שתף קטע נבחר

במקום דיון - מועצת הביטחון עיינה בדו"ח על צה"ל

לוב ביקשה לדון בדו"ח האו"ם שמתח ביקורת על ישראל במבצע עופרת יצוקה, אך רוסיה ומדינות אחרות התנגדו. בסופו של דבר נערך דיון חפוז שבסיומו פורסמה הצהרה המביעה "דאגה" לנוכח הממצאים

נכשל לפי שעה (יום ד') המאמץ של לוב והמדינות הערביות לכנס דיון דחוף במועצת הביטחון של האו"ם, בנוגע לדו"ח על הפגיעה של צה"ל במבנים של אונר"א במהלך מבצע "עופרת יצוקה". חברות מועצת הביטחון אמנם עיינו בממצאים, אך לפי שעה נמנעו מהצבעה על נוסח מוצע.

 

בניגוד לדו"ח הקשה והחד צדדי שהוגש למזכ"ל האו"ם, הרי שבאן עצמו סיכם את דו"ח הביקורת בצורה מתונה ומאוזנת ודחה המלצות לפתוח בחקירה נוספת נגד ישראל. למרות הדו"ח המינורי של מזכ"ל האו"ם, החליטה לוב - נציגת קבוצת המדינות הערביות במועצת הביטחון - לפעול לכינוס המועצה כדי לקבל החלטה או הצהרה נגד ישראל, בהתבסס על הדו"ח.

 

לוב ומדינות ערביות אחרות החלו להעביר בין נציגי מועצת הביטחון, בדרגי העבודה, נוסח התחלתי של החלטה או הצהרה נגד ישראל, אולם רוסיה ומדינות אחרות שהתנגדו לנוסח, החליטו להעביר את

 ההחלטה האם לקיים דיון למזכ"ל האו"ם עצמו.

 

לבסוף הוחלט לקיים דיון חפוז,  שבסיומו פרסם הנשיא התורן של מועצת הביטחון, ויטאלי צ'ורקין, הודעה קצרה המביעה "דאגה" לנוכח ממצאי הדו"ח. צ'ורקין אמר לאחר הישיבה כי לוב ככל הנראה תסתפק בהצהרה, ולא תדרוש לקיים הצבעה במועצה גם על הצהרה המגנה את ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מועצת הביטחון של האו"ם. ארכיון
צילום: AP
מומלצים