שתף קטע נבחר

מפקד כתב לפקודיו: פתרון שתי המדינות - אשליה

לקראת תרגיל גדול בפיקוד העורף, כתב אלוף משנה במילואים לחיילים ולמפקדים על "הלחצים הפוליטיים המופעלים על מנהיגי המדינה". צה"ל: המכתב לא מייצג את עמדות הפיקוד - וייבדק

קצין מילואים בכיר בפיקוד העורף, פנה ערב התרגיל הגדול לפקודיו, במסר יוצא דופן ודן עמם בסוגיה רגישה שמונחת על שולחנו של הדרג המדיני. באגרת שהופנתה לחיילים ולמפקדים כתב אלוף משנה אלי כספי, כי "למרות האשליה כי 'שתי מדינות לשני עמים' תפתור את כל הבעיות ושלום ישרור בעולם, נדע להתעלות מעל כל המהמורות".

 

 

הוא איחל "שנמשיך לשמור על אחדותנו כמדינה דמוקרטית ישראלית בעלת צביון יהודי, כי אין לנו מדינה אחרת". חיילים שקיבלו את המכתב קבלו על כך שמפקדם, קצין בדרגת אלוף-משנה במחוז הצפון, משלב בדבריו נימה פוליטית, בעיקר נוכח התקופה בה לאמירה משמעויות רבות על רקע קידום תהליך שלום עם הפלסטינים. באגרת, המפרטת את מאפייני התרגיל הנרחב שיחל בשבוע הבא, ציין הקצין את המשבר הכלכלי העולמי, איומי המלחמה, ואת "הלחצים הפוליטיים המופעלים על מנהיגי המדינה".

 

הקצין ביקש מפקודיו לקחת חלק מלא באימון והדגיש את חשיבתו. אמנם התרגיל הוא חלק מפעילות מתוכננת של צה"ל ומערכת הביטחון ואינו נועד לקראת תרחיש קונקרטי, אך מדברי הקצין הבכיר, ניתן להבין כי עימות צבאי שבו העורף יהיה שוב לחזית, הוא רק שאלה של זמן.

 

"ימים קשים עוברים על העולם ועל המדינה", כתב.

"רוחות מלחמה מנשבות ומאיימות להשמיד את מדינת ישראל. דיבורים וצילומים המהווים איום ברור על העורף. לאחרונה היתה לחימה ברצועת עזה, שממשיכה מתחת לשטח, והשאלה היא לא אם, אלא מתי תתחדש הלחימה. כל זאת מבלי לשכוח את מלחמת לבנון השנייה, אשר כנראה השאירה טעם של עוד בפי ארגון חיזבאללה".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה, כי "המסמך המדובר נכתב על דעתו של קצין המילואים בלבד. המסמך אינו מהווה מסמך רשמי של פיקוד העורף ובוודאי שאינו מייצג עמדות כאלו ואחרות של הפיקוד. לאור זאת, הנושא ייבדק".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המכתב שנשלח לחיילים. "רוחות מלחמה"
מומלצים