שתף קטע נבחר

ח"כים ערבים נגד יוזמת ישי: זו הצעה חולנית

ב-ynet נחשף כי ישי מתכוון להגיש הצעה לפיה שר הפנים יוכל לשלול אזרחות ללא אישור היועץ המשפטי וביהמ"ש - והח"כים הערבים זועמים. ח"כ זחאלקה: אזרחותנו אינה חסד, אלא מכוח היותו בני הארץ. ח"כ אגבאריה: ישי מנסה להתחרות בליברמן

חברי כנסת ערבים הביעו אמש (יום ד') זעם על הצעתו של השר אלי ישי, שנחשפה ב-ynet, לפיה שר הפנים יוכל לשלול אזרחות ללא צורך באישור של היועץ המשפטי לממשלה ובית המשפט. את ההצעה צפוי ישי להניח ביום ראשון, באמצעות ח"כ דוד אזולאי, על שולחנה של הכנסת.

 

יו"ר בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה, אמר כי "מדובר ביוזמה גזענית ואנטי-דמוקרטית. הכוונה היא לשלול אזרחות של ערבים בלבד, ולא של יהודים - אפילו לא של יגאל עמיר. ישי רוצה לבטל החלטות משפטיות ולקחת לידיו סמכות של נקמנות פוליטית. שלילת אזרחות היא אסורה על פי החוק הבינלאומי - אזרחותנו אינה חסד, אלא מכוח היותו בני הארץ".

 

ח"כ עפו אגבאריה (חד"ש) אמר כי "מדובר בהצעה דרקונית, חולנית והזויה, שמכוונת נגד האוכלוסייה הערבית במדינה". לדבריו, שר הפנים לא היה מעלה על דעתו לשלול את אזרחותם של אלחנן טננבאום ונחום מנבר. "כנראה שישי לא סגר עדיין את החשבון עם ליברמן, ומנסה להתחרות בו".

 

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) אמר: "רוח רעה וגזענית שוטפת את ישראל ברחוב, בכנסת ובממשלה. הגזענות הפכה כבר מזמן ל'מיין סטרים'". גם ח"כ אופיר פינס (עבודה) יצא נגד היוזמה. "הצעת שר הפנים הינה הצעה לא רצינית. כאשר אני פעלתי כשר הפנים נגד טרוריסטים לא היתה שום הפרעה של בית המשפט או של היועץ המשפטי לממשלה".

 

בעקבות תיקון שבוצע בחוק לפני שנים אחדות, שר הפנים צריך כיום להתייעץ עם היועץ המשפטי לממשלה ורק לאחר מכן - ובאישורו - הוא יכול לפנות לבית המשפט בבקשה לאשר את התהליך. בתחילת החודש שעבר החל ישי בהליך שלילת אזרחותם של אזרחים ערבים שביקשו לשוב לארץ, אולם המהלך עדיין לא קיבל את אישור בית המשפט.

 

ישי אמר ל-ynet: "יש אזרחים ערבים בישראל, כמו עזמי בשארה, שמרגלים נגד המדינה או פועלים

 נגדה במסגרת של ארגוני טרור. אסור שלאנשים האלה תהיה אזרחות ישראלית, אולם כיום קשה מאוד לשלול אזרחות. בקצב הביורוקרטי הקיים אי אפשר לעשות שום דבר בנידון. הסדר הנכון צריך להיות שאדם שאזרחותו נשללה על ידי שר הפנים יפנה לבית המשפט לאחר מכן ולא ההיפך". ישי הבהיר כי החשש שלפיו שר פנים ישלול אזרחות של ישראלים ללא הבחנה מיותר ואינו במקומו, שכן לטענתו, מאז קום המדינה נשללה אזרחותם של אזרחים בודדים, ובמשורה.


פורסם לראשונה 03/06/2009 22:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ זחאלקה. יוזמה אנטי-דמוקרטית
צילום: עידו ארז
ח"כ אגבאריה. הצעה דרקונית
צילום: דודי ועקנין
צילום: גיל יוחנן
ח"כ טיבי. רוח רעה וגזענית
צילום: גיל יוחנן
השר ישי. "אסור שלאנשים האלה תהיה אזרחות ישראלית"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים