שתף קטע נבחר

ארה"ב מחריפה מסר: ניירט כל טיל מצפון קוריאה

שר ההגנה גייטס הביע ביטחון ביכולת ההגנה מטילים של מדינתו, לאור האיום מפיונגיאנג "להשתמש בנשק הגרעיני להתקפה חסרת רחמים"

ארצות הברית בטוחה: נוכל למנוע התקפה צפון קוריאנית על שטחנו. בהמשך לאיום יוצא הדופן שנשמע היום מפיונגיאנג, "להשתמש בנשק הגרעיני להתקפה חסרת רחמים", התייחס שר ההגנה האמריקני בתקיפות לעניין והביע ביטחון באפשרות ליירט כל טיל שייועד לפגוע בארצות הברית.

 

מזכיר ההגנה רוברט גייטס הגיב לראשונה בשם הממשל לאיום כשדיבר בשימוע בפני מחוקקים בוושינגטון. הוא אמר שיש "סבירות גבוהה לאפשרות להגן על עצמנו", במקרה שצפון קוריאה תשגר טיל ארוך טווח לעבר ארצות הברית.

 

לדבריו, אמצעי יירוט הטילים שברשות הצבא האמריקני "מספקים בהחלט את ההגנה מאיום צפון קוריאני למשך מספר שנים".

 גייטס ציין עוד כי במקרה שהאיום ישתנה, ארצות הברית תוכל להרחיב בקלות את מערכות היירוט שלה.

 

מדובר בשינוי טון מצדו של שר ההגנה, שאמר לפני כמה ימים כי למרות ההתפתחויות האחרונות - הניסוי הגרעיני ושיגורי הטילים - וושינגטון אינה מחפשת אופציות אחרות לטיפול בצפון קוריאה מלבד הערוץ הדיפלומטי, כפי שהוא מתבטא בשיחות הרב-צדדיות עם המדינה הקומוניסטית המבודדת. בכך הכחיש גייטס את הדברים שייחסו לו גורמים אמריקנים בשבוע שעבר, לפיהם טען כי למרות שהדיפלומטיה היא הערוץ המועדף, ארה"ב תשקול צעדים אחרים אם היא תיכשל.

 

האיום המילולי האחרון התפרסם היום בעיתון הממשלתי הצפון-קוריאני, שם נכתב: "כוח ההרתעה הגרעיני שלנו יהיה אמצעי הגנתי חזק, וכן אמצעי למתקפה חסרת-רחמים, כדי להנחית מכה קשה לאלה הפוגעים ולו במעט בכבודנו ובריבונותנו". זוהי ההתבטאות האחרונה בשורה של אמירות לוחמניות שכפי הנראה נועדו למנוע מהקהילה הבינלאומית להעניש את פיונגיאנג על הניסוי הגרעיני שביצעה לאחרונה, שעורר בעולם זעם ומחאה.

 

בתוך כך, מתקרבת ככל הנראה הרחבת הסנקציות המדוברת במועצת

הביטחון. לפי גורם דיפלומטי באו"ם, חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון קרובות להסכמה על החלטת סנקציות חדשה נגד צפון קוריאה, על רקע פעילותה הגרעינית.

 

ארצות הברית ויפן פעלו להחלטה חריפה, בעוד סין ורוסיה היו מתונות יותר בנושא. לדברי המקור הדיפלומטי,"עיקרי העסקה סוכמו, ומשלחת אחת עוד מחכה לאישור סופי מבירתה".

 

במקביל, גורם במשרד החוץ הרוסי אמר הערב כי לפי הערכות במוסקבה, צפון קוריאה מתכוונת לערוך בקרוב ניסוי נוסף בשיגור טילים. "מידע שהגיע לידינו מצביע על כך שיש שם הכנות לשיגור טילים", אמר הבכיר הרוסי לסוכנות הידיעות "אינטרפקס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גייטס. מה הוא צופה?
צילום: AP
שיגור טיל צפון קוריאני
צילום: AP
מומלצים