שתף קטע נבחר

נתניהו: מי יגן מהסכנה האיראנית אם לא אנחנו?

ראש הממשלה התייצב מול חברי סיעתו והבהיר כי ייתכן שבקרוב ייאלץ להוריד מאחזים, כדי להפנות את עיקר תשומת הלב המדינית לאיום האיראני: "הסכנה הולכת ודוהרת אלינו. יש להגיע לאחדות לאומית רחבה ככל האפשר כדי להדוף את הסכנה"

נתנז תמורת מיגרון? בדיון סוער בסיעת הליכוד, הבהיר אחר הצהריים (יום ב') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי ייתכן שבקרוב ייאלץ להוריד מאחזים בלתי-חוקיים, כפי שדורשת ארצות הברית - כדי להפנות את עיקר תשומת הלב לאיום האיראני: "מי יוביל את ההגנה מהסכנה? אם אנחנו לא נעשה זאת ונרתום את ארצות הברית ומדינות העולם, אף אחד לא יעשה זאת".

 

"אנחנו לא נמצאים בזמנים רגילים", אמר נתניהו, "הסכנה הולכת ודוהרת אלינו. הדבר המסוכן ביותר לאורגניזם חי היא שהוא אינו מזהה את הסכנה. התפקיד שלי להבטיח את עתידה של מדינת ישראל. זה הדבר הראשון על-פני כל דבר אחר".


ראש הממשלה בישיבת הסיעה (צילום: AFP)

 

חלק מחברי הכנסת מתחו בדיון ביקורת על הכוונה להסיר מאחזים, אך נתניהו המשיך בשלו: "יש חשיבות ליחסינו עם ארה"ב. מצבנו ב-96' עד 99' (זמן כהונתו כראש ממשלה) לא דומה למצב היום. צריך להכפיף את סדרי העדיפויות לצרכים הלאומיים. יש להגיע לאחדות לאומית רחבה ככל האפשר כדי להדוף את הסכנה. יש סיבות לשמר את היחסים עם ארה"ב. מנהיגות וזיהוי נכון של הסכנות בזמן נדרשים כדי לקבל החלטה להסיר את הסכנה. במציאות קלה לא צריך מנהיגות. הדבר הכי קשה הוא לשנות כיוון בזמן שרצים אל קצה המצוק. תפקידה של מנהיגות הוא להסיר את הסכנה".

 

ראש הממשלה אמר כי הוא פועל בתיאום עם שר הביטחון אהוד ברק. "הוא אינו מנהל מדיניות עצמאית. גם במהלך הבחירות אמרתי שאנחנו מדינה שומרת חוק, ונטפל במאחזים הבלתי חוקיים. אם אפשר אז נטפל בהם בהידברות. עלינו לאחד את הכוחות. אני מבקש את הבנתכם, את אמונכם ואת תמיכתם". בישיבה השתתפו שלושה ראשי רשויות מיהודה ושומרון, בהם רון נחמן מאריאל ובני כשריאל ממעלה אדומים.

 

רוב שרי הליכוד סבורים שיש להימנע מפינוי המאחזים ולאפשר בנייה בגושי ההתנחלויות. חלק מהח"כים והשרים מתחו ביקורת גלויה על נתניהו וברק בישיבת הסיעה. השר יולי אדלשטיין הטיח: "קשה לי להיכנס לאחרונה לבית כנסת. קשה לי להראות את הפנים שלי שם. אם תימשך הדינמיקה העכשווית של ברק לא אוכל להמשיך לשתוק".

 

גם השר ישראל כץ הביע ביקורת גלויה בנושא, ואילו השר גלעד ארדן אמר בנושא המאחזים: "צריך לזרוק את דו"ח טליה ששון לפח הזבל של ההיסטוריה. יש להקים צוות שמשרד ראש הממשלה מוביל אותו בנושא המאחזים, ולא רק משרד הביטחון".

 

יו"ר הקואליציה זאב אלקין והשר גדעון סער התייחסו גם הם לנושא. "בהסכם הקואליציוני נכתב כי בנושא המאחזים ישראל מחויבת לפעול על-פי החוק ולטפל בנושא", אמר אלקין.

 

נתניהו הקשיב במשך דקות ארוכות לטרוניות של חברי סיעתו. הוא הבהיר כמה וכמה פעמים כי "ברק לא פועל לבד", והוסיף: "איראן זה הנושא שעומד בראש וצריך להכפיף את סדר העדיפויות בשביל הנושא הזה. זה לא רגע רגיל ונושא הביטחון הוא בראש הרשימה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה, הערב בכנסת
צילום: דודי ועקנין
מיגרון תשלם את המחיר?
באדיבות שלום עכשיו
הכור בבושהר
צילום: איי פי
מומלצים