שתף קטע נבחר

בלייר: ההזדמנות לשתי מדינות לא תשוב

בהופעה בפני ועדת החוץ של הסנאט בוושינגטון, אמר שליח הקוורטט, טוני בלייר, כי יש הזדמנות לשתי מדינות קיימת, "אבל היא תיעלם אם לא ינצלו אותה"

שליח הרביעיה הבינלאומית (הקוורטט) למזרח התיכון, טוני בלייר, מזהיר כי אם לא תנוצל ההזדמנות לפתרון שתי מדינות - היא לא תשוב. הוא אמר לוועדת החוץ של הסנאט כי אין חלופה לפתרון של שתי מדינות לשני עמים בסכסוך הישראלי-פלסטיני ושני הצדדים תומכים בפתרון זה.

 

"בפועל, שני הצדדים מפקפקים באפשרות לממש את הפתרון הזה. ההזדמנות קיימת, אבל היא תיעלם אם לא ינצלו אותה". לדברי בלייר, הדרך הטובה ביותר להתקדם לעבר פתרון זה היא להבהיר לפלסטינים שהמשא ומתן יוליד מדינה, ולהבהיר לישראלים שעשויה להיות "תוכנית מוסכמת לרפורמה במנגנוני הביטחון הפלסטיניים".


בלייר צופה שתי מדינות (צילום: AP)

 

הוא האיץ בנשיא האמריקני, ברק אובמה לדחוף בהקדם את הצדדים לעבר משא ומתן, "הנשיא אובמה הבהיר שזו העדיפות האסטרטגית של ארה"ב לנוע לעבר פתרון של שתי מדינות. זו סוגיה שמזכירת המדינה, הילרי קלינטון, מכירה היטב ולעומק". לדברי בלייר, הנשיא אובמה צריך לדרוש תוצאות, או בשפתו הציורית "כאשר הנשיא אובמה מושיט את ידו, הוא צריך לצפות מאחרים להושיט את ידם חזרה". בלייר ציין שהוא מכיר במכשולים לשלום, ובהם התרחבות ההתנחלויות.

 

יו"ר הוועדה, הסנאטור ג'ון קרי, אמר כי "כולנו מבינים ששלום במזרח התיכון לא יבוא מהר או בקלות. אני שותף לאופטימיות של מר בלייר שזה רגע של הזדמנות שאיננו יכולים להרשות לעצמנו להחמיץ". עם זאת, קרי אמר כי "הדינמיקה האזורית במזרח התיכון השתנתה, וכיום רוב הממשלות הערביות מודאגות יותר מאיראן מאשר מישראל".

 

לדעת בלייר, הסוגיה האיראנית וסוגיית שתי המדינות קשורות זו בזו: "זו טעות יסודית מאוד להפריד בין הסוגיות. זו הסיבה שאנחנו רוצים להתקדם בסוגיה האיראנית ולהתקדם בסוגיה הישראלית-פלסטינית".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נועד אתמול עם עבדאללה מלך ירדן לקראת נסיעתו לוושינגטון בשבוע הבא. הוא אמר למלך הירדני: "אני מודע לצורך לקדם את המשא ומתן עם הפלסטינים ומתכוון לנהל משא ומתן מדיני, ביטחוני וכלכלי שאף אחד מהם הוא לא על חשבון השני. אני מאמין בשינוי המציאות בשטח". בית המלוכה פרסם הודעה חריגה, ובה נאמר כי המלך קרא לנתניהו: "התחייב מיד בפומבי לפתרון שתי מדינות, קבל את יוזמת השלום הערבית ונקוט בצעדים ההכרחיים להתקדם לעבר פתרון". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טוני בלייר בוועדת החוץ של הסנאט
צילום: AP
אובמה מחכה לנתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים