שתף קטע נבחר

ד"ר כבוד לסמי מיכאל מאוניברסיטת חיפה

תואר דוקטור לשם כבוד הוענק לסופר סמי מיכאל מטעם אוניברסיטת חיפה. "המילה היא שהשיבה לי את הגאווה כאדם וכיהודי", אמר במעמד הענקת התואר

חבר הנאמנים של אוניברסיטת חיפה העניק אתמול (ג') לסופר סמי מיכאל תואר ד"ר לשם כבוד, כהוקרה על מכלול יצירתו  המשקפת את מגוון פניה של החברה הישראלית מתוך כבוד לאדם ולחירותו. בנימוקי מתן התואר ציין סנאט האוניברסיטה במקביל גם את פעילותו הציבורית של מיכאל, המבטאת מחויבות עמוקה לשלום, צדק וזכויות אזרח, כמו גם את תרומתו לקידום הבנה הדדית בין העדות השונות ובין יהודים וערבים.

 

במעמד הענקת הפרס אמר מיכאל: "לא רובה היה לי באמתחתי, אלא רק מילה. והמילה היא שהשיבה לי את הגאווה כאדם וכיהודי. עם המילה הזאת הגעתי חסר כל לישראל לפני 60 שנה, ולחיפה, העיר שאימצתי אחרי בגדאד "עיר הולדתי". מיכאל ציין כי חלום הילדות שלו היה להיות מדען, אך מי שקטע את חלומו היו אדולף היטלר וגרמניה הנאצית.

 

"רדיו ברלין, ששידר בשפה הערבית, קבע שאני, היהודי, חיידק מזוהם או תת-אדם שדינו הכחדה. לא היתה

לי תשובה מדעית על הטענה המזעזעת הזו, הלוא גרמניה נחשבה לאחת מאימהות המדע המודרני. בבית הכנסת היהודי העתיק ובבית הספר המודרני שבו למדתי לא מצאתי תשובה לתורה החדשה, שבסערת בזק כבשה את היבשת התרבותית ביותר על פני כדור הארץ", המשיך מיכאל והוסיף כי את התשובה מצא במילה.

 

"מי ייתן ונזכה למצוא את השפה הנכונה, השפה שתביא אותנו למחוא כפיים באותן השמחות, ולהזיל דמעה לנוכח אותם המצבים העצובים, שפת-על משותפת שהיא טובה בעברית, בערבית, באנגלית ובסינית. שפה שהיא טובה לגדל בה דור חדש של ילדים שימלאו גני ילדים ובתי ספר, שהמסר החשוב בהם מכל יהיה כבוד לאדם באשר הוא".

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיכאל בעת קבלת הפרס
צילום: מערך תהוד"ה
לאתר ההטבות
מומלצים