שתף קטע נבחר

המתנחלים: "בגלל פוליטיקה אין מספיק כיתות"

תושבי השומרון מספרים כי ל-2,450 תלמידים לא יהיה היכן ללמוד בשנת הלימודים הבאה. ראש המועצה בטוח כי מדובר בשיקולים פוליטיים, ואילו משרד החינוך טוען כי המועצה לא העבירה לידיו את המסמכים הרלוונטיים

2,450 מילדי ישראל לא יוכלו להתחיל ללמוד בשנה הבאה בגלל מחסור בכיתות וגנים, או שיצטרכו לסבול בתנאי צפיפות נוראיים. כך הזהירו היום (ד') תושבי השומרון. ראש המועצה האזורית, גרשון מסיקה, קרא בתגובה למשרד הביטחון "להוציא את הילדים מהמאבק הפוליטי".

 

שנת הלימודים במוסדות החינוך טרם הסתיימה, אך כבר כעת מביטים בדאגה לעבר השנה הבאה. ועדת החינוך של הכנסת, בראשות זבולון אורלב, התכנסה הבוקר לדיון מיוחד במצוקת הכיתות בהתנחלויות, במה שכינו התושבים: "ההתנכלות של משרד הביטחון והמינהל האזרחי למוסדות החינוך בשומרון".

 

ראש המועצה מסיקה טען כי "משרד הביטחון מוּנע משיקולים פוליטיים - אין תוספת של כיתות, מעונות וגנים, למרות הגידול במספר הילדים בשומרון. זאת, תוך שימוש ציני ב'טיעונים חוקיים ופרצודוריאלים' שונים ומשונים בצורה שיטתית. דבר זה גורם לכך שביישובים רבים בשומרון לא ניתן יהיה לפתוח את שנת הלימודים הבאה בעוד כחודשיים וחצי".

 

לטענת מסיקה, היחס המחפיר של המדינה בא לידי ביטוי בהתנחלויות אלון מורה, יצהר, יקיר, תל מנשה ורבות נוספות. לדברי המועצה, במסגרת שנת הלימודים הנוכחית דחסו בתי הספר והגנים את הילדים בתנאים קשים ביותר של צפיפות, ולעיתים בתנאים פיזיים קשים ומחמירים. לכן, לא נותרה להם ברירה אלא לעביר שיעורים במבנים מאולתרים, שאותם מילאו עד אפס מקום.

 

משרד החינוך: לא קיבלנו מהם את המסמכים הרלוונטיים

במועצת שומרון מסבירים כי מדובר ב-2,450 ילדים שסובלים מהמצוקה. לדבריהם, בשומרון גרה אוכלוסייה צעירה ולכן מספר הילדים שנכנסים הוא גדול יותר ממספר ילדים שמסיימים את בית הספר. לטענתם, חסרים להם 24 כיתות מעון, חמישה גני ילדים, שני גני חינוך מיוחד ו-36 כיתות בבתי הספר.  

 

"אלו נתונים מדהימים ומציאות שאינה יכולה להתקבל על הדעת במדינה מתוקנת", התרעם מסיקה. "לצערי, ביישובים רבים לא נוכל לפתוח את שנת הלימודים מחוסר כיתות". 

 

במשרד החינוך מאשרים כי חלק מהתלמידים בשומרון נאלצים ללמוד מחוץ לאזור

וכי בגלל הגידול הטבעי נוצר מצב של מחסור בכיתות. בהודעת המשרד נמסר כי הצורך בבינוי גני ילדים ובתי ספר מוכר.

 

עם זאת, הודגש כי טרם קבלת האישורים המתאימים ומימון לבינוי, "על המועצה המקומית להמציא למשרד את כל המסמכים הדרושים, כגון אישור בעלות על הקרקע ותוכנית בניין עיר בתוקף המאפשרים מבחינה חוקית לבנות במגרש המיועד. נכון לכתיבת שורות אלה, האישורים המדוברים טרם התקבלו".

 

בהכנת הידיעה השתתפה יהלי מורן זליקוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התנכלות. מסיקה
צילום: דודי ועקנין
דיון מיוחד. אורלב
צילום: גיל יוחנן
משרד החינוך מחכים למסמכים
צילום: דודי ועקנין
חסרות כיתות (אילוסטרציה)
צילום: ablestock
מומלצים