שתף קטע נבחר

צרפת: הסיינטולוגיה על דוכן הנאשמים

הארגון ושישה מבכיריו נאשמים בהונאה מאורגנת והפעלת לחץ נפשי על חבריו בוניסיון להוציא מהם כספים. הרשעה עלולה להביא לפירוק מוסדותיו בצרפת. סיינטולוגים: רודפים אותנו

כנסיית הסיינטולוגיה ושישה ממנהיגיה הצרפתים הואשמו היום (ב') בפריז, בהונאה מאורגנת. הרשעה בתיק עשויה להביא לאיסור גורף על פעילות הארגון בתחומי צרפת. מדובר בפעם השנייה בתוך שש שנים שהכת, שעל חבריה נמנים סלבריטאים כגון טום קרוז וג'ון טרבולטה, נאשמת בעבירות פליליות בצרפת, אף שגורמים בה הואשמו בפריז גם קודם לכן.

 

בית המשפט דן בתלונתן של שתי נשים, שאחת מהן טוענת שהוצאו ממנה באמצעות מניפולציות יותר מ-20 אלף אירו למימון מוצרי סיינטולוגיה, כגון "מד חשמל" לבדיקת אנרגיה מנטלית. היא סיפרה כי סיינטולוג פנה אליה ברחוב בפריז ב-1998 והציע לה בדיקת אישיות בחינם, בתקופה שהיא חשה שברירית במיוחד מבחינה נפשית.

 

לדבריה, אחרי שנמסרו לה התוצאות המאכזבות של הבדיקה, נמכרו לה כמה "קורסים לשיפור עצמי", ויטמינים ומוצרים אחרים שלא יכלה להרשות לעצמה. למימון הרכישות, היא לוותה כסף ונכנסה לחובות. המתלוננת השנייה טוענת שאולצה על-ידי מעסיקה הסיינטולוג להיבדק ולהירשם לקורסים שונים בארגון באותה שנה. כאשר הביעה התנגדות - פוטרה.

 

לטענת המתלוננות, כנסיית הסיינטולוגיה נוהגת להשתמש בהטרדות ולחץ כלפי אנשים שמגלים סימני חולשה. מנהל מרכז הסיינטולוגיה בפריז אלן רוזנברג וחמישה בכירים אחרים הואשמו ברדיפת תומכיהם "במטרה להשתלט על נכסיהם באמצעות לחץ פסיכולוגי". בכיר נוסף שהואשם תחילה בפרשה הלך בינתיים לעולמו.

 

דוברת הארגון בצרפת דחתה את הטענות והתעקשה שהסיינטולוגיה היא דת לגיטימית שחבריה נרדפים. "זהו משפט בגין כפירה", אמרה דניאל גונור, שהוסיפה שבתי המשפט "מנהלים מצוד" אחר הכנסייה משום שהיא מקדמת רעיונות חדשים. כתב האישום מייחס לנאשמים אספקה בלתי חוקית של תרופות, בעקבות טענת המתלוננות שקיבלו ויטמינים ושיקויים לשיפור מצבן הנפשי.

 

אם יורשעו ששת הנאשמים, העונש המרבי שניתן יהיה לגזור עליהם בגין העבירות המיוחסות להם הוא שבע שנות מאסר בפועל וקנס בסך מיליון אירו. אם הארגון עצמו יורשע, ייתכן שיפורק ויוצא אל מחוץ לחוק. זאת, אם יוחלט שלא המרכז לא הצליח לעמוד באחריותו המשפטית כלפי המתלוננות.

 

ארגון הסיינטולוגיה הוקם בארה"ב ב-1954 על-ידי סופר המדע הבדיוני רון הברד, והוכר שם רשמית כדת כעבור כעשרים שנה. במדינות אירופה הואשם הארגון כמה פעמים בניצול כלכלי של חבריו. בצרפת, שבה ישנם על-פי הערכות אלפי תומכי סיינטולוגיה, הרשויות רואות בארגון כת ולא דת. המשפט צפוי להימשך עד ל-17 ביוני. עם זאת, גם אם יורשע הארגון, יוכלו אנשיו לערער על הפסיקה לערכאה גבוהה יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בכיר בארגון הצרפתי משיב לשאלות
צילום: AFP
מנציגי הסיינטולוגיה בארה"ב: טום קרוז
צילו: AP
מומלצים