שתף קטע נבחר

אובחן מקרה שני של שפעת החזירים בישראל

תומר וג'ים, צעיר ששב מכסיקו, אובחן הבוקר כחולה וכעת נמסר על אדם נוסף שנדבק בשפעת החזירים. אחייניתו של וג'ים, בת 5, אושפזה אף היא עקב חשש שנדבקה במחלה. ראש הממשלה כינס דיון מיוחד בנושא

המחלה מתפשטת: משרד הבריאות הודיע כי אובחן מקרה שני של שפעת החזירים במדינת ישראל. רק הבוקר נמסר כי תומר וג'ים, צעיר ששב ממכסיקו, נדבק בנגיף וכעת מתברר כי אדם נוסף שהגיע לישראל ממרכז אמריקה חולה אף הוא. כמו כן, אחייניתו של וג'ים, בת 5, אושפזה גם היא בבידוד מחשש כי נדבקה במחלה.

 

חשש עולמי - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

האיש השני, בן 49, חזר שלשום ימים מביקור במכסיקו ואושפז בבידוד בבית החולים מאיר בכפר סבא. זאת, משום שסבל ממספר תסמינים מעוררי חשד, בהם חום ושיעול. ד"ר מיכל חוברס, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים, סיפרה ל-ynet כי מצבו טוב וכי אין לו חום. "הוא נמצא בבידוד עד שמשרד הבריאות יחליט אחרת. התחלנו את הטיפול בשלב מוקדם של המחלה וזה יעיל יותר", הסבירה.

 

בבית החולים לניאדו עדיין מאושפזים תומר וג'ים ואחייניתו. נמסר שהילדה מאושפזת במחלקת ילדים בבידוד וכי מצבה טוב. היא הגיעה לבית החולים כשהיא סובלת מחום, כאבי גרון ותסמינים רגילים של שפעת וקיבלה טיפול מונע. במשרד הבריאות לא נוקטים לפי שעה גישה אקטיבית ולא פונים לאנשים שייתכן שבאו במגע עם החולים בנגיף.

    

ד"ר איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, אמר כי בידי המשרד רשימה של ילדים שלומדים בגן ביחד עם הילדה. "אנחנו לא נותנים להם טיפול", אמר, "רק אם יהיו להם סימני מחלה או אם ירגישו לא טוב יש צורך בטיפול כזה. אם הילדה תוכח כחולה - נפנה להורים ונחלק דפי הנחיות".

 

ד"ר גרוטו הוסיף כי גם מי שטס ביחד עם החולים לא צריך לנקוט בצעדים מיוחדים. במשרד הבריאות הדגישו כי רק אדם שמרגיש לא טוב וחזר ממקסיקו צריך לפנות לטיפול. כמו כן, פרסם היום המשרד שורה של הנחיות בנושא הגיינה שנועדו למנוע התפשטות של המחלה.

 

בין היתר ההנחיה לציבור היא לשטוף ידיים לעתים קרובות ובעיקר לאחר שיעול ועיטוש. בעת שיעול ועיטוש יש לכסות את הפה והאף בעזרת המרפק ולא בכפות הידיים כדי להקטין את הסיכוי להעברת הנגיף. מי שחש לא בטוב צריך להישאר בבית. בנוסף, כל הנוסע לקבלת טיפול רפואי בשל המחלה מומלץ לו שלא לנסוע באוטובוס או ברכבת. 

 

סמנכ"ל הסברה במשרד הבריאות, יאיר עמיקם, ציין כי "בהיעדר חיסון זו הדרך היחידה למנוע הידבקות והתחלה של שפעות מסוג אחר". עוד אמר כי כרגע אין שום החלטה או סיבה לסגור מוסדות חינוך, כל עוד לא התגלה חולה בהם.

 

מפגש אזורי: ישראל, מצרים והפלסטינים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כינס הערב דיון מיוחד בנושא שפעת החזירים והיערכות ישראל למחלה. במהלך הישיבה הוא דחה את האפשרות להעביר את הטיפול בנושא למשרד הביטחון וקבע כי לפי שעה יישאר הנושא בידי משרד הבריאות. אחר חג העצמאות, כנראה ביום חמישי, יתכנס מפגש אזורי שבו ישתתפו נציגי ישראל, מצרים והרשות הפלסטינית כדי לדון בדרכי ההתמודדות עם התפשטות המחלה. מצרים טרם אישרה את השתתפותה ובישראל מביעים תקווה כי היא תשלח נציגים כדי לגבש חזית מאוחדת. 

 

במשרד החוץ נערך היום דיון בשיתוף עם גורמים במשרד הבריאות ונציגי ממשלה נוספים. המסקנה שהתקבלה במשרד החוץ היא שיש לנסות לאתר את החולים הישראלים לפני שהם יוצאים ממכסיקו. הם הציעו להשתמש בחדר המצב שלו כדי להיות בקשר קבוע עם שירותי הבריאות ברחבי העולם, ארגון הבריאות העולמי (WHO) שמרכזו בז'נבה ונשיאות הארגון בקופנהגן. כל שגרירי ישראל ברחבי העולם עודכנו בפרטי הדיון והונחו לדווח למשרד החוץ על התפתחויות המחלה.

 

בינתיים, התבטאותו האחרונה של סגן שר הבריאות החדש, יעקב ליצמן, עוררה תקרית דילפומטית קטנה עם מכסיקו. ליצמן הפתיע אתמול רבים כאשר

המציא לנגיף שם חדש ומקורי: "אנחנו נקרא לזה שפעת מכסיקו, לא נגיד חזירים". בתגובה, גריר מכסיקו בישראל, פדריקו סלאס, התקשר היום למשרד החוץ כדי למחות על כוונתו של סגן שר הבריאות.

 

פלאס הביע כעס על שרבוב שם מדינתו למחלה שכל העולם מכנה אותה "שפעת החזירים". השגריר אמר שבמכסיקו פגועים ומוטרדים מן העניין. במשרד החוץ השיבו כי ישראל דבקה בשם "שפעת החזירים" וכי המדינה מתנצלת אם נגרמה פגיעה כלשהי.


פורסם לראשונה 28/04/2009 16:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החולה הראשון. וג'ים
דיון מיוחד. נתניהו
צילום: AFP
מכסיקו נפגעה. ליצמן
צילום: דודי יעקנין
בהלה עולמית
צילום: AP
מומלצים