שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מקלדת A4tech - הידיים יפסיקו לכאוב?
  מקלדת ארגונומית עם שלל תוספות מבית A4tech, מבטיחה לפשט את העבודה עם מסמכי אופיס, וכן למנוע כאבים בזרועות ובידיים. בדקנו

  הקלדה מרובה בתנוחה לא נכונה, וכן שימוש מאומץ בעכבר, עלולים לחולל נזקים לגידים ורקמות באזור שורשי כפות הידיים ובמפרקים נוספים, ואף לשחוק סחוס ולהכאיב עד העצם - תופעות המוכרות כתסמונת התעלה הקרפלית (CTS) ופציעות ממאמץ חוזר (RSI).

   

  חברת A4tech משווקת מזה שנים סדרת מקלדות במיתוג בולט של 'אנטי-RSI'. מקלדות אלו מבוססות על פטנט רשום של החברה, והמקשים מסודרים בהן בתבנית האות A, כך מרחפות כפות הידיים מעל המקלדת בתנוחה טבעית יותר ולא מאולצת, לטענת החברה.

   

  אחרי ניסיון חיובי בשימוש באחת מהגרסאות המוקדמות יותר של מקלדת אנטי-RSI מבית A4tech, שמחתי לקחת לנסיעת מבחן את המקלדת החדשה. מקלדת זו, דגם KBS-26, מבטיחה לספק הקלה נוספת בעבודה בסביבת אופיס, וכן בשליטה במולטימדיה.

   

  עיצוב חיצוני

  בהתאם לקו העיצוב העכשווי, כל מקשי המקלדת הבסיסיים הם בצבע שחור. המקלדת עצמה כסופה. גם מקשי התוספות כסופים, והם משדרים תחושה של גימור זול. אל המקלדת מצורפת משענת קשיחה לכפות ידיים, אותה ניתן להרכיב לבד. היא מתחברת אל שקעים צרים בשיטה מיושנת, בעזרת פינים דקיקים - שנשברים מהר מדי.

   

  הרגליות באחורי המקלדת, אלה המאפשרות לתת למקלדת זווית גבוהה יותר, נמצאו נמוכות מדי, ותוספת הגובה כמעט ולא מורגשת. כל המקשים הבסיסיים הם באותו גודל כמו בגרסאות אחרות של המקלדת. ולמרות זאת יש תחושה של צפיפות. כפתור ה-Caps Lock בצד השמאלי של המקלדת, קוצר ונוסף לו מעין שקע בינו לבין מקש האות ש'. שקע זה נועד להוסיף בידול בעת עבודה בשיטה עיוורת, אולם הוא רק מוסיף סרבול.

   

  בצד הימני אורגנו מחדש מקשי הפקודות הנוספות, Home, And, Page Up, Page Down, ו-Delete. הכל ממוקם בתבנית האות ך' מעל לחיצים. אם עוד לא התרגלתם למיקום כפתורים אלה במחשב הנייד שלכם, סביר שגם כאן ייקח לכם זמן להתרגל.

   

  הצפיפות מורגשת בעיקר בעת שיטוט בעזרת מקשי החיצים, אין מקום להניח את האצבעות בין ההקשות. על גבי מקשי ה-F נוספו איורים וכן כתוביות המזכירות מה מבצע כל מקש. שמור, פתח, בטל וכולי; 33 לחצני התוספות, ביניהם גלגל ניווט, מסודרים מעל ומצד שמאל למקשים הבסיסיים. לחצני השליטה במולטימדיה ממקמים בראש המקלדת.

   

  עדיין עובדים עם דיסקטים

  יש תחושה מסוימת שאין התקדמות של ממש באופי החברה מאז הגרסאות הקודמות. למקלדת יש חיבור PS/2, והיא מסופקת תוכנה על גבי תקליטון. כן כן, תקליטון. אותה מדיה ישנה שרובנו כבר לא מכירים.

   

  אם אין לכם, כמה לא צפוי, כונן דיסקטים - תוכלו להוריד את התוכנה מאתר היצרן; לאחר ההתקנה, ייכנסו לפעולה מקשי האופיס. ללא ההתקנה, יפעלו רק לחצני המולטימדיה והגישה הישירה.

   

  ביצועים ונוחות

  המקשים הבסיסיים נוחים ומגיבים היטב בהקלדה מהירה; לחצני הגישה הישירה מספקים קיצורי דרך מהירים למגוון יישומים בסיסיים כמו תוכנת דואר אלקטרוני, מחשבון ואחרים.

  גלגל הניווט הוא גימיק נחמד, שלא מחדש הרבה מאחר ומרבית העכברים כבר מצוידים בו; לחצני האופיס הייעודיים מסתכמים בהעתק, הדבק, גזור, ובטל. ייתכן ותהיה בהם נוחות עבור מי שאינו מיומן בקיצורי מקשים בסיסיים אלה.

   

  כמה ממקשי ה-F מוקדשים גם הם לקיצורי אופיס כמו: שמור, פתח, איית והחלף. ביניהם גם 'בטל', שנראה כמו כפל מקשים לאחר שיש עבור פקודה זו לחצץ ייעודי.

  בזמן העבודה במצב 'אופיס', מקשי המולטימדיה מחליפים תפקוד. זהו מטרד עבור אלה שמקשיבים למוסיקה תוך כדי עבודה, כי לא ניתן לעצור את ההשמעה, או להריץ לרצועה הבאה; לחצני הווליום וה-השתק, עדיין פעילים.

   

  בעזרת התוכנה המצורפת, ניתן לתכנת מחדש את כל 33 הלחצנים, כך שיריצו תוכנה, פקודה או תיקייה.

   

  סיכום

  דגם KBS-26 לא מספק את הסחורה המובטחת. ארגון המקשים מתנגש עם ההרגל, ומדגיש את הצפיפות בעבודה מהירה; אין כאן סיוע ממשי בעבודה עם אופיס. הלחצנים הייעודיים באים להחליף קיצורי מקשים בסיסיים המוכרים לכל מי שמשתמש באופיס באופן מקצועי.

   

  אם אתם משתמשים בגרסה קודמת של מקלדת אנטי-RSI, השאירו אותה; אם אתם משתמשים בעיקר במולטימדיה, דואר אלקטרוני וגלישה באינטרנט, וכותבים מדי פעם מכתב ב-Word, מקלדת זו יכולה להתאים לכם, במידה ולא תריצו את התוכנה המצורפת אלא רק בעת עבודה עם אופיס; למרות הכל, עם מחיר שוק של החל מ-49 שקלים, מתחרה מקלדת זו על לבם של צרכנים בעלי מודעות לנזקי הקלדה מצטברים - שגם חפצים בכמה לחצנים נוספים וגימיקים באריזה אחת, זולה.

   

  מקלדת אופיס אנטי-RSI - דגם A4tech KBS-26

  ציון:


   

  יתרונות: אנטי-RSI; עיצוב מעניין; מקשים ברי-תכנות, מחיר.

  חסרונות: תחושת צפיפות; ארגון לקוי של מקשי פקודות נוספות, אין שליטת מולטימדיה במצב אופיס, תחושת גימור זול; תוכנה על גבי תקליטון.

  שורה תחתונה: מקלדת חובבנים. 

   

  נחמן גרשונוביץ הוא סופר חרדי וחוקר בין-תחומי, באתרו האישי 'ספרא וסייפא' הוא כותב סיפורים והומור לצד מגוון מתחומי החיים והטכנולוגיה, וגם ממציא טכנו-מיתוסים .

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים