שתף קטע נבחר

ריבלין נגד הקואליציה? בליכוד רותחים

יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין, הקפיא את המהלך שיזמה הממשלה לאפשר לסגני שרים להצביע בוועדות. בליכוד חוששים כעת להפסיד הצבעות: "אולי ריבלין התחיל את הקמפיין לקראת הבחירות הבאות לנשיאות. למה הוא מרצה את האופוזיציה?"

גורמים בסיעת הליכוד מותחים היום (ה') ביקורת חריפה על יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין, בעקבות החלטתו להקפיא את קידום ההליך שנועד לאפשר לסגני שרים להשתתף בהצבעות בוועדות הכנסת, שאותו יזמה הממשלה.  

  

כיום חל איסור על סגני שרים להצביע בוועדות הכנסת (האיסור נכנס לתוקף במהלך כהונת הכנסת הקודמת), והקואליציה מבקשת לבטל את האיסור. שרים וסגני שרים אינם רשאים להצביע - וכאשר הממשלה עמוסה כל כך בשרים ובסגניהם - קיים חשש אמיתי שהממשלה תפסיד בהצבעות.

 

לפני כשבוע אושרה ההצעה בוועדת הכנסת, ובקרוב היא צפויה לעלות להצבעה סופית במליאת הכנסת. ריבלין הודיע אמש שהמהלך מוקפא, בעקבות מחלוקת בין משפטנים בכירים שהביעו את דעתם בישיבה מיוחדת שכינס בנושא.

 

בישיבה השתתפו גם נציגים מהאופוזיציה והקואליציה. ריבלין החליט להקפיא את היוזמה כדי לאפשר לצדדים לנסות ולהגיע להסדר מוסכם בנושא. לדברי מקורבים לריבלין, יו"ר הכנסת "התרשם כי גם בקרב ראשי הקואליציה פתרון סגני השרים אינו הפתרון הבלעדי, וכי אם יימצא הסדר חלופי, פחות בעייתי ופחות שנוי במחלוקת, בייחוד אם יהיה מוסכם עם האופוזיציה, הדבר יהיה מקובל עליהם".

  

אלא שהחלטתו של ריבלין הפתיעה והרגיזה גורמים בסיעתו. "כל הזמן יש ביקורת של האופוזיציה על כך שסגני שרים לא עושים כלום, אז הנה, במקום לייצר להם עוד עבודה - ריבלין מקפיא את ההליך", אמרו בליכוד. "איש לא ירוויח מזה שהקואליציה תהיה שברירית ועצבנית ובסופו של דבר לא תוכל לשלוט. אולי ריבלין התחיל את הקמפיין לקראת הבחירות הבאות לנשיאות? אחרת קשה להבין למה הוא כל כך רוצה לרצות את האופוזיציה".

  

גורמים נוספים הוסיפו: "יש פה איתות לא טוב של ריבלין לקואליציה. יש כאן רצון לשדר ממלכתיות - וזה כשלעצמו בסדר - רק שזה בא על חשבון הקואליציה זה מאוד בעייתי".

  

מנגד - בקדימה "חגגו" בעקבות הודעת ריבלין. בהודעה שפרסמה הוגדרה הודעתו של ריבלין "ניצחון השפיות על טירוף המערכות שאיים לפגוע במעמד הכנסת". לדברי קדימה, "זו בשורה חשובה לכנסת ומסר חשוב לממשלה ולקואליציה - ולפיו, במדינה דמוקרטית מר נתניהו אינו יכול לעשות מה שהוא רוצה רק לשם נוחיותו והישרדותו הפוליטית. האופוזיציה תמשיך ותפעל לא לאפשר לביבי ולממשלתו המנופחת להפוך את כנסת ישראל לחצר האחורית של הממשלה ולסניף של מרכז הליכוד".

  

חברי כנסת בקדימה מתחו אמש ביקורת על ריבלין, לאחר שלטענתם נהג ביד רכה נגד חברי סיעת הליכוד שהפריעו לנאומה של יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, במליאה. בסיעת הליכוד היה מי שקישר בין הדברים: "אולי ריבלין רצה להרגיע את קדימה, אז הוא החליט להקפיא את ההליך לסגני השרים".

 

בלשכתו של ריבלין העדיפו שלא להגיב לטענות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטף ביקורת. ח"כ ריבלין
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים