שתף קטע נבחר

אישום: מנעו בנייה בעומר וגרמו נזק של 2 מיליון ש'

ארבעה תושבי היישוב הבדואי טראבין מואשמים שניסו למנוע בניית שכונת מגורים חדשה בדרום באמצעות הצתות וסחיטות באיומים של קבלנים באזור. בין היתר, הציתו מבנה של חברת החשמל, את מטוסו של ראש המועצה ורכב של קבלן

איך מפסיקים בניית שכונת מגורים חדשה בעומר? התנכלויות שיטתיות, הצתות וסחיטות באיומים של קבלנים באזור. לבית המשפט המחוזי בבאר-שבע הוגשו היום (א') כתבי אישום נגד ארבעה תושבי היישוב הבדואי טראבין, הנאשמים שניסו להפסיק את העבודות להקמת שכונת המגורים החדשה בעומר תוך עבירה על החוק. במשטרה טוענים כי הארבעה פעלו ככנופיה, באופן שיטתי ומחושב, שלא היה מבייש אף ארגון פשיעה בקנה מידה ארצי.


הנאשמים היום בהגשת כתב האישום (צילום: הרצל יוסף)

 

הכל החל כאשר ב-1995 תכננו בעומר לפתוח בעבודות בנייה ופיתוח של

שכונת מגורים חדשה ביישוב, למען אנשי הקבע, שיעברו לאזור הדרום בעקבות הקמת עיר הבה"דים. לפני ארבע שנים נחתם הסכם עם נציגי שבט טראבין, במסגרתו הותוותה מסגרת למעברם ליישוב חדש שנבנה עבורם, ובין היתר כלל חלוקת מגרשים ותשלום סכומים כספיים למתפנים. מרבית אנשי השבט עברו ליישוב החדש, אולם במקום נותרו עדיין כמה עשרות משפחות שסירבו להתפנות.

 

מאז תחילת העבודות באתר, הן הופסקו כמה פעמים בעקבות התנכלויות לקבלנים ולעובדים באתר. בעקבות האירועים נעלה המועצה המקומית עומר את השערים בגדר החוצצת בין עומר לטראבין, ובמקביל הוקם כוח משימה מיוחד, שכלל כ-90 שוטרים, שהוצבו באתר על מנת לאבטח באופן צמוד את העבודות ולאפשר את קיומן, תוך ניסיון להשיב לתושבי האזור את תחושת הביטחון ולהעמיד לדין את האחראים למעשים.

 

המבצע החל בתחילת אפריל השנה, תחת הכותרת "ספירת העומר", וכוח המשימה המיוחד הוקם כחלק מניסיון לאכיפה שיוונית שמנסה להחדיר מפקד מחוז דרום, ניצב יוחנן דנינו, לפיה עבירה בדרום תטופל כמו כל עבירה במרכז. אחרי כחודש של חקירה מאומצת, נעצרו בתחילת מאי שני חשודים במעשה ועל בסיס עדויותיהם נעצרו שני חשודים נוספים. המשטרה עדיין מנסה לפענח הצתה נוספת של מתקן חברת חשמל בעומר, שאירע לפני כשבוע, בשעה שהנאשמים עצמם ישבו במעצר.

 

"יש מלחמה ואתה מפריע"

כתבי האישום שהוגשו מייחסים לרוב הנאשמים עבירות חמורות של הצתה, סחיטה באיומים וקשירת קשר לפשע. מכתבי האישום עולה כי עבדל כרים, בן 20, גרם להצתה לפני מספר חודשים באתר עבודות העפר, כשניידת משטרה עומדת בסמוך למקום. כתב האישום מייחס לו 6 עבירות של הצתה ועשר עבירות של סחיטה באיומים. לפי כתב האישום, סך הכל גרם לבדו נזקים משוערים של כ-1.4 מיליון שקלים.


מטוסו של ראש המועצה נשרף כליל

  

בין היתר, עבדל כרים מואשם בהצתת חדר שנאים של חברת החשמל, הצית את מטוסו של ראש המועצה פיני בדש, הצית שני כלי רכב של תושבי עומר כדי לגרום להם להתנגד לביצוע עבודות העפר במקום, הצית רכב של קבלן ואיים על קבלנים נוספים, שבסופו של דבר סירבו להמשיך לבצע עבודות באזור מרוב פחד. לפי האישום, הוא איים על קב"ט המועצה שיפתח את השער שנסגר, ואיים על אחד הקבלנים שיפגע במשפחתו ובפועליו: "אתה חייב לעזוב יש מלחמה בינינו לבין המנהל ואתה מפריע".

 

מכתב האישום שהוגש נגד נידאל אלסאנע, בן 23, עולה כי הצית מספר משאיות המפנות פסולת באתר הבנייה, וגרם לנזק של כמיליון שקלים. כתבי אישום נוספים שהוגשו נגד איוב ואחמד אלסאנע, בני 29 ו-31 בהתאמה. מכתב האישום עולה, כי השניים השתתפו בהצתת המשאיות יחד עם נידאל, והציתו את מטוסו של פיני בדש יחד עם עבדל כרים. סך הכל גרמו כל הארבעה יחדיו נזק מוערך של כ-2.4 מיליון שקלים.

 

ראש כח המשימה, סגן-ניצב תומר בדש, אמר כי מדובר היה בתיק מסובך,

שכן לצוות היה מידע מודיעיני דל, והם נאלצו לנקוט שיטות חקירה יצירתיות. בסופו של דבר הודה עבדל כרים, בהצתת מטוסו של בדש ואף שיחזר את האירוע. המשטרה תפסה את מכשיר את הטלפון של כרים, ממנו בוצעו לכאורה שיחות בהן איים על קבלנים. את האצבע המאשימה הוא הפנה כלפי הקורבנות שלו, אשר "הכריחו" אותו לבצע את העבירות המיוחסות לו.

 

פקד מזל אסטרחן, קצינת "סחיטת דמי חסות" בימ"ר נגב ציינה כי במקרים בהם נסחטו הקבלנים וקיבלו איומים על חייהם, חששו בתחילה להגיש תלונות במשטרה. רק לאחר פניות אליהם ושכנוע, הסכימו לשתף פעולה עם כוחות המשטרה. בבקשה למעצר עד תום ההליכים, שהגישה עו"ד לילך וגנר מפרקליטות מחוז דרום, נכתב כי "על אף שמתנהל מאבק משפטי בין משפחתם לבין מועצת עומר, הנאשמים אינם מקבלים את מרות החוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניסיון לאכיפה של ניצב דנינו
צילום: הרצל יוסף
היישוב החדש של בני הטראבין
צילום: הרצל יוסף
מומלצים