שתף קטע נבחר

המתנחל שתועד יורה בחברון לא יישפט

ההחלטה התקבלה בעקבות החלטת שופט העליון אליקים רובינשטיין לאפשר העברת חומר חסוי לפרקליטו של בראודה, הנאשם בירי בפלסטינים במהלך פינוי "בית המריבה" בחברון. הפרקליטות טענה שהעברת החומר תפגע בביטחון המדינה, אולם רובינשטיין צפה בחומר וקבע כי עשיית הצדק קודמת

פרקליטות מחוז ירושלים מתכוונת לחזור בה בימים הקרובים מכתב האישום שהגישה נגד זאב בראודה, בגין ירי לעבר בני משפחה ערבית במהלך פינויו של "בית המריבה" בחברון בדצמבר 2008. ל-ynet נודע בצהריים (יום ב') כי בעקבות סירובה של הפרקליטות לגלות חומר חסוי במסגרת המשפט, היא מתכוונת לסגת מהאישום.

 

בראודה, השוהה בחודשים האחרונים במעצר בית, מואשם שירה ופצע שני פלסטינים במהלך עימות עם משפחה ערבית המתגוררת בחברון. חלק מהאירוע תועד בסרטון שפורסם לאחר מכן בכלי התקשורת. לפני כשלושה חודשים הגיש פרקליטו, עו"ד אריאל עטרי, עתירה לבית המשפט העליון ובה ביקש להגיש לו חומר חסוי הנמצא בידי הפרקליטות. כחודש וחצי לאחר מכן הודיעה הפרקליטות כי היא אינה יכולה למסור את החומר ואף לא יכולה למסור נוספים על תוכנו. לטענתה, חשיפת החומר החסוי עלול לפגוע בביטחון המדינה.

 

בדיון שהתקיים בפני שופט בית המשפט העליון אליקים רובינשטיין, נחשף החומר החסוי. רובינשטיין קבע לאחר מכן כי "לא ניתן לנהל הליך הוגן במקום שקיים חומר אשר להגנה לא ניתנת ההזדמנות לנסות לנצלה לצרכיה.

 גילוי החומר לשם עשיית צדק, עדיף מן העניין שיש לא לגלותו". לדבריו, על פניו החומר החסוי אינו כזה שמקעקע את עמדת הפרקליטות מכל וכל, אולם בנסיבות מסוימות הוא עשוי לשנות את ההכרעה בתיק.

 

אולם הפרקליטות לא ויתרה ואיימה שאם יורה רובינשטיין על חשיפת החומר - תודיע לבית המשפט המחוזי על חזרתה בה מהאישומים נגד בראודה. בעקבות כך, הודיע רובינשטיין כי הפרקליטות הכריעה שהמחיר לציבור בחשיפת החומר גובר על האינטרס הציבורי שבניהול משפט ולכן אין עוד צורך בגילוי החומר החסוי.

 

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "בית המשפט קיבל החלטה, אנו לומדים ובוחנים אותה". עו"ד עטרי מסר כי "ביטול כתב האישום נגד בראודה עושה צדק של ממש עם הנאשם. בראודה פעל מתוך הגנה עצמית ובחומר שבידי המדינה היה לבסס את זיכויו. לכן, אנו מברכים על ההחלטה".

 

בעקבות ההחלטה תובע ארגון זכויות האדם "בצלם" מהפרקליטות לחזור בה מההחלטה. "בלתי נסבל שמתנחל אלים יחמוק מעונש ויורשה להמשיך לסכן חיים, על-אף שפשעו תועד בווידאו. אם המדינה מסרבת לחשוף את חומר החקירה, עליה למצוא דרכים חלופיות למצות את הדין עם בראודה, אולם ביטול כתב האישום איננו חלופה לגיטימית". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בראודה. במעצר בית
צילום: גיל יוחנן
צילום: ניב קלדרון
עשיית הצדק עדיפה. רובינשטיין
צילום: ניב קלדרון
עו"ד אריאל עטרי
מומלצים