שתף קטע נבחר

שלוש שנים אחרי: נפתח משפט רוצחי אילן חלימי

משפטם של 27 הנאשמים בחטיפתו ורציחתו של הצעיר הצרפתי-יהודי נפתח בפריז. חלימי נעלם בינואר 2006 ונמצא שלושה שבועות לאחר מכן עירום, כפות ופצוע סמוך למסילת רכבת. למרבה הצער, הוא לא שרד את הדרך לבית החולים

יותר משלוש שנים אחרי שנרצח אילן חלימי, נפתח אתמול (ג') בצרפת משפטם של 27 צעירים הנאשמים באחריות לרצח האנטישמי, ביניהם חברי כנופיית "הברברים", שעל פי כתב האישום חטפו אותו והתעללו בו.

 

חלימי, צרפתי-יהודי בן 23, נחטף ועונה במשך שלושה שבועות לפני שנמצא בפברואר 2006 עירום וכפות באזיקים סמוך למסילת רכבת. הוא היה

בהלם ולא יכל לדבר. גופו היה מכוסה בכוויות, חתכים ופצעים והוא מת בדרך לבית החולים. שנה לאחר מכן הובא לקבורה בהר הרצל בירושלים.

 

בעקבות הרצח עשרות אלפי בני אדם יצאו לרחובות על מנת להפגין נגד אנטישמיות, אולם כפי שדווח ב"דיילי טלגרף" הבריטי, פרקליטיהם של הנאשמים טוענים כי המניע העיקרי לתקיפה היה רווח כלכלי.

 

מנהיג כנופיית "הברברים", יוסוף פופאנה, ו-26 נאשמים נוספים אמורים להעיד במהלך הדיונים, שייערכו בדלתיים סגורות בבית משפט לנוער מפני ששניים מהנאשמים היו קטינים בזמן הרצח.

 

התביעה תיארה את פופאנה כ"מגלומן סוטה" שביקש לחטוף יהודים "בגלל שהם מפוצצים בכסף". זמן קצר אחרי הרצח הוא נמלט לחוף השנהב, אך נעצר והוסגר לצרפת.

 

פופאנה, שנודע גם בכינויים "אוסמה" ו"מוחמד" הודה בהתחלה ברצח, אך שינה את גרסתו מאז והחליף עורכי דין כמעט 40 פעמים. בעדויותיו התבטא באופן אנטישמי וכבר ריצה עונש של שנת מאסר בגין העלבת שוטרים ושופט.  


הלווייתו של אילן חלימי בישראל (צילום: דודי ועקנין)

 

15 מחברי כנופיית "הברברים" נאשמים בחטיפה וכמה נאשמים נוספים הם חבריהם ובני משפחתם, תושבי הפרברים של פריז, הנאשמים בכך שלא דיווחו על התקיפה. כמנהיג הכנופייה, פופאנה נאשם בכך שדקר את חלימי והצית אותו אחרי ששפך על גופו אלכוהול.

 

חלימי נעדר ב-20 בינואר 2006, לאחר שיצא לפגישה עם נערה בת 17 שפגש בחנות שבה עבד במרכז פריז. הנערה הייתה משתפת פעולה של הכנופייה והיא הובילה אותו למרתף

של בניין בפרבר של פריז, שם חברי הכנופייה לכאורה תקפו אותו, סיממו אותו באמצעות אתר, אזקו אותו ברגליו וסתמו את פיו באמצעות סרט הדבקה.

 

חלימי נלקח לדירה ריקה ופופאנה דרש 450 אלף אירו ממשפחתו ככופר. כשהכופר לא התקבל, דרשו חברי הכנופייה לשים סוף לפרשה ולשחרר את בן הערובה. ב-13 בפברואר פופאנה אמר להם כי בכוונתו לשחרר את חלימי - והעמיס אותו לתא המטען של מכונית גנובה. שלוש שעות לאחר מכן נהג רכבת הבחין בו סמוך למסילת הרכבת ודיווח למשטרה. הצעיר מת בדרכו לבית החולים.

 

אמו של חלימי טענה כי המשטרה פגעה בחקירת האירוע בכך שפסלה אנטישמיות כמניע לתקיפה. "אם אילן לא היה יהודי, הוא לא היה נרצח", טענה רות חלימי, שהאיצה בבית המשפט לפתוח את הדיונים לציבור הרחב.

 

התובעים במשפט מאמינים כי הכנופייה ניסתה לסחוט כסף מכמה רופאים ואנשי עסקים והשתמשה בנשים כדי לפתות תשעה גברים נוספים, אך נסיונות אלו כשלו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: משטרת צרפת
אילן חלימי. עונה במשך שלושה שבועות ונרצח
צילום רפרודוקציה: משטרת צרפת
צילום: איי פי
"מגלומן סוטה". פופאנה
צילום: איי פי
הלווייתו של חלימי בישראל
צילום: דודי ועקנין
מומלצים