שתף קטע נבחר

חקירה: מחבלת או ירי בגלל כבוד המשפחה?

במשטרה טוענים כי ממצאים מחקירה ראשונית מלמדים כי הירי בבסיס שוקת בוצע על-רקע לאומני. אבל במערכת הביטחון יבדקו אם יצאה למסע הירי בגלל בעיות "כבוד המשפחה". בני משפחת אל-נבארי המומים: אולי היא רצתה להגיש תלונה. צריך לבדוק שוב

בסמה עוואד אל-נבארי, בת 16, מהכפר הבדואי חורה שבנגב, שירתה היום (שבת) לעבר בסיס שוקת אינה מוכרת למערכת הביטחון. במערכת הביטחון יבדקו האם עמדה מאחוריה התארגנות טרור או שמא פעלה על דעת עצמה והאם החליטה לצאת למסע הירי בגלל סכסוך על רקע "כבוד המשפחה".  

 

במערכת הביטחון מעריכים כי פעלה על דעת עצמה. גורם משטרתי מסר ל-ynet כי המשטרה חוקרת כל זווית אפשרית. "החקירה בתחילתה וטרם נגמרה. מממצאים שעלו בחקירה הראשונית עולה כי האירוע אכן על רקע לאומני אבל כל האפשרויות נבדקות".

 

ביישוב חורה קיבלו בתדהמה את הבשורה על הירי. ראש מועצת חורה, ד"ר מוחמד אל-נבארי, שלל בשיחה עם ynet את האפשרות שזה היה ניסיון פיגוע על רקע לאומני: "קיבלנו את הידיעה בתדהמה. מדובר על ילדה שהיא חלק מפרויקט המצוינות בבית הספר. היא באה ממשפחה יציבה ללא כל בעיות הידועות למועצה. הילדה תלמידת כיתה י' בבית הספר התיכון בחורה, היא ילדה אחראית ללא בעיות. היא גרה עם משפחתה ביישוב מסודר עם תשתיות, אין פה שום תסכול - אני לא מבין מה קרה". 

 

"המשטרה צריכה לבדוק את האירוע הזה שוב", אמר עובד בקיוסק בחורה, "אולי היא רק הלכה כדי להגיש תלונה על משהו שקרה לה". יצויין כי תחנת המשטרה נמצאת בסמוך למקום האירוע. עלי, קרוב משפחתה של בסמה עוואד אל-נבארי, אמר כי מדובר בילדה "שכל מה שהיא עושה זה ללכת מהבית לבית הספר וחזרה. כשהש.ג ראה את הילדה בלבוש המסורתי, כנראה הוא ישר חשב שזו מחבלת וירה".

  

קרובי משפחה אחרים של אל-נבארי מתארים נערה חביבה, תלמידה מצטיינת, שלא הייתה פוגעת באיש. "כל המשפחה מופתעת" אמר ל-ynet עודה אל-נבארי. "ייתכן שהיא הלכה להתלונן במשטרה והם בטעות חשבו שהיא רוצה לבצע פיגוע. המשטרה צריכה לבדוק את זה ולהוכיח שאכן מדובר באירוע על-רקע לאומני. בסמה הייתה ילדה רגילה. כולם נדהמו כששמעו את זה".

 

עודה אל-נבארי העלה גם את האפשרות שמדובר באירוע על-רקע סכסוך בין משפחות. "אולי זה נקמה, אולי משפחה אחרת גרמה לה לעשות מעשה. אני לא מאמין שהילדה הזאת פשוט קמה ועשתה דבר כזה". כשנשאל אם המקרה ישפיע על היחסים בין הבדואים ליהודים, ענה עודה שהוא לא חושב שזה ישנה דבר.

 

תקרית הירי החלה בסביבות 13:45. המחבלת ניסתה להיכנס לבסיס. הש.ג שאל אותה לפשר מעשיה, ואז שלפה אקדח מסוג "אף.אן הרסטל". השוטר הצליח להסיט את ידה, וזו הצליחה לירות ארבעה או חמישה כדורים. לאחר שירתה, התפתח דין ודברים בינה לבין הש.ג, שדיבר עמה בערבית. הוא ביקש שתוריד את האקדח והבטיח שלא יאונה לה כל רע. היא תפסה מחסה ליד הגדר.

  

בשלב הזה, דיווח הש.ג על האירוע והזעיק כוחות נוספים. פקד יברקן זיהה את המחבלת בפינת הגדר ההיקפית של הבסיס, כשהיא מכוונת אקדח לעבר המבנים ויורה: "במהלך המשמרת התקבל דיווח על מחבלת שיורה לעבר בסיס מג"ב. הגעתי לזירת האירוע, זיהיתי אותה, חתרתי למגע ונטרלתי אותה, בהתאם לתרגולת. לאחר מכן, הגיעו למקום יתר הכוחות". חבלנים נעזרו ברובוט כדי לבדוק שהגופה אינה ממולכדת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המפכ"ל שיבח את הקצין שירה
צילום: הרצל יוסף
רובוטים בדקו את גופת היורה
צילום: הרצל יוסף
מומלצים