שתף קטע נבחר

האו"ם: ישראל לא מגיבה, אבל נחקור בעזה

המשפטן הדרום-אפריקני היהודי ריצ'רד גולדסטון, יו"ר ועדת החקירה ל"עופרת יצוקה", אמר כי הוא מקווה לבקר ברצועת עזה ובדרום ישראל כבר בתחילת החודש הבא

גם בלי שיתוף הפעולה הישראלי, האו"ם נחוש לחקור את שקרה בעזה: ראש ועדת החקירה של האו"ם למבצע "עופרת יצוקה", ריצ'רד גולדסטון, אמר הבוקר (יום ד') כי הוא מקווה לבקר ברצועת עזה ובדרום ישראל כבר בתחילת החודש הבא. גולדסטון ציין כי הוא מאוכזב מהעובדה שישראל אינה משתפת פעולה עם הוועדה, אך הדגיש כי זו תפעל גם ללא הסכמת ישראל.

 

בתום פגישה עם מזכ"ל האו"ם אמר המשפטן היהודי מדרום-אפריקה, כי ישראל טרם הגיבה באופן רשמי לפניות הוועדה. הוא הוסיף כי בכוונתו לשמוע את הצד הישראלי תחילה. "החלטה אחת שקיבלנו היא שנקדיש כמה ימים לשימועים ציבוריים כדי לבדוק החשדות שבוצעו פשעי מלחמה. אם נוכל לעשות זאת באזור - מה טוב. אך אם יהיה צורך - יעמוד לרשותנו צוות נוסף בז'נבה".

 

לפני כשבועיים קרא האו"ם לישראל לשתף פעולה עם ועדת החקירה, אך גורם ישראלי אמר כי "מאוד לא סביר" שירושלים שהדבר יקרה.

 

גולדסטון כיהן בעבר כתובע הכללי של האו"ם לענייני פשעי מלחמה בבית הדין הבינלאומי בהאג. הוא טיפל בין היתר במשפטים שעסקו ביוגוסלביה לשעבר וברואנדה. בוועדה לבדיקת אירועי "עופרת יצוקה" צפויים יהיו בנוסף לגולדסטון עוד שלושה חברים.

 

עם מינויו לתפקיד אמר גולדסטון כי צוות החקירה לא יתמקד רק בפעולות צה"ל, אלא יחקור את "כל ההפרות של החוק הבינלאומי והחוקים ההומניטריים" לפני ואחרי המבצע. "זה האינטרס של הקורבנות, מכיוון שכך הם יזכו להכרה על מה שנעשה להם. אני מקווה שזה גם האינטרסים של שני הצדדים", הוסיף.


הריסות מסגד במלחמת עופרת יצוקה (צילום: AFP)

 

שגריר ישראל למוסדות האו"ם בג'נבה, אהרון לשנו-יער, אמר בחודש שעבר כי ישראל אינה סומכת על מועצת האו"ם לזכויות אדם "ללא שום קשר לשופט גולדסטון.

 ברור לכל מי שעוקב אחר פעילות המועצה והדרך שבה היא מטפלת בישראל, כי צדק לא ייצא מפעולה זו".

 

בתחילת החודש הגישה ועדת חקירה אחרת של האו"ם את מסקנותיה בנוגע לפגיעה במתקני סוכנות הסעד אונר"א במהלך מבצע עופרת יצוקה. הוועדה קבעה כי צה"ל ירה במכוון לעבר מוסדות האו"ם והאזרחים שהיו בהם אולם לא האשימה את ישראל בפשעי מלחמה, ולא כללה במסקנותיה המלצות להליכים משפטיים. מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, דחה את כל ההמלצות וטען כי הוועדה חרגה מסמכויותיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גולדסטון. שימועים ציבוריים
צילום: AP
ההריסות בעזה. זה האינטרס של הקורבנות
צילום: AP
מומלצים