שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: קצין וחייל נאשמים שתקפו פלסטינים

סגן מפקד פלוגה וחובש נאשמים שנגחו, בעטו, היכו, חנקו וטילטלו פלסטינים שעוכבו במחסום. המקרה נחשף על ידי חייל אחר בפלוגה, שהתוודה בפני חוקרת מצ"ח

קצין ופקודו נאשמים בתקיפה בנסיבות מחמירות של פלסטינים: סגן מפקד פלוגה בצה"ל, קצין בדרגת סגן המשרת בשטחים, היכה פלסטינים שעוכבו לחיפוש, וסטר להם ואילו פקודו החובש בדרגת סמל ראשון נגח באחד מהם עם קסדתו ובעט בבטנו - התמונה הקשה הזו עולה מכתב אישום חמור שהוגש נגד השניים לבית הדין הצבאי ביפו. פרטי הפרשה נודעו היום (ב') ל-ynet.

 

השניים הואשמו בעבירה של תקיפה בנסיבות מחמירות, ומעצרם הוארך עד תום ההליכים המשפטיים נגדם. הבוקר החל בבית הדין הצבאי ביפו משפטם, כשברקע טוענים מפקדיהם כי אין שום עילה להשאירם במעצר. מפקד החטיבה שבה הם משרתים אף טען בתצהיר שהגיש לבית הדין כי השארתם במעצר "פוגעת במורל החיילים ואין לה כל סיבה עניינית".


סגן מפקד הפלוגה ואמו בבית הדין (צילום: עופר עמרם) 

 

האירוע התרחש בסוף חודש ספטמבר 2008 באזור השומרון. חיילים בכלי רכב צבאיים עצרו במהלך סיור סמוך לקבוצת פלסטינים, ועל פי כתב האישום שהגישה הפרקליטות לעניינים מבצעיים, נגח החובש בעזרת הקסדה באחד הפלסטינים, בעט בו באמצעות ברכו באזור הבטן וקרע את חולצתו, זאת בזמן שהקצין מאפשר לו לעשות מעשים אלה. כמו כן, היכה החובש פלסטיני נוסף שנכח במקום, ודחף פלסטיני שלישי ששאל על פשר המעשים.

 

בהמשך הפעילות הורה הקצין לערוך חיפוש על קבוצה של כמה עשרות פלסטינים, ובמהלך תחקורו של אחד מהם היכה אותו בראשו, ואילו החובש הצמידו לקיר, חנק אותו, בעט ברגלו והיכה אותו בראשו פעם נוספת.

 

עוד עולה מכתב האישום, כי במהלך התחקורים המשיכו הקצין והחייל לנקוט בשיטה אגרסיבית כלפי חלק מהנחקרים, שכללה סטירות לפנים ולעורף, טלטול בחוזקה ותפיסה בידיים.

 

"מכות לערבים, לפני ראש השנה"

המידע הראשוני על האירוע הגיע למשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) כחודש לאחר שהתרחש, באמצעות פנייה של ארגון יש דין, אולם ההתפתחות המשמעותית אירעה בינואר השנה, כאשר חייל המשרת בפלוגתם של שני הנאשמים מסר לחוקרת במהלך חקירה אחרת כי יש לו ייסורי מצפון לגבי אירוע מסוים, שבו נטלה פלוגתו חלק, והוא מעוניין להתוודות.

 

החייל חשש לספר בעל-פה על מה שאירע, ומסר לחוקרת פתק שעליו כתב: "שבת בערב, הסמ"פ, מכות לערבים, לפני ראש השנה". בעקבות התפתחות זו נחקרו הקצין ומספר חיילים בפלוגה. תחילה הכחיש הקצין כל אלימות שהופעלה כלפי הפלסטינים, אולם בשלב מאוחר יותר הודה יחד עם החובש כי הפעילו מידה מסוימת של כוח.

 

בעקבות זאת הוחלט לעצור את הקצין והחייל, ובימים האחרונים קבעה השופטת, סגן-אלוף יפעת תומר, כי יש להמשיך ולהחזיק את השניים במעצר לפחות עד 1 במאי.

 

הבוקר הגיש סנגורו של הקצין, עו"ד שמי כהן, ערעור לבית הדין הצבאי לערעורים, בו דרש לשחרר את הקצין ממעצרו לאלתר. לבקשה צורף גם תצהיר של מפקד החטיבה שאינו מתייחס למעשים לכאורה שביצעו פקודיו, אך גורס כי אין כל סיבה להשאירם מאחורי הסורגים.

 

גם אמו של הקצין אמרה בשיחה עם ynet כי בנה תרם רבות למען המדינה וסיכן את חייו, והשארתו בכלא כבר למעלה מ-40 יום היא בגדר "תקיעת סכין בגב" ו"התנהלות לא הגונה" כלפי בנה.

 

בקרב מפקדיו של הקצין שוררת תחושה קשה. חלקם מודים שייתכן שהוא הפעיל שיקול דעת מוטעה בהתנהגותו, אך לדבריהם, לא מדובר בקצין אלים, אלא במפקד שקיבל משימה לאתר מחבלים שמבצעים ירי לעבר יישוב ישראלי, וניסה לבצע את תפקידו על הצד הטוב ביותר - לקבל מידע על מחבלים שנמצאים באזור ולפעול על מנת לעצור אותם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עו"ד שמי כהן. הגיש ערעור
צילום: עופר עמרם
מומלצים