שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  רב ראשי ציוני לירושלים
  האם הכותל יהיה פתוח לכולם? האם ירושלים תהיה עיר פלורליסטית שמקבלת את האחר? רחל עזריה קוראת להתגייס למאבק לבחירת רב ציוני לבירה

  מערכת היחסים בין חילונים, חרדים ודתיים בירושלים עולה לסדר היום הציבורי פעם אחר פעם. בשבוע האחרון, חזינו באפיזודה נוספת במערכת היחסים, סביב החלטתו הצודקת של ראש העיר לפתוח חניון לטובת ישראלים רבים הרוצים לבקר ביום החופשה שלהם בעיר העתיקה, בכותל המערבי ובמרכז העיר. אך יש נושא נוסף שנדון כעת וישפיע באופן דרמטי על מערכת היחסים בין חילונים, דתיים וחרדים בירושלים, אך לא זוכה לאור הזרקורים. בחירת רב ראשי לירושלים.

   

  הרב הראשי של ירושלים נוגע ישירות במגוון תחומים: החל בתעודות כשרות, דרך רישום לנישואין, יחס לגרים בממסד הדתי הירושלמי, פתיחת בתי עסק בשבת, המקומות הקדושים, מקוואות, בתי כנסת ונושאים דתיים נוספים.

   

  אך לא מדובר רק במישור הרשמי של תפקידיו. מדובר בשאלה המהותית האם רב העיר ירושלים יהיה אדם שרואה את צרכי כלל החברה הישראלית, ומבין שהעיר ירושלים היא בירת העם היהודי כולו על כל פלגיו וזרמיו, חילונים, דתיים, חרדים, קונסרבטיבים, רפורמים, ושהיא עיר הקדושה לשלוש הדתות, ושאנו הירושלמים מעוניינים שכולם, כולם, יוכלו לבקר בעיר וישמחו להגיע לכאן.

   

  בישיבה האחרונה של ועדת תכנון ובניה בה אני חברה, התקיים דיון אודות עניין טכני הנוגע לרובע היהודי ולכותל. הופתעתי כאשר חלק מחברי המועצה החרדים החלו לדון בעניין וטענו שאינם מעוניינים שאזור הרובע היהודי והכותל יהוו מוקד תיירותי, אלא רק מקום תפילה, וכל פיתוח שמקל על הציבור הרחב להגיע לכותל פסול בעיניהם.

   

  מדובר פה בעניין עקרוני וחשוב; על הרב הראשי של ירושלים להבין כי הכותל צריך להיות פתוח לכל אדם המעוניין להגיע אליו, אם לתפילה, לתיירות, או אפילו רק לראות את המקום. הרב הראשי של ירושלים יבחר האם ואיך להתעסק בנושאים האלו. ביכולתו של הרב לעצב את פני העיר - האם זו עיר פלורליסטית שמקבלת את האחר, או שזו עיר קיצונית שלא מעוניינת לראות פה את מי שאינו חובש את אותה כיפה ומתפלל באותו בית הכנסת.

   

  יש לנו, לציבור המתון
  הציוני והפלורליסטי בעיר הזדמנות להשפיע מבפנים. בידינו האפשרות לוודא כי הרב הראשי של העיר, אחת הדמויות הבולטות בעיצוב מערכת היחסים בין חילונים ודתיים יהיה אדם ציוני, שאופייה הכלל ישראלי של ירושלים חשוב לו, ושמבין כי ירושלים צריכה להיות בית מזמין לכל יהודי באשר הוא.

   

  מייד עם היבחרו, התחייב ראש העיר ניר ברקת לפעול למינוי רב ראשי ציוני. הגוף הבוחר את הרב מורכב מ-48 נציגים שמתוכם 24 הם נציגי בתי הכנסת בעיר. בימים אלו משרד הדתות יצא בקריאה לבתי כנסת להגיש מועמדות לחברות בגוף הבוחר. ככל שיותר בתי כנסת ציוניים, פלורליסטים ומגוונים יגישו מועמדות, כך יגדל הסיכוי שלנו למנות רב ראשי ציוני ומתון לירושלים. רב שיזכיר לנו שירושלים היא עיר של שלום, עיר של כלל החברה הישראלית והעם היהודי.

    

  הכותבת היא חברת מועצת עיריית ירושלים

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "רב ראשי ציוני לירושלים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים