שתף קטע נבחר

עמותת ידיד: להרחיב את תוכנית ויסקונסין

בעמותה ממליצים לשר התמ"ת להרחיב את התוכנית לפריסה ארצית, "רק לאחר דיון מעמיק" וביצוע מספר תיקונים. התמ"ת: השר בן אליעזר מתכוון ללמוד את תוכנית ויסקונסין לעומקה

עמותת ידיד ממליצה לשר התמ"ת להרחיב את תוכנית אורות לתעסוקה (לשעבר תוכנית ויסקונסין), "אך זאת רק לאחר דיון מעמיק" וביצוע מספר תיקונים באופן הפעלתה. כך עולה ממכתב ששלחו היום (ד') מנכ"לית עמותת ידיד, שרי רבקין, והסמנכ"לים, עו"ד יובל אלבשן ורן מלמד, לשר התמ"ת בנימין בן אליעזר.

 

 

הפניה למשרד התמ"ת נמסרה על רקע המשך הדיונים על תקציב המדינה וחוק ההסדרים, אשר גרסתו המעודכנת שאושרה בממשלה אינה כוללת את הרחבת התוכנית. 

 

במסגרת תוכנית ויסקונסין הוקמו מספר מרכזים ברחבי הארץ, אליהם חויבו להגיע מובטלים "קשים" שאינם עובדים בממוצע שנה ומעלה. מובטלים אלה קיבלו במרכזים תמיכה, סיוע, הכשרה וליווי מקצועי, כשבמקביל נמצאה להם עבודה. מחקרים שבחנו את התוכנית קבעו כי היא הצליחה להשיב מובטלים רבים למעגל העבודה, אבל הטענה העיקרית נגד התוכנית הייתה כי רובם נשלחו לעבודות חלקיות. בה בעת התברר כי לרבים שלא מצאו עבודה, או סירבו להצעת עבודה שלא התאימה להם, נשללו קצבאות הקיום.

 

על רקע הוויכוח באשר להרחבת התוכנית בפריסה ארצית, החליט בתחילת החודש השר בן אליעזר לדחות את ההכרעה בשנה, כדי לבחון במהלך תקופה זו שוב את הפיילוט ולהגיע להחלטה בהתאם לבדיקות אלה.

 

בפניית אנשי ידיד לשר התמ"ת, מציעים בעמותה להרחיב את התוכנית כחלק מהקמת רשות לאומית לתעסוקה אשר במסגרתה יפעלו שני גופים: שרות התעסוקה שיעסוק בטיפול במובטלים שאינם מקבלים הבטחת הכנסה, ומרכזי התעסוקה שיעסקו במובטלים מקבלי הבטחת הכנסה. הרשות הלאומית לתעסוקה תהיה גם אחראית על כל הפרוייקטים הממשלתיים והסמי-ממשלתיים בתחום התעסוקה.  

 

עוד מציעים בידיד, לשנות את מנגנון שלילת הבטחת ההכנסה, והטלת הסמכות לשלול את הגמלה על נציגי הממשלה - במקרה זה אנשי שרות התעסוקה, או כל גוף אחר שיקבע לצורך כך.

 

בנוסף, מציעים בידיד להמשיך במתן ההטבות הניתנות היום למקבלי הבטחת הכנסה לתקופה של חצי שנה לפחות מרגע שילובם בעבודה, על מנת להקל עליהם את המעבר מתקופה ארוכה של חוסר תעסוקה למצב של תעסוקה מלאה בשכר הגון.

 

כמו כן, קוראים בעמותה לתת תמריצים למעסיקים רק לאחר 13 חודשי העסקה של המשתתף, במקום תשעה חודשים כפי שנהוג כיום. זאת, כדי למנוע את שיטת "הדלת המסתובבת", במסגרתה מפטרים המעסיקים את העובדים לפני המועד המחייב אותם לקלוט אותם כעובדים קבועים, ולאחר קבלת המענק הם קולטים עובדים חדשים. 

 

ממשרד התמ"ת נמסר בתגובה: "לשר בנימין בן אליעזר יש מטרה ברורה ללמוד את תוכנית ויסקונסין לעומקה עד לגיבוש חוק ההסדרים, כדי להחליט מה בדעתו לעשות לאור זכות הווטו שניתנה לו בעניין זה. לשם כך השר מתכוון לדבר עם כל הגורמים הקשורים והמבינים בנושא, כולל משרד האוצר, מפעילי התוכנית, הארגונים החברתיים, שירות התעסוקה וכל מי שיש לו מה להגיד. נשמח לשמוע כל תוכנית שהיא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דני דגן
משתתף בתוכנית ויסקונסין
צילום: דני דגן
מומלצים