שתף קטע נבחר

כלכלת בריטניה: הרבעון הגרוע מזה 30 שנה

הכלכלה הבריטית התכווצה ברבעון הראשון של 2009 ב-1.9%, ההתכווצות הגדולה ביותר מאז הרבעון השלישי של 1979, ערב עלייתה של מרגרט תאצ'ר לשלטון. מאז אפריל 2008 התכווץ המשק הבריטי ב-6.2%

הכלכלה הבריטית התכווצה ברבעון הראשון של 2009 ב-1.9%. כך עולה מנתוני המשרד הבריטי לסטטיסטיקה לאומית. זאת, מאחר והמשבר הכלכלי ממשיך לזרוע הרס וחורבן בבנקים, ברשתות השיווק ובמפעלים בממלכה. מדובר בהתכווצות הרבעונית הגדולה ביותר של הכלכלה הבריטית מאז הרבעון השלישי של 1979, ערב עלייתה לשלטון של ראש הממשלה לשעבר, מרגרט תאצ'ר, אז התכווצה הכלכלה ב-2.4%. התכווצות הכלכלה הייתה גרועה יותר מאשר מכפי שחזו האנליסטים, שצפו התכווצות רבעונית של "רק" 1.4%.

 

מי משלם את המחיר
בריטניה: 3,000 הודעות פיטורים ביממה אחת / סוכנויות הידיעות
יום שחור בממלכה המאוחדת: חברת הביטוח נורוויץ' יוניון וענקית המטוסים בומברדייר הודיעו אתמול כי יפטרו יותר מ-1,000 עובדים בריטים כל אחת. בומברדייר תפטר גם 1,500 עובדים בקנדה ו-470 עובדים בארצות הברית
לכתבה המלאה

 

עם זאת, בתוך הנתונים הקשים ניתן לראות גם התחלה צנועה של חדשות טובות: מכירות רשתות השיווק צמחו בחודש מרץ ב-0.3%, בגלל גידול בצריכת המזון, אחרי שרשמו ירידה של 1.9% בפברואר

 

במהלך הרבעון הרביעי של 2008 התכווצה כלכלת בריטניה ב-1.6%. בסך הכל התכווץ התוצר המקומי הגולמי הבריטי (GDP) מסוף הרבעון הראשון של 2008 ועד סוף הרבעון הראשון של 2009 ב-6.2%.

 

קרן המטבע הבינלאומית צופה שכלכלת בריטניה תתכווץ השנה ב-4.1%. כלכלני הקרן סבורים שבריטניה היא אחת הנפגעות הקשות של המשבר, בגלל התלות החזקה בין מגזרי הדיור ומגזר הפיננסים.

 

הממשלה הבריטית מקווה שהכלכלה תחזור לצמוח לקראת סוף השנה, אך גם היא צופה התכווצות של 3.5%. בשני המקרים (3.5% ו-4.1%) מדובר בהתכווצות הכלכלית הגדולה ביותר בתולדות בריטניה מאז מלחמת העולם השנייה.

 

בניגוד לכלכלני הממשלה, מרבית הכלכלנים חוששים שהמיתון יימשך גם בשנת 2010. "מוקדם עדיין לומר, אבל אנחנו חוששים שהמשק הבריטי יתכווץ אפילו יותר משיעור ההתכווצות שאנחנו צופים לו כעת - 4%", אומר ויקי רדווד, כלכלן מחברת הייעוץ קפיטל אקונומיקס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנות נגד המדיניות הכלכלית, לונדון
צילום: AFP
מומלצים