שתף קטע נבחר

יו"ר ארגון ניצולי השואה: מה רוצים מהאפיפיור?

נח פלוג טוען כי מציבים לאפיפיור דרישות גבוהות: "הוא בא לכאן כדי לקרב את הכנסייה ליהדות וצריך לראות את הביקור שלו כחיובי וחשוב". ניצולי שואה אחרים מצפים להתנצלות

נאומו של האפיפיור, בנדיקטוס ה-16, ביד ושם עורר את כעסו של הרב ישראל לאו, שטען כי הוא לא הביע צער או חמלה על מעשי הנאצים, בני עמו הגרמנים. ניצולי שואה אחרים אמרו אמש (יום ב') ל-ynet שגם הם ציפו ממנו להתנצלות, בהיותו גרמני ומנהיג הכנסייה הקתולית. דווקא יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה, נח פלוג, סבור כי הביקורת מוגזמת.

 

"אני לא מצפה ממנו שידבר כמו הרב לאו. הוא לא נשיא ארגון ציוני, אז למה לבוא אליו בטענות?", תמה פלוג, "הוא בא לכאן כדי לקרב את הכנסייה ליהדות וצריך לראות את הביקור שלו כחיובי וחשוב". פלוג, שנכח בקבלת הפנים בבית הנשיא, הוסיף: "ניתן לבוא אל האפיפיור באי אלו טענות, אך בסך הכול הוא מתנסח כמו כומר".  


נאום לקוני. האפיפיור ביד ושם (צילום: דודי ועקנין)

 

שמואל רייניש, ששרד את מעשי הזוועה של הצורר הנאצי, סיפר שהוצף רגשות קשים בעת שצפה בנאומו של האפיפיור בטלוויזיה. "הוא חיפש בנאומו איך לא להתייחס לעניין השואה", אמר רייניש. "קשה להחרים מנהיג של מיליארדים, אך הייתי מצפה ממנו לפחות להתנצלות בשם אותו אפיפיור ששתק בזמן השואה. היה לי הרושם שהופעתו ביד ושם היתה מאולצת והוכתבה על ידי יועצים, בעוד שהוא עצמו לקח את הביקור הזה בקלות. הוא לא הזדעזע בכלל ולא הרגשתי טוב עם זה".  

 

זאב פקטור מהקרן לרווחת ניצולי שואה מאוכזב: "התנצלות היתה חובתו הראשונה כיוצא הארץ שתכננה את הרצח. ציפיתי לכל הפחות שהוא יכריז שאנטישמיות זה חטא ושהוא כאדם דתי היה אמור לגנות את התופעה. אני כועס עליו שבביקור הזה הוא לא קרא לאנטישמיות בשמה האמיתי ולא אמר שזה פשע".

 

הרב לאו קבל בין היתר על כך שבנאום האפיפיור "אפילו המילה שישה מיליון נעדרת פה". פקטור אמר בהקשר זה כי בנדיקטוס "לא מתייצב נחרצות נגד האנטישמיות, אז אי-אפשר לדרוש ממנו יותר מדי. בכל מקרה, טוב שהוא הגיע. כך אנו יודעים מה אנשים למדו ומה שכחו".

 

"לא מבין את משחק הילדים הזה" 

זאב שוורץ, יו"ר ארגון יוצאי רומניה בישראל, אמר כי הוא היה "מצפה ממנו להתנצלות, אבל זה המצב. הוא דיבר על השואה ואמר שיעשה הכל כדי שלא תהיה שואה נוספת, ואני לא מבין את משחק הילדים הזה. אני חושב שהיינו צריכים לקבל את הדברים כפי שהם. אמנם זה צרם, אך היינו צריכים לקבל אותו כמו שהוא עכשיו ולא להזכיר ולהתייחס לתקופה שבה היה צעיר".

 

שמואל בלוך, ניצול שואה שאיבד את כל משפחתו, רצה לשמוע יותר על הסיבות שהוא החזיר לכנסייה בישוף מכחיש שואה. "הוא אמנם אומר שהוא בצד שלנו, וזה דבר גדול, אבל הוא לא אומר מספיק. הוא לא מדבר בצורה נחרצת כפי שהיינו מצפים, אך התגובה אמורה לבוא לא ממני, אלא ממדינת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ששון תירם
בנדיקטוס לא ציוני. פלוג
צילום: ששון תירם
כעס. הרב לאו והאפיפיור
צילום: דודי ועקנין
מומלצים