שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סיפורו של כבאי שנמאס לו לכבות שריפות

  לכבאי אלברט מוניס נמאס לכבות שריפות מסוכנות, שנגרמות בגלל חוסר מודעוּת של ילדים לסכנה של האש. לכן, הוא כתב להם את הספר "אש זה לא משחק ילדים", בתקווה לא לפגוש בקרוב את האסון הבא

  בתחנת הכיבוי של רמת גן מוזנקים הכבאים שוב ושוב לכבות שריפות. לאחד מהם, אלברט מוניס שמו, נמאס לראות דירות ובניינים שלמים מפוחמים בגלל משחקי ילדים, והוא החליט לעשות מעשה. "כמדריך בגיר כאן בתחנת רמת גן, גיליתי שאין לי שום אמצעי להסביר לילדים את הסכנות בכל הקשור לאש", הוא נאנח. "נכון שאנחנו לוקחים אותם לסיבוב בכבאית, אבל בסופו של דבר, הם מתלהבים מהתחנה ולא מפנימים במאומה את הסיכונים שהם עצמם יוצרים בבית.

    

   

  אלברט החליט לעשות מעשה, ובעידוד נציב הכבאות, ישב וכתב את הספר "אש זה לא משחק ילדים", שהוקדש לבנו איתי עוד בטרם נולד. "עזוב אותך מכסף או פרנסה", אומר אלברט. "תאמין לי שכל מיני מפיצים ניסו 'לעשות עלי סיבוב', כשהמטרה האמיתית שלי היתה להציל ילדים ולמנוע שריפות. שמתי את כל החסכונות שלי בהפקת הספר והחלום שלי הוא שהמסר יעבור, כי כשילדים באים לתחנה, אני מגלה כמה הם לא מודעים לעובדה שגפרור יכול לשים קץ לחיי אדם".

   

  ואלברט לא סתם משתמש בסיסמאות. רק בשבוע האחרון זינקו כבאי תחנת חולון לכיבוי שריפה בבת ים, שנגרמה בגלל ילד בן ארבע שהחליט שגפרור וספה של האח הגדול הם שילוב מעניין. שבוע לפני זה היתה זו דירה שנחרבה בגלל אותה התרחשות בדיוק. "אני ממש מתוסכל בגלל חוסר המודעות של ילדים קטנים בכל הקשור לאש", מתלונן מוניס. "לא איכפת לי אם הספר יימכר או לא, מה שחשוב לי שתהיה איזו מודעות לקטנטנים שהצתת גפרור יכולה לגרום לאסון".

   

  ואסונות, למרבה הצער, לא חסר: כך למשל נשרף בניין שלם לפני שלוש שנים בפתח תקווה בגלל משחק ילדים, ושוב ושוב מוזנקים הכבאים בגלל חוסר אחריות של הורים וילדים.

   

  "המחזה הכי קשה שראיתי, היה של טביעות ידיים של ילד על קיר במקום של שריפה, שבה הוא נספה, למרבה הצער", מודה בדמעות אחת הצלמות הבכירות במערכת ynet. "אני מזועזעת מחוסר ההבנה בנושא ומקווה שלעולם לא אאלץ לסקר אסונות שכאלה".

   

  ואולי הספר של אלברט יצליח להגיע לתובנות של הקטנים, וגם לל"ג בעומר הוא מנפיק תובנות חשובות: "אני ממש לא מבין למה צריך להקים מדורות ענקיות. החום מבריח את כולם וגורם לתפוחי האדמה להישרף והרוח עלולה להצית מוקדים בלתי צפויים. אנא, עשו מדורות קטנות וחביבות. כך תמנעו מאיתנו התרוצצות מיותרת ועדיין תוכלו ליהנות מהחג".

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רותם פלדנר מישל דור
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים