שתף קטע נבחר

נתניהו: מוכן לפתוח במו"מ עם הפלסטינים מיד

בנאום משודר בפני השדולה היהודית בארה"ב הודיע ראש הממשלה כי הוא מוכן לפתוח במו"מ עם הפלסטינים ללא דיחוי. נתניהו הציג תוכנית בת שלושה מסלולים: מדיני, ביטחוני וכלכלי, ואמר כי השלום בר השגה: "עם אבו מאזן ואובמה נוכל להפתיע"

"אני מוכן לפתוח במשא ומתן עם הפלסטינים מיד, וללא עיכובים" - כך אמר הלילה (יום ג') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בנאום משודר בפני ועידת השדולה היהודית בארצות הברית (איפא"ק). נתניהו עתיד להגיע לוושינגטון בעוד כשבועיים, לפגישה ראשונה עם הנשיא ברק אובמה.

 

"אני מאמין שיחד עם אובמה ואבו מאזן נוכל להפתיע את העולם", אמר נתניהו בשיחה מבית ראש הממשלה בירושלים ל-6,000 באי הכינוס השנתי של השדולה. ראש הממשלה דיבר בקצרה, והעביר שני מסרים עיקריים: האחד - אסור לאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני, והשני - "אנחנו רוצים שלום עם הפלסטינים".

 

נתניהו לא הזכיר בנאומו את צמד המילים "מדינה פלסטינית", הבהיר ש"שלום לא יבוא בלי ביטחון", ושב והדגיש כי "על הפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית". ראש הממשלה הזכיר לציבור הפעילים למען ישראל בארה"ב ש"שלושה ראשי ממשלה לא הצליחו להשיג הסכם שלום סופי", אך הוסיף בצורה נחרצת כי הוא "חושב שאפשר להשיג אותו".

 

בנאומו הלילה הציג נתניהו גישה חדשה. "אני מציע שלושה מסלולים: מדיני, ביטחוני וכלכלי. במסלול המדיני נהיה מוכנים להתחיל מיד במשא ומתן, בלי כל עיכובים, במישור הביטחוני - תוכנית דייטון, ובמישור הכלכלי - ננסה למצוא דרכים יחד עם הרשות הפלסטינית לקדם את הכלכלה הפלסטינית ולתת לפלסטינים תקווה". ראש הממשלה הצהיר כי "המשא ומתן הכלכלי אינו תחליף למשא ומתן מדיני". 

 

ארה"ב: אובמה נותן לתהליך השלום עדיפות עליונה

כמה שעות קודם לנאום בפני השדולה, נתניהו התייחס למה שדרוש מהצד הפלסטיני בנאום שנשא בכנסת לרגל יום הרצל. "ההכרה במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי היא בסיס הכרחי לשלום אמת בינינו לבין שכנינו הפלסטינים", אמר.

 

בתוך כך אמר אמש דובר הבית הלבן, רוברט גיבס, כי הנשיא אובמה מתכוון לקדם את תהליך השלום. "זוהי עדיפות עליונה של הנשיא", אמר גיבס בתדרוך היומי, "הוא מאמין שהדרך היחידה להניע את התהליך היא במאמץ עקבי של הממשל, יחד עם הפלסטינים והישראלים".

 

גיבס אמר בתדרוך כי "הנשיא הזה הקדיש זמן לנושא השלום במזרח התיכון מיום העבודה הראשון בחדר הסגלגל, וזה היה הראשון בשורה של צעדים רבים". הוא ציין כי "מר נתניהו יבקר בבית הלבן מאוחר יותר החודש, אישים אחרים יבקרו במהלך השבועות הקרובים, ונתחיל בתהליך הארוך הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. השלום בר השגה
צילום: רויטרס
אבו מאזן. "יחד נוכל להפתיע"
צילום: AP
אובמה. עדיפות לתהליך
צילום: רויטרס
מומלצים