שתף קטע נבחר

עקב עדות המח"ט: אישום התקיפה בגדה יבוטל?

סנגורו של סגן אדם מלול מחטיבת כפיר, המואשם בתקיפת פלסטיני בנסיבות מחמירות, יטען בפני הפרקליט הצבאי הראשי כי הפעלת אלימות סבירה בפעילות בשטחים - אם היא משרתת את המשימה. מלול העיד: יש מי שהתגייס כדי להרביץ לערבים

התפתחות בפרשת התקיפה האלימה  של לוחמי חטיבת כפיר, שבגינה התפתח העימות החזיתי בין האלוף גדי שמני למפקד החטיבה. הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל אבי מנדלבליט, יערוך היום (ה') שימוע לסגן אדם מלול, סגן מפקד הפלוגה מגדוד שמשון, המואשם בתקיפה בנסיבות מחמירות, בעקבות עדות מפקד חטיבת כפיר ומפקד הגדוד בבית הדין הצבאי. סנגורו ידרוש מהפצ"ר לבטל לאלתר את כתב האישום, לאור דבריהם של המפקדים, לפיהם אין כל פסול בהתנהגות הקצין באירוע.

 

הפרשה עשויה לקבל תפנית חדה, כאשר עו"ד שמי כהן, סנגורו של סגן

מלול, יטען בפני הפצ"ר והתובעת הצבאית הראשית, אל"מ ז'נה מודזגברשוולי, כי בנסיבות שנוצרו יש לבטל את ההליך המשפטי נגד הקצין. לרוב הליך שימוע מסוג זה נערך ערב הגשת כתב אישום, אולם לאור עדויותיהם של מח"ט כפיר ומג"ד שמשון בתחילת החודש, לפיהן יש מקום להפעלת אלימות סבירה בפעילות בשטחים אם היא משרתת את המשימה, פנה עו"ד כהן לפצ"ר בדרישה לדון בתיק מחדש.

 

הפצ"ר החליט לקיים את ההליך ולשמוע את טענות הסנגור, שצפוי לטעון כי סגן מלול פעל תחת עמימות בכל הקשור למותר ואסור - משום שאין נוהל ברור במקרים כאלה. בנוסף, הוא מתכוון להזכיר כי מלול פעל בהתאם להלך הרוח של מפקדיו ואף זכה מהם לגיבוי, כפי שמשתמע מעדותיהם. סגן מלול העיד השבוע במהלך משפט פקודו באותה פרשה, החובש א', וניסה להסביר את צורך שנוצר בהפעלת אלימות במהלך עימות עם פלסטינים.

 

השוואה לטרגדיה של דוכיפת

הוא נשאל לגבי סיכון לכוח הלוחם בעת חיכוך עם האוכלוסייה וניסה להמחיש את הצורך בהפעלת כוח באמצעות האירוע שבו נהרג סמ"ר נועם עדין רכטר, שהביא להדחתו של סגן מפקד הפלוגה שלו. לדברי מלול, לעתים יש צורך להפעיל אלימות ברמה סבירה, גם באמצעות נשק, כדי להימנע מסיכון הלוחמים. "הדבר שהכי הפחיד אותי בסיפור הזה, הוא שבקלות יכול היה להיות כתוב בעיתון שהסמ"פ שהודח הוא אדם מלול והחובש שנהרג הוא א'. זה אותו אירוע בדיוק: כניסה לכפר, מאבק עם פלסטינים, חיכוך ירי. זה יכול להתפתח לאירוע אלים".

 

בעדותו הקפיד הקצין להדגיש כי כל הפעלת אלימות סבירה היא בגדר "אין ברירה" ולמען הצלחת המשימה - סיכול טרור. עם זאת, הוא הודה כי נאלץ להתמודד גם מול חיילים עם גישה אחרת: "כל קשת הגוונים קיימת בגדוד. יש חיילים שהתגייסו בשביל להרוג ערבים. קיבלתי גם תשובות יותר גרועות מזה על כאלה שהתגייסו בשביל להרביץ לערבים. על אלה אתה צריך לעבוד חזק".

 

במקביל, אמור הפצ"ר להכריע בהיבט נוסף בפרשה המורכבת הזאת - התייחסות להחלטה של האלוף שמני לרשום הערה פיקודית למח"ט כפיר, אל"מ איתי וירוב. בסנגוריה הצבאית דרשו מהפצ"ר לפתוח בחקירה נגד האלוף, שכן לטענתם במהלך שעשה יש פגיעה קשה בהליך המשפטי. גם עו"ד כהן פנה לפצ"ר בעניין וציין כי לאחר שהאלוף הבהיר את עמדתו, יחששו קצינים מהגדוד ומהחטיבה להתייצב לצד סגן מלול במשפט - ועדותם עשויה להיות לא אמינה מחשש כי האלוף ינקוט גם נגדם בצעדים פיקודיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האלוף שמני. הערה שתמנע עדויות בעתיד?
צילום: גיל יוחנן
עו"ד כהן. יטען שאין נוהל ברור
צילום: עופר עמרם
חטיבת כפיר בפעולה. גם בכוח
צילום: ירון ברנר
מומלצים