שתף קטע נבחר

אלפים הפגינו בתל-אביב: די לכיבוש

אלפי מפגיני שמאל ציינו 42 שנים למלחמת ששת הימים וצעדו מכיכר רבין למוזיאון תל-אביב, תחת הכותרת "גומרים עם הכיבוש - מתחילים לחיות". ח"כ ניצן הורוביץ: "ישראל חייבת לעמוד לצד ארצות הברית, עם תומכי השלום והדמוקרטיה"

אלפים צעדו הערב (שבת) ברחובות תל-אביב, מכיכר רבין לרחבת מוזיאון תל-אביב, לציון 42 שנים למלחמת ששת הימים, תחת הכותרת: "גומרים עם הכיבוש - מתחילים לחיות". בהפגנה השתתפו מגוון ארגונים ומפלגות שמאל בהן חד"ש, מרצ, גוש שלום, יש גבול וארגונים נוספים. בין השלטים שנראו שם, בלט השלט "הכיבוש זה כמו דודו טופז רק הרבה יותר גרוע".

 

ח"כ דב חנין (חד"ש) דיבר בהפגנה על הצורך הדוחק בסיום הכיבוש: "42 שנות כיבוש הן 42 שנים יותר מדי. השנה ניצבת ישראל על פרשת דרכים: או שנתקדם לשלום ישראלי-פלסטיני צודק או שתיווצר הידרדרות מסוכנת שעלולה להוביל אותנו למלחמה אזורית איומה. אנחנו במירוץ נגד הזמן".


אלפים הפגינו נגד הכיבוש (צילום: עופר עמרם)

 

לדעת חנין, "סיבה נוספת לסיום הכיבוש הוא המהלך הדרמטי של חדירת נורמות הכיבוש לתוך ישראל והאיומים הגוברים על המרחב הדמוקרטי בכל המישורים: חוקי הנכבה, הפגיעה בחופש הביטוי הפוליטי ועוד. המציאות האיומה בשטחים והתופעות החמורות הנלוות לה מחייבות התגייסות דחופה של כל כוחות השלום והדמוקרטיה לעצירת הסכנות האלה ולעלייה על מסלול של שלום".  

 

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ-התנועה החדשה) דיבר על עידן אובמה הפותח צוהר לסיום הכיבוש: "אובמה משרטט קו ברור בין תומכי השלום והדמוקרטיה לבין מתנגדי השלום. ישראל חייבת להיות במחנה הראשון, לצד ארצות הברית והדרך לשם ברורה - הפסקת ההתנחלויות ופתרון של שתי מדינות".  

 

יואב גולדרינג, ממארגני ההפגנה וחבר מועצת העיר תל-אביב, נשמע מעודד מהנוכחות בהפגנה: "ההפגנה הזו מראה שיש כוח מרכזי מאוד בישראל של יהודים וערבים שאומר 'כן לשלום, די לכיבוש' ורוצה לחיות כבר. הממשלה הנוכחית היא ממשלה סרבנית המשתמטת ממחויבותה לטובת העמים שחיים פה. אותה סרבנות מדינית נראית בניסיונות החוזרים ונשנים לכרסם במעמד הדמוקרטיה ולכן מאוד חשוב לראות שכל כך הרבה מפגינים יוצאים אל מול המגמות המסוכנות האלה".

 

המפגינים נשאו שלטים, שבהם נכתב "לסיים את הכיבוש - להציל את הדמוקרטיה". אמג'ד שביטה, ממארגני ההפגנה, אמר ש"העם הפלסטיני משלם מחיר יקר, אך גם העם הישראלי משלם מחיר יקר על הכיבוש ואנחנו נאבקים לסיום הסכסוך על בסיס פתרון שתי מדינות לשני עמים. החברה הישראלית היום והדמוקרטיה הישראלית עומדות אל מול מבחנים קשים ואיומים שמקורם בכיבוש. אנחנו חושבים כי סיום הכיבוש יבודד את הקולות הגזעניים והאנטי-דמוקרטיים בחברה הישראלית ולכן ניאבק לסיום הכיבוש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד השלטים
צילום: עופר עמרם
ההפגנה בתל-אביב
צילום: עופר עמרם
מומלצים