שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בגלל ונדליזם לאוטובוס - התלמידים נשארו בבית
  החברה המסיעה את תלמידי הכפר הבדואי אלבאטל לבית-הספר טוענת שהם התפרעו וגרמו נזק - ומסרבת להסיעם. המועצה המקומית תומכת. "אני לא יכולה לתפוס טרמפים לבד", סיפרה תלמידה. עם זאת, ייתכן שמחר ההסעות יחודשו

  במשך שבוע ימים, תלמידי הכפר הבדואי אלבאטל משבט אלזיאנדה אינם לומדים. בשבוע שעבר גרמו התלמידים נזק רב לאוטובוס שמסיע אותם לבית הספר, ומאז חברת האוטובוסים מסרבת להסיע אותם. התוצאה: התלמידים נאלצים להישאר בבית וגם מפסידים את בחינות הבגרות. למרות עוגמת הנפש, ייתכן שמחר (יום ג') כבר ייפתר המשבר.

   

  מריאם אלזיאנדה, אלמנה ששישה משמונת ילדיה לומדים בבית הספר, סיפרה ל-ynet: "כאשר דיברתי עם חברת ההסעות סיפרו לי שהילדים גרמו נזק לאוטובוס.

  מועצת אבו-בסמה אחראית על מערך ההסעות, אבל כאשר ניסיתי לקבל מהם תשובות הם סירבו להסביר לי למה הן הופסקו. אין לנו תחבורה ציבורית בכפר והבנות שלי לא יכולות ללכת לבדן לבית הספר. זה לא נהוג".

   

  בתה אחלם בת ה-17, החמיצה את בחינת הבגרות במתמטיקה. "לא הלכתי לבית הספר. לאח שלי היתה גם בחינות בגרות היום, אבל הוא ניסה להגיע עצמאית לבית הספר ואני מקווה שהצליח. אני לא יכולה לתפוס טרמפים לבד".

   

  רפיאן אלזיאדנה סובל גם הוא מהמצב. יש לו ילד בגן וכעת הוא נאלץ להשאיר אותו בבית. "היו פעמים שהסעתי אותו בעצמי לרהט, אבל לא תמיד אני יכול. אני לא מבין למה החליטו להעניש את כל התלמידים, בשעה שמדובר היה במעשה של בודדים. אמרתי למפעיל ההסעות שאין להם זכות להעניש את כל הילדים בגלל ששברו חלון".

   

  מנכ"ל המועצה לכפרים לא מוכרים, עטווה אבו פריח, אמר כי מועצת אבו בסמה ומשרד החינוך אחראים לדאוג למערך הסעות מסודר לתלמידים. "אסור להם להתחבא מאחורי תירוצים. לא ייתכן שמעל 100 תלמידים לא יגיעו לבית הספר ויחמיצו מבחנים, בשל החלטה שרירותית".

   

  התפרעויות ונזקים באלפי שקלים

  מנהל התפעול בחברת ההסעות נרקיס, יוסוף אל אסד, מסר כי ההסעות הופסקו בגלל ונדליזם. "מתחילת השנה אנחנו מתמודדים עם המצב הזה. קיבלנו אישור ממועצת אבו בסמה להספיק את ההסעות עקב הנזקים הרבים שנגרמו לנו". יחד עם זאת מסר כי התקיימה פגישה במועצה עם ראש השבט של הכפר, במסגרתו סוכם כי ההורים יפצו את החברה על הנזק שנגרם ובמקביל התחייבו שלא ייגרם נזק נוסף. הוא האשים את ההורים במצב: "הם לא נותנים דוגמא אישית לילדים. במקום לטפל בשורש הבעיה - הם באים ובוכים".

   

  ממועצת אבו בסמה נמסר בתגובה כי "מערך ההסעות של המועצה נאלץ להתמודד עם בעיות משמעת חמורות, שלצערנו גרמו בעבר לתאונות קטלניות - בהן ילדים שלא נשמעו להוראות הנהג קיפחו

  את חייהם בדרך לבית הספר. במקרה הזה בכפר שניתנים בו שירותי הסעות היו שני מקרים חמורים של השתוללות תלמידים. במקרה אחד - התלמידים השליכו חפצים לעבר כלי רכב חולפים וגרמו נזק לאוטובוס. מספר ימים לאחר מכן גרמו נזק לאוטובוס שנעצר בגלל בעיה טכנית וגרמו לו נזקים בשווי אלפי שקלים. המועצה סירבה להמשיך ולהסיע את התלמידים עד אשר ועד הכפר יבטיח שהתלמידים לא ישובו לנקוט ונדליזם ויתחייב לשאת בנזקים אם ייגרמו כאלה בעתיד. לאחר שנענו להתחייבות הוחלט להחזיר החל ממחר בבוקר את ההסעה".

   

  ממשרד החינוך נמסר כי תחום הסעות תלמידים למוסדות חינוך, לרבות הפעלת מערך ההסעות, נמצא באחריות הרשות המקומית: "בבית הספר התקיימו שיחות עם התלמידים על העניין והתקיימו פעילויות חינוכיות בנושא שמירה על אקלים מיטבי בזמן ההסעות ושמירה על רכוש הזולת ורכוש הציבור".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  התלמידים נשארים בבית. ארכיון
  צילום: שאול גולן
  מומלצים