שתף קטע נבחר

הברק שלפני הסערה

מדענים ישראלים מצאו התאמה בין פעילות הברקים בסופות הוריקן לבין עוצמת הסופה. שיטתם תאפשר לחזות את עוצמת ההרס שיגרמו הסופות, הקוטלות את חייהם של רבים מדי שנה

הוריקנים הם מהסופות הקטלניות ביותר בכדור-הארץ, הגורמות בכל שנה לנזקים עצומים ולאובדן חיים ברחבי כדור-הארץ. ישנן גם עדויות לכך שעוצמתן ותדירות הופעתן של סופות הוריקן חזקות גוברת בשנים האחרונות, עקב התחממות האקלים.

 

בגלל שהם שוהים חלק ניכר ממשך קיומם בלב האוקיינוסים הטרופיים בהם נוצרו, מקום שבו אין בני-אדם וקיימות תצפיות מעטות, הוריקנים ממשיכים להוות תעלומה. למרות זאת, התקדמות ושיפורים משמעותיים ביכולת האיתור של סופות ברקים ברחבי העולם, מאפשרים לחוקרים לזהות את "פעימות-הלב" החשמליות של סופות מפלצתיות אלה. 

 

פרופ' קולין פרייס מאוניברסיטת תל-אביב ועמיתיו פרופ' יואב יאיר וד"ר מוסטפה עספור מהאוניברסיטה הפתוחה, מצאו קשר מפתיע בין פעילות הברקים בענני ההוריקן לבין עוצמת הרוחות בלב-הסערה.

 

המדענים הישראלים חקרו את הפעילות החשמלית ב-58 סופות הוריקן מהדרגות החזקות שהתרחשו בשנים 2007-2005, ומצאו שב-56 מתוכן נמצא מתאם חיובי גבוה ומשמעותי בין עוצמת ההוריקן לבין פעילות הברקים בו. בנוסף, נמצא שב-70% מהסופות שנחקרו, פעילות  הברקים בהוריקן הגיעה לשיאה כיממה שלמה לפני שהרוחות בסופה הגיעו לשיא עוצמתן. משמעות הדבר, שניתן לחזות את עוצמתו המקסימלית של ההוריקן לפני שהיא מגיעה לשיאה.

 

כיום ניתן לעקוב אחרי סופות ברקים בזמן אמת בכל כדור-הארץ, באמצעות מספר קטן יחסית של גלאים המחוברים זה לזה דרך האינטרנט ומסונכרנים במדויק על בסיס זמן GPS. אחת מתחנות הרשת ממוקמת בתל-אביב, ומציגה תמונת זמן-אמת של סופות ברקים בעולם, הניתנת לצפייה חופשית ברשת. מכיוון שניתן לעקוב באמצעות רשת זו אחרי פעילות הברקים בתוך הוריקנים בכל מקום בכדור-הארץ, הדבר יאפשר להיעזר בעתיד בנתוני הברקים על מנת לשפר את התחזית על עוצמתם של הוריקנים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סופת ברקים
צילום: חגי אהרון
מומלצים