שתף קטע נבחר

שר הפנים החל לשלול אזרחות ל-4 ערבים-ישראלים

ראש רשות האוכלוסין העביר לשר הפנים את פרטיהם של ארבעה ישראלים-לשעבר, שלפי החשד פעלו נגד המדינה - וכעת ביקשו דרכונים כדי לחזור ארצה דרך ירדן. שר הפנים פתח בהליך חריג לשלילת אזרחותם, והודיע כי ייעצרו אם יממשו את כוונתם לשוב

שר הפנים, אלי ישי, החליט היום (ג') להתחיל בהליך שלילת אזרחות לארבעה ישראלים שהיו מעורבים בפעילות נגד ביטחון המדינה.

 

ל-ynet נודע כי מדובר בערבים-ישראלים תושבי הצפון, שעזבו את הארץ בשנות ה-70 והיו מעורבים בפעילות מטעם אש"ף וארגוני טרור נוספים. לפי החשד בישראל, הם פעלו בין היתר לגיוס ואימון מחבלים. הארבעה רצו לחזור דרך ירדן לישראל וביקשו לשם כך דרכונים. אחד מהם ביקש להביא ארצה גם את ילדיו.

 

ראש רשות האוכלוסין וההגירה, יעקב גנות, פנה לשר ישי בבקשה לבחון שלילת האזרחות. מהמידע שהציג גנות לשר הפנים עולה כי הארבעה עזבו את ישראל לפני שנים רבות, בתקופות שונות ושהו במדינות המוגדרות על-פי חוק כמדינות אויב - לרבות סוריה, לבנון וטוניסיה.

 

במשרד הפנים אומרים כי במסגרת שהותם במדינות אלה היו מעורבים,

 בעקיפין ובמישרין, בפעילות רבת שנים נגד מדינת ישראל וביטחונה. כיום, לאחר עשרות שנים בהן לא שהו בישראל, ביקשו לשוב ולהתמקם בארץ.

 

מדינת ישראל רשאית לבטל לאדם את אזרחותו הישראלית במקרים הבאים: אם קיבל אזרחות ישראלית על סמך נתונים שהתבררו כשקריים, אם בגד במדינה והפר אמונים, אם נכנס למדינה המוגדרת כמדינת אויב שהכניסה אליה אסורה, או אם קיבל אזרחות נוספת במדינה המוגדרת כמדינת אויב.

 

מאז הקמת המדינה נשללה האזרחות לשני ישראלים בלבד, על-פי החוק. בשנת 2002 עשה השר ישי שימוש בסמכותו, על פי חוק האזרחות, לביטול מעמד האזרחות של נאהד אבו קישאק, שהיה מעורב בפיגוע התאבדות ונעצר בעת שהיה בדרכו לבצע פיגוע נוסף. הוא היה הישראלי הראשון ממנו נשללה האזרחות.

 

זמן קצר לאחר מכן נשללה אזרחותו של קייס עובייד, אזרח ישראלי שנמלט בשנת 2000 ללבנון והפך לקצין מבצעים בכיר בחיזבאללה, ובין היתר מילא תפקיד מרכזי בחטיפתו של אלחנן טננבוים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר ישי. שלילת אזרחות לערבים ישראלים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים