שתף קטע נבחר

סוכל פיגוע בבית-כנסת ומרכז יהודי בניו-יורק

ארבעה מוסלמים אמריקנים ערכו תצפיות, רכשו מטעני חבלה, השיגו טילי כתף, והתכוננו ליום פקודה. המזימה: לפוצץ מרכז יהודי ובית כנסת בברונקס, ולפגוע במטוסים של המשמר הלאומי. הם לא ידעו שה-FBI עוקב אחרי כל צעד, ואף הצליח לצייד אותם במטעני דמה

הבולשת הפדרלית של ארצות-הברית הודיעה הלילה (יום ה') על סיכול מזימה לבצע פיגוע בבית כנסת ומרכז יהודי בניו-יורק, לתקוף בסיס צבאי ולשגר טילי כתף לעבר מטוסים של המשמר הלאומי. בתום חקירה סמויה בת שנה, ולאחר שאספו מודיעין ורכשו אמצעי לחימה, נעצרו ארבעה מוסלמים אמריקנים.

 

מפרטים ראשוניים עולה כי הארבעה תכננו להפעיל מטען חבלה או מכונית תופת ליד בית כנסת ומרכז יהודי - המשמש אף הוא כבית כנסת - בשכונת ריברדייל שברובע ברונקס. במקביל, תכננו לשגר טילי כתף מסוג "סטינגר" לעבר מטוסי תובלה בבסיס המשמר הלאומי של ניו-יורק בעיר ניובורו. 

 

המזימה נחשפה לאחר שאדם המקורב לארבעה שמע על תוכניותיהם ומיהר לדווח על כך לרשויות. האיש הפך עד מהרה למודיע של ה-FBI וסייע להעביר מטענים וטילי דמה, שאפשרו להפליל את הארבעה. העצורים הם ג'יימס קרומיטי המכונה עבד אל-רחמן, דייוויד וויליאמס המכונה דאוד, אונטה וויליאמס המכונה חמזה ולאגור פאיין שכינויו אמין.

 

התקדמו עם המטענים המנוטרלים

במסגרת המעקב, נראו החשודים ב-10 באפריל כשהם מצלמים כמה בתי כנסת ומרכזים קהילתיים יהודיים בברונקס ובמקומות אחרים, בניסיון לאתר יעדים אפשריים לפיגוע. כעבור שבועיים נפגשו הארבעה בנמל התעופה הבינלאומי "סטיוארט" שבמדינת ניו-יורק, המשמש גם כבסיס של מטוסי חיל-האוויר ושל המשמר הלאומי של ניו-יורק. באותו היום גם טלפנו לספק נשק כדי לרכוש אקדחים למתקפות המתוכננות.


המעצרים (צילום: AP)

 

ב-24 באפריל הם נסעו לקרבת נמל התעופה "סטיוארט" כדי לחפש נקודה מתאימה, ממנה יוכלו לירות ולהפיל מטוס תובלה. הם צילמו את הנמל מזוויות שונות, וב-6 במאי נסעו למחסן בקונטיקט ורכשו טיל כתף קרקע-אוויר ושלושה מטעני חבלה מאולתרים. הם לא ידעו שאמצעי החבלה נוטרלו, והמשיכו עם השלל כדי להשלים את פרטי המבצע.

 כעבור יומיים הם נסעו עם הציוד למחסן בניובורו, כדי לערוך ניסוי בשיגור טיל הכתף. באותו מעמד דנו הארבעה באפשרות לפוצץ מטען חבלה בבית הכנסת באמצעות שלט רחוק.

 

המחוקק הרפובליקני פיטר קינג, המכהן כחבר בכיר בוועדה לביטחון פנים בבית הנבחרים, אמר מיד לאחר המעצרים כי "מדובר בחקירה ארוכה שתוכננה היטב, וחושפת עד כמה מוחשי הוא האיום מפני טרוריסטים מבית". במסיבת עיתונאים לילית של הבולשת, נמסר כי החולייה "היוותה איום אמיתי".

 

הרבנית יהודית לואיס מריברדייל סיפרה ל-ynet כי אנשי הבולשת הגיעו לשכונה לפנות ערב וסיפרו להם על המעצרים: "הם אמרו שתכננו לפוצץ מכונית תופת מחוץ לבית כנסת".

 

בהכנת הידיעה השתתפה הגר מזרחי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ה-FBI העביר מטעני דמה
צילום: AP
"היוו איום אמיתי"
צילום: AP
מומלצים