שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שוב הוכח: אונר"א בשירות חמאס
  בתי הספר של אונר"א בעזה הפכו לחממה של חמאס, שמנצלם להכשרת לבבות הדור הצעיר לאידיאולוגיה האסלאמית הקיצונית ולגיוס לגדודי אל-קסאם

  הבחירות לארגון העובדים של אונר"א שנערכו לפני מספר שבועות ברצועת עזה, שבו והוכיחו את מידת החדירה וההשפעה של חמאס וארגוני טרור נוספים בסוכנות האו"ם לסעד ותעסוקה לפליטים הפלסטינים.

   

  בבחירות נטלו חלק רשימות המזוהות חמאס, הג'יהאד האסלאמי, אש"ף (שאיגד נציגים של החזית העממית, פתח ומפלגת העם) ועצמאים. למועצות העובדים, שמניין חבריה הכולל 27, נבחרו 17 נציגים של חמאס (63%), ארבעה של החזית העממית, ארבעה של פתח, אחד ממפלגת העם ועצמאי אחד.

   

  ניצחונו המוחץ של חמאס בבחירות למגזר המורים הגדול והחשוב ביותר באונר"א צריך לעורר דאגה אצל קברניטי אונר"א, בפרט לאור העובדה שחמאס מנצח בבחירות לאיגוד העובדים של סוכנות האו"ם ברציפות מאז 1990. לא לחינם סימן חמאס את מגזר המורים של אונר"א כיעד מרכזי לפעילותו. מערכת החינוך נתפסת כגורם מרכזי ב"דעווה" (הטפה דתית) שנועדה להכשיר את לב הדור הצעיר לקבלת האידיאולוגיה האסלאמית הקיצונית ולגיוס לזרוע הצבאית של הארגון, גדודי עז א-דין אל-קסאם.

   

  חמאס פועל באופן חופשי במוסדות אונר"א. רבים מסגל ההוראה משתייכים לחמאס וארגון התלמידים של חמאס מקיים פעילות בין כתלי בתי הספר של אונר"א בהסכמה ובתמיכה של המורים והמנהלים. אין מדובר בארגון תמים העוסק בחינוך לערכים של דמוקרטיה וזכויות אדם. תפקידם העיקרי של פעילי ה"כותלה" של חמאס הינו לגייס תלמידים לארגון באמצעות פעילויות בבתי הספר (ימי נופש, עזרה בלימודים, טקסים, חידונים, חלוקת מתנות, מחנות קיץ ועוד), שנועדו להטמיע בקרב התלמידים את תפיסת מלחמת הקודש - הג'יהאד - נגד ישראל והיהודים.

   

  סרטון וידיאו שפורסם באתר אינטרנט המזוהה עם חמאס, תיעד טקס שנערך בחטיבת הביניים לבנים "עזבה בית חאנון" של אונר"א ממאי 2008 לציון אירועי ה'נכבה', בניהולם של נציגי ה"כותלה" של חמאס. תלמיד בבית הספר נראה בסרטון כשהוא עומד לצידו של נציג ה"כותלה" וקורא בפני שאר התלמידים המריעים נאום מתלהם בו אמר:

   

  "אנו עדיין מחזיקים במפתחות השיבה, אנו מחזיקים בנשק ואנו מגנים על ארצנו עד אשר נשוב בעזרת אללה ונחזיר את הזכות לבעליה... נשחרר את (מסגד) אל-אקצה... ומולדתנו החביבה... מידי החזירים הכופרים בני ציון... נשוב, נשוב... לעולם לא נכיר לא נכיר במה שנקרא ישראל".

   

  קול זה אינו בודד כלל ועיקר. זו "רוח המפקד". בטקס אחר שנערך באותה עת ברחבת מטה אונר"א, אמר אמיר אל-מסחאל, ראש מגזר השירותים באונר"א כי "מה שנלקח בכוח לא יוחזר אלא בכוח ולא בשלום ובהחלטות". בטקס נכחה גם קארין אבו זיד, הנציבה הכללית של אונר"א.

   

  רבים מבין פעילי גדודי אל-קסאם שנטלו חלק בפיגועי טרור נגד ישראל הם בוגרי מערכת החינוך של אונר"א והחלק הארי שבהם היו חברים בארגון התלמידים של חמאס בתקופת לימודיהם. ניתן להבחין אצל רובם המכריע בדפוס חוזר – הצטרפות ל"כותלה", קבלה רשמית כחברים מן המניין לחמאס ולאחים המוסלמים וגיוס לשורות גדודי אל-קסאם, לעיתים לא נדירות כבר בהיותם תלמידים.

   

  אחד מהם היה יוסוף עודה אל-וולאיידה (יליד 1986). יוסוף, שהתחנך בבתי הספר של אונר"א בג'באליה (יסודי וחטיבת ביניים), היה פעיל ב"כותלה" של חמאס והאחים המוסלמים ובמסגרת זו חילק עלונים, חוברות ופוסטרים של חמאס בבית הספר. ב-2003, בהותו בן 17, הצטרף לגדודי אל-קסאם. הוא הוצב ביחידת התצפיות של הארגון והשתתף בפיגועים, במארבים ובשיגור טילים לעבר ישראל. ב-26 באוקטובר 2007 נהרג בלחימה נגד כוח צה"ל.

   

  באתר המזוהה עם חמאס דווח כי ג'ון גינג, המנהל התפעולי של אונר"א פיטר מספר מועמדים שנבחרו בבחירות האחרונות לאיגודי העובדים בשל "השתייכות פוליטית". במפוטרים סוהייל אל-הנדי, יו"ר איגוד המורים של אונר"א, שזה מכבר נחשפה עובדת היותו בכיר בחמאס ומטיף לתלמידים ללכת בדרכם של המחבלים המתאבדים.

   

  החלטתו של גינג, שטרם התפרסמה בעניינה הודעה רשמית, מצטיירת כמהלך שנועד ליחסי ציבור בלבד. הוא לא מטפל לעומקה בבעיה החמורה של חדירת ארגוני הטרור לסוכנות האו"ם. האמת צריכה להיאמר: אונר"א הפכה למעוז של חמאס, ואף לג'יהאד האסלאמי נוכחות בתוך בתי הספר שמנהל הארגון.

   

  המימון הבינלאומי המועבר לאונר"א מפרנס ציבור נרחב של מורים המזוהים עם חמאס וארגוני טרור פלסטיניים אחרים ואת התוצר של מערכת החינוך הזו ניתן למצוא במקרים רבים בגדודי אל-קסאם, זרוע הטרור של חמאס.

   

  אין צידוק לקיומה של אונר"א אם אלה הפירות הבאושים הגדלים בחצרה. הגיעה העת ליישב את הפליטים הפלסטינים ולייבש את "ביצת" הטרור והפנאטיות הדתית מבלי לפגוע בזכותם של הפליטים להעלות את דרישותיהם במסגרת המו"מ המדיני להסדר שלום.

   

  יהונתן דחוח-הלוי, חוקר בכיר ועמית במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה ומנהל המחקר ב-Orient Research Group

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "שוב הוכח: אונר"א בשירות חמאס"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים