שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בכירי משטרה בעבר למפכ"ל: תירגע ותחזור לעבוד
  אריה עמית סבור שדודי כהן הביא את הצרה על עצמו, כשהחליט לפטר את בר-לב: "היום התברר שטעה והבעיה היא שלו - אם ואיך ימשיך לתפקד, אחרי שכוּפף כיפוף כבד מאוד". יעקב טרנר: "שר לא מתמנה כדי להיות בובה או להבין מהמפכ"ל מה לעשות, אלא להיפך"

  בכירים לשעבר במשטרה ממליצים היום (ה') למפכ"ל, רב-ניצב דודי כהן, לחזור לעבודה, לשכוח מעניין החזרת ניצב אורי בר-לב לשירות ולתת לזמן לעשות את שלו.

   

  מקורבי המפכ"ל מתחו ביקורת חריפה על החלטת השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', להשיב לשירות את ניצב בר-לב שהודח ולהציבו לתפקיד בארצות-הברית,

   אך כהן הבהיר שהוא מקבל את ההחלטה אף שאינה לרוחו, וכי אין בכוונתו להתפטר. עוד לפני שהדברים פורסמו הודיע המפכ"ל לשר שבעיתונים יתפרסמו דברים בשמו. הוא רמז בשיחה כי אין לו קשר לכך.

   

  מפכ"ל המשטרה לשעבר, יעקב טרנר, שנאלץ לפרוש בעקבות עימות עם השר דאז, משה שחל, אמר ל-ynet כי השר הנוכחי אהרונוביץ' עשה את הדבר המצופה ממנו. "אהרונוביץ' מצא את הפתרון היחידי שאפשר במריבה המיותרת הזו בין שני קצינים בכירים ומוכשרים, שהסתבכו במין מעגל שאני לא מצליח להבין אותו. עכשיו צריך להכניס את העניין למגירה ולחזור לעבודה", הוא אמר.

   

  טרנר, שכיהן כמפכ"ל המשטרה בין 1990-1993, סבור כי ביטול החלטתו של המפכ"ל להדיח את בר-לב, איננה הבעת אי אמון מצד השר, ולכן אין סיבה שהמפכ"ל יתפטר. "מינו את השר לא כדי שהמפכ"ל יגיד לו מה לעשות, אלא כדי שהוא יגיד למפכ"ל - צריך להבין את ההיררכיה ולקבל אותה. השר לא מתמנה כדי להיות בובה, אלא כדי להביע דעה. דודי כהן לא צריך להתפטר - מבחינתו זו תקלה שאפשר לחיות איתה. ביטול החלטתו לא עושה את דודי כהן פחות טוב".

   

  יחד עם זאת, הוא סבור שהשגיאה הקשה ביותר של המעורבים בפרשה, היתה הפיכתה לדיון פומבי חסר פרופורציות, כהגדרתו: "מינויים ושיבוצים - יש בהם רגישות באופן טבעי. כשעושים זאת פומבי ומתחילים לצרוח בכיכרות ובכלי התקשורת, טוב לא יוצא מזה. את הפרשה הזו הוציאו החוצה וטחנו אותה בראש חוצות. זה היה רע מאוד". 

   

  הסתכסכו ועזבו

  מפקדי משטרה נאלצו לעזוב בעשורים האחרונים את תפקידם, בעקבות סכסוך עם השרים הממונים. המקרים הידועים, פרט לטרנר, הם יהודה וילק והשר שלמה בן-עמי וגם משה קראדי עם השר אבי דיכטר - בעקבות ממצאי ועדת זיילר.

   

  ויש מי שסבור כי הדחת בר-לב חזרה למפכ"ל כבומרנג. ניצב בדימוס אריה עמית, טוען כי המפכ"ל דודי כהן שגה שגיאה קשה שהחליט להדיח את בר-לב, והיום הוא נאלץ לבלוע את הגלולה המרה מבחינתו של ביטול החלטתו. "חבל שהמפכ"ל קיבל החלטה מוטעית שכזו, והיום הובהר לו שהוא טעה. כעת זו הבעיה של המפכ"ל שיצטרך להחליט אם ואיך הוא ימשיך לתפקד כמפכ"ל, אחרי שכוּפף כיפוף כבד מאוד".

   

  לדברי עמית, "הפתרון שהציע השר הוא יצירתי מאוד, נבון וחכם, וניתן לביצוע מיידי. זהו הפתרון הטוב ביותר שניתן לקבל בסיטואציה הנוכחית. בזמנו פורסם בכלי התקשורת שהמפכ"ל הצהיר שיילך הביתה אם בר-לב יישאר במשטרה בניגוד לדעתו - היום כנראה החלטתו שונתה. איך הוא ימשיך בתפקידו? זה כבר עניינו".

   

  "לא להיכנס ראש בראש"

  גם גורמים אחרים בדימוס ממליצים לרב-ניצב כהן שלא לשפוך עוד שמן על הפרשה: "החוכמה של שני הצדדים היא לחזור כמה שיותר מהר לשגרה, שגרת עבודה. את הגלגל אי אפשר להחזיר לאחור, ובאתגרים ובבעיות שעומדים היום בפני המשטרה - גם המפכ"ל וגם השר צריכים לדעת לחזור ולעשות את העבודה בצורה משותפת". 

   

  אותם גורמים הוסיפו, כי ידו של השר תמיד

   תהיה על העליונה, ולכן טוב יעשה המפכ"ל אם ירגיע את השטח ולא ינסה להיכנס עמו לעימות, "דבר שבסופו של דבר עלול להביא לתוצאות לא טובות מבחינתו של המפכ"ל".

   

  שאלת המבחן האמיתית, אמרו עוד, אינה במשבר הנוכחי אלא במשבר הבא, שעלול להתפתח מסיבה כזאת או אחרת. וטוב יעשו הצדדים אם יחזרו לשגרה ויורידו פרופיל: "למפכ"ל מומלץ להירגע ולא להיכנס ראש בראש עם השר לביטחון פנים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "בכירי משטרה בעבר למפכ"ל: תירגע ותחזור לעבוד"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  טרנר. מי ממונה על מי?
  צילום: הרצל יוסף
  צילום: גבי מנשה
  עמית. כהן שגה בהדחת בר-לב
  צילום: גבי מנשה
  צילום: צביקה טישלר
  אהרונוביץ. החזיר את בר-לב
  צילום: צביקה טישלר
  רב-ניצב כהן. "תקלה שאפשר לחיות איתה"
  צילום: פלאש 90
  מומלצים