שתף קטע נבחר

צרפת: נדחתה הצעת חוק "שלוש הפסילות"

על פי ההצעה, גולשים שמשתפים קבצים ומפרים זכויות יוצרים היו אמורים להיות מנותקים מהרשת אחרי שתי אזהרות. נוכחות דלה של התומכים בהצבעה הביאה להפלתו

בית המחוקקים בצרפת דחה היום (ה') הצעת חוק, לפיה גולשים המשתפים קבצים ומבצעים הורדות בלתי חוקיות ינותקו מהרשת.

 

החוק היה אמור לאפשר לסוכנות ממשלתית ייעודית להורות על ניתוקו של גולש מהרשת עד למשך שנה, למי שייתפס שלוש פעמים בהורדת חומרים פיראטיים. מכאן זכה לכינוי חוק "שלוש הפסילות", בדומה לעיקרון המקובל במשחק הבייסבול האמריקני.

 

החוק זכה לתמיכת תעשיית המוזיקה ותעשיית הקולנוע במדינה, שמכירותיהן ירדו בשנים האחרונות. כמו כן ההצעה זכתה גם לתמיכת נשיא צרפת ניקולא סרקוזי. המתנגדים, מצידם, טענו כי יהיה קשה לאכוף את החוק ולאתר את המורדים וכי החוק יפגע בחופש של כלל הגולשים.

 

נוכחות דלה של התומכים

הסנאט הצרפתי אישר גירסה מוקדמת של החוק, ולאחר מכן הוגש נוסח מחמיר יותר בבית התחתון של הפרלמנט, האסיפה הלאומית, ושם הוא אושר לפני שבוע, אחרי חודש של דיונים.

 

נציגים משני בתי הפרלמנט נפגשו היום לאשר באופן סופי את החוק, אך מעט חברים הגיעו להצבעה במחשבה שהחוק ממילא יעבור בשל התמיכה הנרחבת בו. בסופו של דבר החוק נדחה בהצבעה של 21 חברים שהתנגדו מול 15 שתמכו בו. מרבית המתנגדים הם חברי מפלגת הסוציאליסטים שבאופוזיציה.

 

לא רק צרפת

חוקים ברוח דומה מקודמים כיום במדינות שונות ברחבי העולם. בניו זילנד נדחה לאחרונה חוק דומה לחוק הצרפתי, ואילו בשבדיה נכנס לתוקף חוק המאפשר לבעלי זכויות היוצרים, לקבל ללא מאמץ את פרטיו של גולש שפגע בזכויותיהם על ידי שיתוף קבצים.

 

ספקיות אינטרנט באירלנד הביעו לאחרונה עמדה נגד שיתוף פעולה עם תעשיית המוזיקה. בהודעה שהעביר איגוד ספקיות האינרטנט במדינה (ISPAI) לאיגוד התקלטים האירי (IRMA), אמרו הספקיות כי לא יפרו את פרטיות הגולשים שלהן, על מנת לסייע במלחמה בפיראטיות.

 

ההצעה תוגש מחדש

שרת התרבות של צרפת, כריסטין אלבנל אמרה כי החוק לא מיועד לעצור לגמרי את ההורדות הבלתי חוקיות, אלא לעורר מודעות בנושא בקרב העבריינים.

 

רוג'ר קרוצ'י, השר האחראי בממשלה על הקשר עם הפרלמנט מסר כי הצעת החוק תוגש מחדש לאחר חופשת הפסחא ב-27 באפריל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים