים שהתפיסה צריכה להיות שהפוגע צריך להיות מגודר בגדר ולא מי שמנסים לפגוע בו. הצבא לא עושה פעולות הרתעה ואנחנו מבכים זאת". 

 

למקום הפיגוע הגיע גם ראש המועצה האזורית גוש-עציון, שאול גולדשטיין, שסיפר על סידורי הביטחון ביישוב שלא מוקף בגדר: "לאחרונה הוצבה מצלמה של מערכת הביטחון, שלא הצליחה לצערנו לאתר את המחבל. ביקשנו מהצבא להציב מערכות נוספות אך בשל קיצוצים במערכת הביטחון הם לא הוצבו". הוא סיפר כי אחיו של הנרצח, שלא ידע במה מדובר, יצא מהבית וירה באוויר. גולדשטיין הוסיף כי לא היתה התרעה חמה לפיגוע.

 

בהכנת הידיעה השתתף רונן מדזיני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלמה נתיב
זמן קצר לאחר הפיגוע
צילום: גיל יוחנן
כוחות רבים ניהלו מצוד אחר המחבל
צילום: גיל יוחנן
זירת הפיגוע
צילום: אייזיק ברנשטיין דוברות זק"א
מפת האזור
מומלצים