שתף קטע נבחר

סניורה על רג'ר: ישראל מבולבלת בגלל המרגלים

ראש ממשלת לבנון דחה את ההשערות לפיהן נסיגה צפויה של ישראל מהכפר המחולק נועדה לחזקו בבחירות על חשבון חיזבאללה. "זה ביטוי לכעס והבלבול של ישראל", אמר

ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, התייחס אתמול (ב') לדיווחים על נסיגה מתקרבת של ישראל מחלקו הצפוני של הכפר רג'ר שעל גבול הלבנון. לטענתו, מדובר בתגובה ישראלית למעצרים האחרונים של חשודים בריגול.

 

הנסיגה הצפויה מהכפר המחולק קושרה לבחירות המתקרבות בלבנון בחודש הבא - לכאורה בניסיון לחזק את הגורמים המתונים בלבנון, בראשות סניורה, על חשבון חיזבאללה. לדברי ראש הממשלה הלבנוני, "זה ביטוי לכעס ולבלבול של ישראל" בעקבות חשיפת רשתות הריגול עליהן דווח לאחרונה.

 

בהצהרה רשמית מטעם סניורה נטען כי כל נסיגה ישראלית תהיה מבורכת, אולם לבנון ממתינה לראות שזו אכן מתרחשת. "רג'ר נשאר תחת כיבוש עד נסיגה ללא תנאים מוקדמים של הכוחות הישראליים", נאמר.


נציג האו"ם יבוא לישראל בימים הקרובים (צילום: אביהו שפירא)

 

במקביל, התייחס לעניין גם ראש כוחות שמירת השלום מטעם האו"ם, תת המזכ"ל אלן לה-רוי, שהביע תקווה כי הסכם על נסיגה יושג בקרוב. "בימים הקרובים אבוא לישראל ובכוונתי להבהיר לגורמי הממשלה את חשיבות פתרון הנושא בהקדם", אמר לאחר סיור בגבול לבנון.

 

לדברי לה-רוי, יוניפי"ל פועל ליישם הצעת הסכם שנוסחה בשנה שעברה בין ישראל ולבנון, במסגרתו יאובטח האזור ממנו תיסוג ישראל. עם זאת, הוא ציין כי לא נקבע תאריך ליישום.

 

רג'ר נחשב לשטח שנכבש על-ידי ישראל בשנת 1967 יחד עם רמת הגולן. לזקני המקום יש עדיין תעודות זהות סוריות שניתנו להם על-ידי מחוז קונטרה.

 

בשל העובדה שחלק מהכפר נמצא מצפון לקו הבינלאומי, לאחר נסיגת ישראל מלבנון בשנת 2000 עדיין הוצבו כוחות של צה"ל מצפון לגדר - לצד כוחות יוניפי"ל. נסיגת צה"ל מחלקו הצפוני של הכפר היא אחד מסעיפי החלטה 1701 של מועצת הביטחון של האו"ם, שהתקבלה עם סיום מלחמת לבנון השנייה.


פורסם לראשונה 04/05/2009 22:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סניורה. ממתין להתפתחויות
צילום: AP
לה-רוי. בדרך לישראל
צילום: AFP
פרות ברג'ר. האזרחים טוענים: אנחנו סורים
צילום: אביהו שפירא
מומלצים