שתף קטע נבחר

נבלמה צעדת ימין משדרות לעזה, כ-25 נעצרו

כ-400 איש הגיעו לשדרות לצעדה לעבר גוש קטיף, חלקם הפרו את ההבנות עם המשטרה ועוכבו לחקירה. ח"כ כץ מהאיחוד הלאומי אמר בעצרת: "אני מצפה שצה"ל יכבוש את עזה ויחזיר את המתיישבים לרצועת עזה". כבישים נחסמו, המטיילים זעמו

צעדת המחאה של הימין החלה ברוח טובה, ונגמרה במהומה רבתי: למרות מעצרי המנע של המשטרה, הגיעו עד שעות הצהריים (יום א') כ-400 בני אדם לשדרות כדי להשתתף בצעדה לכיוון גוש קטיף. בניגוד לסיכומים, החלו קבוצות ממשתתפי העצרת בשדרות לצעוד לכיוון היציאה משדרות. לפחות ארבעה נעצרו ועוד 22 עוכבו לחקירה. העיר חסומה.  

 

גורמים ביטחוניים אמרו כי הצבא הוציא צו, עליו חתם אלוף פיקוד הדרום, האוסר על קיום הצעדה. עשרות פרשים ואנשי משטרה וכוחות יס"מ התפרשו באזור. כביש 34 בין צומת יד מרדכי לצומת גבים בשני כיוונים והנוסעים באזור מתבקשים לנסוע דרך כביש 35 מצומת גבעתי.

 

סגירת הכבישים עוררה התמרמרות רבה בקרב נופשים באזור, שבאו לטייל וגילו מחסומים לאורך כל הצירים, עד לאזור המועצה האזורית שדות נגב.

 

מתי, אחד הפעילים שהשתתף בצעידה, סיפר ל-ynet: "התחלנו לצעוד בשדות - כשחלק גדול מהקבוצה נשים ונערות שבסך הכל רצו להגיע לאוטובוסים ולחזור הביתה. המשטרה התחילה לנהוג כלפינו באלימות קשה, פרשים פשוט דהרו לעברנו ועצרו חלק מהאנשים שהיו איתנו בצורה ברוטאלית.

 

"למיטב ידיעתי לא עברנו על החוק כיוון שצעדנו בתחומי העיר שדרות, ממש בכניסה", הוסיף פעיל הימין, אך במשטרה מתעקשים שהמפגינים הפרו את הסדר ואת החוק - "וכדי לוודא ששלום הציבור והסדר הציבורי לא ייפגעו נקטה המשטרה בשורת פעולות".

 


העימות והמעצרים (צילום: צפריר אביוב)

 

בבית משפט השלום בקריית גת אמור להתקיים דיון בערער שהגישה עמותת "חוננו" בשל המעצרים. לפי אנשי העמותה, המשטרה מבקשת לשחרר את פעילי הימין בתנאי הרחקה מהאזור - וחלקם סירבו לכך, כיוון שלטענתם לא עברו על החוק. בינתיים, שוחררו הקטינים שנעצרו בבוקר.

 

"זו הארץ שלנו"

במשטרה אמרו כי אחרי עצרת בשדרות יתפזרו משתתפיה, אבל המארגנים התעקשו לקיים את הצעדה כמתוכנן. דניאלה וייס, שעוכבה ושוחררה, אמרה: "הגשנו בקשה לקיים את העצרת ואני חושבת שאנחנו צריכים לחזור ולהתיישב בגוש קטיף. אני לא מדברת על סיסמאות, אלא על ביצוע מעשים בשטח".

 

בעצרת נאם יו"ר האיחוד הלאומי, חבר הכנסת יעקב כץ (כצל'ה), שאמר לפני המהומה כי הוא עצמו לא ידע שהעצרת מתקיימת ללא רישיון. "דיברנו עם המשטרה והסדרנו את הרישיון. אנחנו נוהגים על פי הנחיות המשטרה ולא מפרים את מה שהתחייבנו, אנחנו נסיים את העצרת ונתפזר מפה", ציין כץ, והדגיש עוד: "אני מצפה שצה"ל יפתח במבצע עופרת יצוקה 2, יכבוש את עזה ויחזיר את המתיישבים לרצועת עזה". 

 

בין המאות שבאו לשדרות היה גם הרב שאול חלפון, שהתגורר בעבר בשא-נור שבצפון השומרון. הוא הגיע לצעדה עטוף בגלימה לבנה. "לצערנו הרב הממשלה הזו מתנהגת כאילו זו אינה ממשלה של יהודים", הוא קבל. "היכן היו השוטרים באירועים בפקיעין, כשפה הם מפגינים את כל כוחם? ואם אנחנו רק ניגע פה בשוטר או שוטרת, מיד יתנפלו עלינו ויעצרו אותנו. הארץ הזו היא הארץ שלנו, כולל רצועת עזה. המטרה שלנו היום היא לחזור לגוש קטיף, המשטרה מונעת זאת ועצם הנוכחות שלנו פה היא חשובה".

 

גם חבר מועצת העיר נעצר

גילה קרונמן הגיעה מירושלים לצעדה. "המטרה שהגענו אליה היא לומר שהארץ הזו שייכת לכל היהודים ולא לערבים, להם יש 22 מדינות ולנו יש רק את הארץ הזו", היא אמרה. "בעצם הנוכחות שלנו פה, יש אמירה ברורה לכך - ולכן הגענו".  


"הארץ הזו שייכת ליהודים", הצועדים בשדרות (צילום: צפריר אביוב)

 

המשטרה מנעה גם מכמה פעילים להגיע לאזור זיקים, כדי להשקיף לעבר המקום בו היתה פעם אלי-סיני. אבי פרחן משדרות, שהתגורר בעבר בהתנחלות שפונתה,

 סיפר: "שוטרים עצרו אותנו וטענו שיש בידם צו שאוסר את כניסתנו לזיקים. בסך הכל רצינו להשקיף על האזור ולהביע את מחאתנו והמשטרה מונעת מאיתנו. כאשר אנשי שמאל מבקשים להפגין במחסום ארז מעת לעת, מתירים להם".

 

אלון דוידי, חבר מועצת עיריית שדרות, נעצר גם הוא על ידי שוטר. "כשהלכתי עם ילדיי באזור ללא שום פרובוקציה, פשוט צעדתי, עצר אותנו שוטר, כינה אותי פרובוקטור ואיש ימין קיצוני. אמרתי לו שאני גר בשדרות ואף התמודדתי בה לראשות העיר, אבל מבחינת המשטרה כנראה כולנו אנשי ימין קיצוני".


פורסם לראשונה 12/04/2009 13:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתאספים בשדרות
צילום: צפריר אביוב
ח"כ יעקב כץ. בחזרה לרצועה
צילום: דודי ועקנין
מומלצים