שתף קטע נבחר

אישום נגד אולמרט: גם בפרשת מרכז ההשקעות

אחרי שהוחלט להעמידו לדין בפרשות טלנסקי וראשונטורס, הודיע היועץ המשפטי לממשלה כי ראש הממשלה לשעבר יועמד לדין גם בפרשת מרכז ההשקעות על מרמה והפרת אמונים, בכפוף לשימוע. בפרקליטות אומרים כי ייתכן ששלושת התיקים נגד אולמרט יואחדו לאישום אחד

אישום נוסף, בכפוך לשימוע, נגד אהוד אולמרט - פחות משבוע לאחר שעזב את לשכת ראש הממשלה. ראש הממשלה לשעבר ייאלץ להתמודד עם אישום שלישי, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה החליט היום (א') לקבל את המלצת המשטרה ולהעמידו לדין גם בפרשת מרכז ההשקעות בעבירות של מרמה והפרת אמונים. בפרקליטות כבר הוחלט להעמיד לדין את אולמרט בכפוף לשימוע בפרשות טלנסקי וראשונטורס.

 

מדובר בפרשה שאירעה בין השנים 2003 ל-2006 אז כיהן אולמרט כשר התעשייה המסחר והתעסוקה, והיה אחראי על מרכז ההשקעות. המשטרה חקרה חשד על פיו אולמרט פעל מול מרכז ההשקעות תוך ניגוד עניינים עמוק משלא פסל את עצמו ממעורבות וקבלת החלטות במספר פרויקטים אותם ייצג חברו ומקורבו לשעבר, עו"ד אורי מסר, בהם מיזם נדל"ן באזור דימונה.

 

בהודעה שנשלחה לבא-כוחו של אולמרט הובהר, כי נוכח ההיקף המצומצם יחסית של חומר החקירה הרלוונטי, בכוונת היועץ המשפטי לממשלה לקיים את הליך השימוע בפרשה זו בסמוך וברציפות לשימועים בפרשת ראשונטורס ובפרשת טלנסקי, אשר יחד עם פרשה זו מהוות מכלול אחד ועשויות להיכלל בכתב אישום משותף, אם יוחלט להאשים אותו בסופו של דבר.

 

עוד נכתב בהודעה כי התנהלותו של אולמרט בפרשה מתאפיינת בכך שלאורך זמן, במסגרת תפקידיו השונים, ובעיקר בתפקידו כשר התמ"ת, הוא עירב עצמו בטיפול בענייניהם של לקוחותיו העסקיים של מקורבו, עו"ד אורי מסר - כלפיו היה מצוי במצב של ניגוד עניינים חריף עקב מכלול זיקות, קשרים ואינטרסים ביניהם. "הזיקות, הקשרים והאינטרסים האמורים - שמרכיבים מהותיים מהם לא היו ידועים לסביבתו - יצרו, בין השאר, מחוייבות עמוקה מצידו של אולמרט כלפי מסר, אשר חייבה את אולמרט למשוך ידיו מכל עיסוק הנוגע לעו"ד מסר וללקוחותיו במסגרת תפקידיו", נכתב.

 

1.7 מיליון שקלים לכיסוי חוב

באחד הסעיפים במכתב מוזכר הקשר בין אולמרט, עו"ד מסר וטלנסקי. "בחשבון הבנק של העמותה שקידמה את בחירתו של אולמרט בבחירות לראשות עיריית ירושלים - עמותת "ירושלים המלוכדת בראשות אהוד אולמרט 1998" - נוצרה יתרת חובה בסך של כ- 1.7 מליון שקלים, חוב שאולמרט ומסר היו ערבים לו אישית. אולמרט הפנה את עו"ד מסר למשה טלנסקי לשם סיוע בפרעון החוב לבנק, ועו"ד מסר אכן פעל מול טלנסקי, שהעביר לו מחשבונותיו מאות אלפי דולרים לשם כיסוי החוב. כן פעל מסר מול הבנק לתשלום עיקר החוב ולמחיקת יתרתו. פעולה זו של כיסוי חוב הבחירות מכספים שהתקבלו כאמור מטלנסקי לא דווחה למבקר המדינה", נטען במכתב שהועבר לבאי כוחו של ראש הממשלה לשעבר.

 

בתגובה להחלטת הפרקליטות, אמר יועץ התקשורת של אולמרט אמיר דן: "אולמרט גאה בכל ההחלטות שקיבל לקידום התעשייה והתעסוקה

 בנגב וברחבי הארץ והוא היה מקבל את אותן ההחלטות גם כיום. גם סופו של תיק זה יהיה כסופן של פרשיות כרמיה ובנק לאומי שנפתחו בקול תרועה וזיקוקים והסתיימו בקול דממה דקה".

 

עם זאת, כמה תיקים נגד אולמרט נסגרו. לפני שבוע וחצי הודיעה המשטרה כי כי לא מצאה תשתית ראייתית נגד ראש הממשלה לשעבר בפרשת הבית ברחוב כרמיה. בחודש דצמבר אשתקד נסגר התיק בפרשת מכירת בנק לאומי. עם זאת, טרם התקבלה החלטה בפרשת המינויים הפוליטיים ברשות לעסקים קטנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. אישום שלישי
צילום: רויטרס
מומלצים