שתף קטע נבחר

השר ארדן: ראוי לשחרר רוצחים תמורת שליט

בדיון בנושא החייל החטוף בכנסת ביקש ארדן שלא להפוך את הנושא למחלוקת פוליטית, ותיאר כיצד שינה את דעתו. ח"כ עזרא את מרידור: "לא יכול להיות ששר לא יאות לקבל את תיק שליט". ח"כ גילאון עמד דקת דומיה

1,073 ימים לאחר שנחטף לרצועת עזה, התקיים אחר-הצהריים (יום ג') דיון בכנסת בעיינו של גלעד שליט. במהלך הדיון עמד ח"כ אילן גילאון (מרצ) דקת דומיה מעל דוכן הנואמים במליאת הכנסת.

 

ח"כ עזרא אמר: "לא יכול להיות מצב ששר בממשלה לא יאות לקבל תפקיד כזה על עצמו. הדבר אומר דרשני. זה סימן שאלה שאני לא חושב שנקבל עליו תשובה".

 

השר גלעד ארדן, ביקש בדיון להשאיר את המחלוקות בצד: "אני אומר בשם ראש הממשלה: הנושא חשוב מאוד והוא בראש סדר העדיפויות גם בעיניו. הוא מינה לאחרונה צוות מיוחד בראשותו,

בהשתתפות שרים בכירים וח"כ ישראל חסון. אני יודע שזה לא דבר שגרתי שח"כ מהאופוזיציה נמצא בצוות כזה. אני יכול להבטיח בשמו של ראש הממשלה: הממשלה באמת לא תחסוך שום מאמץ כדי להחזיר את גלעד הביתה.

 

"אני בטוח ומקווה שהכנסת תמשיך להעלות את הנושא הזה ובעוד זמן קצר אני מצפה מעצמנו שיהיו לנו תשובות הרבה יותר מפורטות לתת לכנסת. אין ספק שאם יש נושא אחד שמאחד את כל חלקי החברה בישראל זה גורלו של גלעד שליט", אמר ארדן.

 

השר לאיכות הסביבה הוסיף בנימה אישית: "גם אני סבור שעדיין לא נעשו כל הצעדים וכל הפעולות כדי לקדם את שחרורו. אבל הדבר האחרון שהייתי רוצה זה להפוך את הנושא הזה להתגוששות פוליטית - כי כל אחד רואה את זה מהצד שלו. לא רק בשמאל, גם בימין. אני עברתי איזשהו תהליך ב"עופרת יצוקה" שגרם לי להתייצב יחד עם המפגינים. החלטתי עם עצמי, מצפונית, שזה שונה ממה שסברתי בעבר - שראוי וגם צריך לשחרר מחבלים עם דם על הידיים בתמורה לשחרורו".

 

מחאה חריגה של ח"כ גילאון

במהלך הדיון עמד ח"כ אילן גילאון (מרצ) דקת דומיה מעל דוכן הנואמים במליאת הכנסת. לפני דקת הדומייה אמר ח"כ גילאון בנאומו: "צריך לקחת את הרשימה של חמאס ולהוסיף עוד 20 שמות בחבילה קשורה עם סרט, בתור בונוס, בתור צ'ופר, ולקבוע את המועד להחזרת הילד. אני מציע להכניס את גלעד שליט לחוק ההסדרים - אני אומר את זה ברצינות - רק באמצעות החוק הזה אפשר לעשות את הדברים. אני מציע ששליט יהיה חלק מחוק ההסדרים".

 

ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) אמרה: "שליט צריך להיות בבית. החזרת גלעד הביתה היא לא עניין עסקי או מתמטי, וגם לא עניין סטטיסטי שבו מודדים את הסתברות הסיכון שייווצר לישראל אם ישוחררו כך וכך מחבלים".

 

השר לשעבר, ח"כ שאול מופז, אמר: "לצערי הרב, במבחן התוצאה בשלוש השנים האחרונות

לא הצלחנו להביא את גלעד הביתה. תחת האצטלה של המונח 'מאמצים עליונים' - רב הנסתר על הגלוי. אני משוכנע שעד הרגע הזה נעשו מאמצים עליונים בכל המובנים, בגלויים ובנסתרים, להחזיר את גלעד הביתה. זו לא שאלה של שליח: הוא מוציא לפועל בסוף את המדיניות של הממשלה. כל יום שעובר, הסכנה שהיום, שהחודשים והשנים שיבואו אחריהם יתארכו - גדל. ולכן יפה שעה אחת קודם וכולי תפילה שגלעד ישוב במהרה לחיק משפחתו".

 

מופז הזכיר את המשפט "ברגע שהמדינה תשכח את אחד מבניה - בניה ישכחו אותה" ואמר כי הוא מקווה "שלא נגיע לרגע הזה שהמשפט הזה יהפוך להיות תוצאה, בגין חוסר היכולת להשיב את גלעד שליט הביתה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם רותם
גלעד שליט. 1,073 ימים בשבי
צילום: נועם רותם
עזרא. ביקורת על מרידור
צילום: דנה קופל
צילום: ירון ברנר
ח"כ גילאון. להכניס לחוק ההסדרים
צילום: ירון ברנר
ח"כ מופז. מקווה שגלעד ישוב במהרה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים