שתף קטע נבחר

סוריה: רוסיה תמכור לנו מטוסי מיג-31

בזמן פגישתם של שר החוץ הרוסי ונשיא סוריה בדמשק, הכחישה סוריה את הפרסומים שמוסקבה חזרה בה מכוונתה למכור לה שמונה מטוסי קרב מסוג מיג 31

סוריה הכחישה היום (א') את הדיווחים בתקשורת ברוסיה, כי מוסקבה עצרה את העסקה למכירת שמונה מטוסי מיג-31, לאחר שעל-פי הדיווחים ישראל הפעילה לחץ. "זה חלק מהניסיון לפגוע ביחסים הקרובים ובשיתוף הפעולה בין רוסיה לסוריה", נמסר בהודעה רשמית בדמשק.

 

ב-2007, הסכימה רוסיה למכור לסוריה שמונה מטוסי מיג-31, המוכרים במערב בשם הקוד "פוקסהאונד". שווי העסקה, לטענת העיתון הרוסי, נאמד ב-400 עד 500 מיליון דולר. העיתון הרוסי "קומרסנט" דיווח כי גם ייתכן שהמכירה בוטלה מפני שסוריה אינה מסוגלת לעמוד במחירו של המטוס המתקדם.

 

ההודעה פורסמה במקביל לפגישתו של נשיא סוריה, בשאר אסד, ושר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, בדמשק. סוכנות הידיעות הסורית הרשמית סאנ"א דיווחה כי לברוב מסר לאסד איגרת מאת עמיתו הרוסי, דימיטרי מדבדב, העוסקת ב"קשרים הבילטראליים המיוחדים בין שתי המדינות ובהתפתחויות האחרונות במזרח התיכון".

 

במהלך הפגישה דיבר לברוב על רצונה של רוסיה לקיים במוסקבה ועידה בינלאומית בנושא המזרח התיכון, כדי לדון בתהליך השלום באזור. לברוב הדגיש כי ארצו מעוניינת להביא להשכנת שלום צודק וכולל במזרח התיכון, על בסיס ההחלטות הבינלאומיות בנושא.

 

הנשיא הסורי הביע את שביעות רצונו מההתפתחות בקשרים בין שתי המדינות, בשורה של תחומים, והבהיר כי עמדתה של דמשק בנוגע לשלום גורסת כי יש להכין היטב את הוועידה במוסקבה, לקבוע את מטרת כינוסה ולוודא את עמדת הצדדים הרלוונטיים לסכסוך וכן לעמוד על מידת מחויבותה של ישראל לעקרונות השלום הצודק והכולל.

 

בפגישה נכחו מהצד הסורי שר החוץ, ואליד אל מועלם, והיועצת המדינית של אסד, בות'ינה שעבאן. מהצד הרוסי נכחו שגריר רוסיה בדמשק וחברי המשלחת שנלוותה לשר לברוב.

 

לברוב מבקר בסוריה במסגרת מסע שהוא מקיים באזור. הוא הגיע לדמשק כדי להשתתף, בין היתר, בפסגת שרי החוץ של ארגון מדינות האסלאם. הוא נפגש אתמול עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל. מחר הוא צפוי להמשיך ולבקר בלבנון.

 

בירושלים הביעו "אכזבה עמוקה" מכוונתה של רוסיה להמשיך לקיים קשרים עם חמאס. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "ההחלטה לפגוש את אחד מראשי חמאס מצטיירת כתמוהה עוד יותר על רקע הכנות הממשל הרוסי לוועידת שלום שאמורה להתקיים במוסקבה בסוף השנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטוס על-קולי שטס בגובה רב. ארכיון
צילום: איי פי
אסד. קשרים קרובים עם רוסיה
צילום: AFP
מומלצים