שתף קטע נבחר

חוואים באנגליה גירשו ניידת צילום של גוגל

ניידת צילום, המצלמת תמונות עבור שירות Street View של גוגל, נתקלה בכפר קטן באנגליה בתושבים שזעמו על הפגיעה בפרטיותם - והכריחו את המכונית לשוב על עקבותיה. גוגל: הטכנולוגיה לא פולשנית

על אף ריבוי מצלמות האבטחה באנגליה, עבור תושבי הכפר ברוטון המצלמה של גוגל הייתה מצלמה אחת יותר מדי. תושבי הכפר הקטן שבדרום אנגליה, יצרו חגורה אנושית כדי לחסום את דרכה של המכונית שעל גגה מצלמות – המצלמת תמונות עבור שירות Street View של גוגל ברחבי העולם.

 

"הייתי למעלה כשהבחנתי במכונית הצילום נוסעת במורד רחוב", סיפר החוואי פול ג'ייקובס ל"טיימס" הלונדוני. “התגובה הראשונית שלי הייתה כעס: באיזו רשות משהו מצלם

את הבית שלי בלי הסכמתי?”. ג'ייקובס מיד אסף את שכניו, שחסמו את הדרך ואילצו את המכונית לשוב על עקבותיה.

 

המשטרה המקומית אישרה כי היא נקראה לכפר ביום ד' האחרון בעקבות דיווחים על "סכסוך בין קהל אנשים וקבלן משנה של שירות Google Street View”. “הם חשו כי נוכחות כלי הרכב היוותה פלישה לפרטיותם", הודיעה דוברות המשטרה. “כשהגענו למקום, המכונית כבר המשיכה בדרכה".

 

שירות מזיק לפרטיות

שירות Street View החל לפעול בארצות הברית ב-2007, ומאז התפשט למדינות נוספות כמו צרפת, איטליה, ספרד, אוסטרליה ויפן. הוא הושק בבריטניה בחודש שעבר, והצית דיון לגבי חופש המידע מול הזכות לפרטיות.

 

הדיון עלה גם במקומות אחרים, בהם החל לפעול השירות. בארצות הברית גוגל הסירה תמונות של מרכזי סיוע לנשים מוכות, בהולנד הוסרו תמונות של רובע החלונות האדומים – המצלמות של גוגל נעצרות ממש בפתחו, אך לא נכנסות אליו. באיטליה, קבוצות צרכנים דרשו מגוגל לכתוב הודעות אזהרה על המכוניות והתרעה קולית כי המכוניות הללו עוסקות בצילום.

 

עוזר לפושעים?

מלבד דאגות הפרטיות, יש מי שחושש כי השירות עשוי לשמש פושעים המתכננים פריצות. בגרמניה, בעיירה מולפסי, חבר מועצה בשם ריינהולד הרוורט אמר לעיתון מקומי כי הכנסת מכוניות הצילום של השירות לרחוב שלך הן כמו "לפתוח את ביתך לפושעים".

 

זו, בין השאר, הייתה גם הדאגה של החוואים בברוטון - שחששו כי עבריינים יחמדו את בתיהם הגדולים והמרווחים. דובר המשטרה המקומית אמר כי אין בידיהם מידע כי

השירות משמש פושעים – אך הם "יפקחו עין" בנושא.

 

גוגל: הטכנולוגיה בלתי פולשנית

"כל המידע ב-Street View הוא בדיוק כמו זה המופיע באתרי נדל"ן או אם תצעד במורד הרחוב בעצמך", אמר אנתוני האוס, דובר מטעם גוגל. “ברם, זוהי טכנולוגיה חדשה, ואני חושב שזה מובן אם אנשים אינם מרוצים ממנה". האוס ציין כי גוגל תסיר כל תמונה לפי דרישה – כאשר הקישור לפניה בנושא נמצא באתר עצמו. אנשי גוגל אומרים כי הם קיבלו כמה מאות פניות שכאלה.

 

גוגל טוענת כי הטכנולוגיה חוקית, שימושית ובלתי פולשנית. כדי לשמור על פרטיות פניהם של יחידים ולוחיות רישוי מוסתרות על ידי טשטוש. יחד עם זאת יש לציין כי עין המצלמה של גוגל כבר תפסה אנשים במצבים מביכים כמו ביקור במועדוני חשפנות, אישה העושה צרכיה ברחוב או אדם מקיא את מעיו מחוץ לפאב לונדוני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נסה על נפשה. מכונית הצילום של גוגל
צילום: AP
מומלצים