שתף קטע נבחר

פעילי שמאל הקימו סוכה מול מאחז, ופונו

עשרות פעילי שמאל ופעילים פלסטינים הקימו סוכה עם משפחה פלסטינית שעל אדמתה, כך הם טוענים, הוקם המאחז גבעת הדגל. חיילי צה"ל שהגיעו למקום פינו אותם

חיילים פינו הבוקר (שבת) עשרות פעילי שמאל ופעילים פלסטינים שהגיעו לסוסיא בדרום הר חברון כדי להקים סוכה יחד עם משפחה פלסטינית, שלטענתם - על אדמתה הוקם המאחז הבלתי חוקי גבעת הדגל.

 

הפעילים, אנשי ארגון "לוחמים לשלום", הצליחו להציב במקום אוהל, אך תוך זמן קצר הגיעו למקום חיילי צה"ל והחלו לפנותם. במקום פרץ עימות ובסיומו פורק האוהל. המאחז נותר על כנו.

 

עפרה בן פורת, חברת ארגון "לוחמים לשלום", סיפרה ל- ynet על מה שהתרחש: "הגענו הנה, תוך שיתוף פעולה עם תושבי סוסיא הפלסטינים, למחות על הקמת מאחז שנקרא מאחז גבעת הדגל, בסמוך לסוסיא. זו דוגמה פרטית למציאות הקיימת כעת בדרום הר חברון. שבוע אחר שבוע גוזלים המתנחלים עוד ועוד שטחים וחולקות וחונקים את הפלסטינים ואת פרנסתם היומיומית, מגבילים את תנועתם עד למצב אבסורדי שבו הם אינם יכולים עוד לרעות את עדריהם בשטחי המרעה שבבעלותם. הגענו לגבעה, עליה הוקם המאחז שהוגשה בגינו תלונה לצבא והחלטנו לבנות בשטחם של הפלסטינים סוכה ולציין את נוכחותנו בשטח".  


צה"ל פינה את המפגינים (צילום: AFP)

 

למקום הגיעו גם פעילי שמאל זרים, כדי לסייע בהקמת המאהל. "רצינו למחות על הבנייה הלא חוקית ובנוסף להראות את המציאות שמתרחשת באופן יומיומי בדרום הר חברון, כמו גם בכל הגדה המערבית", אמרה בן-פורת.

 

"אנו עדים לשיח ער על מאחזים בלתי חוקיים, גבעות שנתפסות על ידי המתנחלים ומדירות מהן בכל תחומי החיים את התושבים הפלסטינים. הצבא מגיע בה בעת ומכריז על שטח ביטחוני מיוחד, אליו הכניסה מוגבלת לפי ראות עיניהם של החיילים. בעוד שלנו ולפלסטינים, שזו אדמתם, אסורה הכניסה".

 

בן פורת סיפרה על פיזור אירוע המחאה: "החיילים פיזרו אותנו, 200 איש, באופן אגרסיבי. התחושה היא שאין שום חוק והכל נעשה אד הוק, לפי רצונם של החיילים בשטח. אנו יודעים שגם אחרי שהגשנו תלונה במשטרה לא ייעשה כלום. כששלום עכשיו פנו לצבא לגבי המאחז הזה, נאמר להם שהמאחז הזה לא מוכר. יש מדיניות של טשטוש מכוון, החיילים בשטח קובעים את המדיניות - אין דין ואין דיין בנוגע לפלסטינים".

 

מצה"ל נמסר בתגובה: "כ-150 פעילו שמאל ופלסטינים הגיעו היום בשעות הצהריים לגבעת רוג'ום הסמוכה ליישוב סוסיא, שבדרום הר חברון. הפעילים עוררו פרובוקציות על ידי בניית מאהל במקום. לאור זאת ולאור מקרים דומים שאירעו בעבר וגררו אחריהם חיכוכים אלימים בין פעילי השמאל והפלסטינים ובין המתיישבים, הוצג צו שטח צבאי סגור באזור על ידי כוחות משטרת ישראל וצה"ל שהגיעו למקום."

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עשרות הגיעו להקים סוכה
צילום: AFP
פעילי "לוחמים לשלום" בפעולה
צילום: רויטרס
נגמר בעימות
צילום: רויטרס
מומלצים