שתף קטע נבחר

רעש אדמה עז באיטליה: 50 הרוגים, נעדרים והרס

מוקד הרעש, שעוצמתו 6.3 בסולם ריכטר, היה סמוך לבירת מחוז אברוצו, אקווילה. מבנים רבים קרסו על יושביהם. עד כה דווח על עשרות הרוגים ונעדרים. מדובר ברעש החזק ביותר באיטליה בעשור האחרון

אסון טבע באיטליה: לפחות 50 בני אדם נהרגו ועשרות נוספים הוכרזו כנעדרים בעקבות רעש אדמה עז שפקד הלילה (יום ב') את מרכז איטליה. בהרוגים - שישה ילדים, ארבעה שנספו בקריסת ביתם בל'אקווילה, בירת מחוז אברוצו, ושניים נוספים ביישוב פוסה. הדיווחים על הרוגים ונעדרים מוסיפים לזרום. ממשרד החוץ נמסר כי לפי שעה אין דיווחים על נפגעים ישראלים, וכי המשרד מנסה ליצור קשר עם כעשרה מטיילים שהקשר עימם אבד.

 

כלי תקשורת באיטליה דיווחו כי הרעש בעוצמה של 6.3 בסולם ריכטר הורגש בסביבות השעה 3:32 (4:32 שעון ישראל) באזור ל'אקווילה, כ-95 קילומטרים מרומא, ובעומק של כחמישה קילומטרים. כוחות ההצלה חוששים כי מספר הנפגעים יעלה, משום שרבים עדיין לכודים תחת ההריסות. 

 

בל'אקווילה וביישוב סמוך, קסטלנואובו, קרסו מבנים, בהם מעונות סטודנטים וכנסייה, ולכדו תחתם עשרות בני אדם. נגרם נזק גם לבית החולים המקומי, והצוות החל לפנות מתוכו את הפצועים. במבנים נוספים נפערו סדקים עמוקים. רבים נמלטו בבהלה לרחובות באמצע הלילה. ראש העיר ל'אקווילה, מאסימו צ'אלנטה, העריך שכ-120 אלף איש יצאו מבתיהם, ככל הנראה מחשש לרעשי משנה. "האדמה כאילו הפכה לג'לי", תיאר תושב העיירה את הרעש בשיחה עם רשת החדשות "סקאיי" הבריטית. גורמים רשמיים חוששים שמאות איבדו את ביתם ברעש.

 

שירותי החירום מסרו כי מיישובים נוספים באזור ל'אקווילה התקבלו דיווחים על קורבנות, אך עדיין לא ניתן להעריך את מספרם. בסאן-דמטריו, למשל, ישוב בן 1,605 תושבים, דווח על שמונה נעדרים. לפחות 15 אלף תושבים נותרו בלא אספקת חשמל.

 

בכמה אזורים קרסו גם קווי חשמל וטלפון. למרות השעה המאוחרת, מאות שיחות התקבלו מיד במוקדי החירום באזור רומא. אתר העיתון "לה רפובליקה" דיווח בהסתמך על המשמר האזרחי כי לא נגרם נזק למערכת התחבורה הציבורית או לכבישים באזור הבירה.

 

"הכל רעד - התקרה, הרצפה, הדלתות"

הרעש הורגש מפסקרה שלחוף הים האדריאטי ועד לערים המערביות שלחוף הים התיכון. זמן קצר לאחר הרעידה, הורגשו במרכז איטליה רעשי משנה קלים יותר. תושבים ברומא סיפרו כי הרעש טלטל את המבנים בבירה וגרם לאזעקות של מכוניות רבות להתחיל לפעול.

 

"התעוררנו לפנות בוקר, והכל רעד – הרהיטים, התקרה, הרצפה, הדלתות, הארונות", סיפרה ל-ynet מורן אפלבוים-דברן, שליחת הסוכנות היהודית לרומא. "זה היה מפחיד, אפילו נפל טיח מהתקרה. הרגשתי כאילו מזיזים את כל הבית, כאילו אנחנו גרים בבניין קלפים ונושבת עליו רוח. נפער לנו סדק רציני בקיר".

 

גם שרה חזן, שליחת חב"ד לרומא, סיפרה ל-ynet כי היא ובני משפחתה התעוררו משנתם בגין הרעש. "קמנו מיד מן המיטה, אבל זה שום דבר לעומת מה שהרגישו בל'אקווילה. באיטליה יש הרבה בניינים עתיקים ואלה התמוטטו. זה מצב נוראי".


צוותי הצלה מחפשים ניצולים בעיירה ל'אקווילה (צילום: רויטרס)

   

רעש האדמה הלילה הוא החזק ביותר שפקד את איטליה מאז רעידת האדמה בספטמבר 1997, שבה נהרגו 11 בני אדם. גם אז פקד הרעש את מרכז המדינה ועוצמתו היתה 6.4 דרגות. עם זאת, ב-2002 גבתה רעידת אדמה חלשה יותר, שפקדה את מחוז מוליסה שבמזרח איטליה ועוצמתה נאמדה ב-5.4 דרגות בסולם ריכטר, את חייהם של 27 תלמידים ומורה.

 

רעידות אדמה במרכז איטליה נחשבות לנדירות באופן יחסי והן עלולות להיות מסוכנות בעיקר למבנים עתיקים בני מאות

שנים הנמצאים במצב תחזוקתי לקוי. בימים האחרונים אירעה סדרה של רעידות אדמה קלות את אזור אקווילה ואלה לא גרמו לנזקים או לנפגעים. 

 

רעידת האדמה המשמעותית האחרונה באיטליה אירעה לפני כשלושה חודשים וחצי. הרעש, שהיה בעוצמה בינונית של 5.1 דרגות, הורגש בצפון המדינה ומוקדו היה סמוך לעיר פארמה. הוא הורגש ממילאנו במערב ועד לפירנצה וטרייסטה במזרח.  

 

בהכנת הידיעה השתתפו יעל לוי וסוכנויות הידיעות
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מכונית שנקברה תחת ההריסות
צילום: רויטרס
מומלצים