שתף קטע נבחר

השר נאמן על דליה איציק: עשו לה רצח אופי

בכנס התנועה לחופש המידע, אמר שר המשפטים שהשקיפות יכול להרוס את חיי בני האדם. הוא הביא את הדוגמה של יו"ר הכנסת לשעבר ופרשת השיפוצים: "היא לא עברה על שום הוראות. אבל אם ישאלו עליה, יגידו שהיא מושחתת וזה לא המצב"

שר המשפטים, יעקב נאמן, יצא הערב (יום ד') להגנתה של יו"ר הכנסת לשעבר, דליה איציק, בעקבות פרשת השיפוצים הנרחבים שנערכו בדירתה.

 

בכנס שנערך מטעם התנועה לחופש המידע, שנערך במכללה למנהל בראשון-לציון, אמר שר המשפטים כי כל אדם שנמצא בעמדה שלטונית צריך לדעת שהכול פתוח וגלוי וכי שקיפות היא אבן יסוד של דמוקרטיה. אולם, לדבריו, מצד שני השקיפות יכולה להרוס את חיי בני האדם.

 

נאמן הביא כדוגמה את איציק ואמר: "מדובר באשה ישרה שעשו לה רצח אופי. הודלף דו"ח, נעשה סיפור שהתברר שאינו נכון. היא לא עברה על שום הוראות חוק וגם אין בכך בעיה מוסרית. אבל אם ישאלו בציבור על דליה איציק, כולם יגידו שהיא מושחתת וזה לא המצב. יש גבולות וצריך לדעת לעשות ריסון במידע, צריך לדעת לשמור על כבוד האדם".

 

שר המשפטים דיבר גם על ארגוני הפשע. "ארגוני הפשע חוגגים בישראל ויש מי שדורשים לחשוף חומר ראיות מודיעיני במהלך המשפט. חשיפה של חומר מודיעיני יכולה להוביל לתוצאות הרסניות לחברה, איומים על עדים ולעיתים גם מעשי רצח", הוא אמר.

 

נאמן דיבר על השקיפות בוועדה למינוי שופטים ואמר כי הוא שמח שהחוק אוסר על מתן מידע על מי שמגיש מועמדות לוועדה לבחירת שופטים - אחרת, לדבריו, אנשים יחששו להגיש את מועמדותם. "אם מועמד לוועדה יידע שהמידע עליו יהיה חשוף וגלוי נקבל מצב שבו אנשים לא יגישו מועמדות לוועדה". נאמן סיכם: "חשיפה של דברים היא דבר חשוב אך צריך לדעת לשים לה גבולות".

 

הוא גם מתח ביקורת על משרדו שלו. "כל מי שנמצא בעמדה ציבורית צריך לדעת וצריך לתת דין וחשבון ולכן ההתכנסות לפעמים מאחורי סעיפים בחוק חופש המידע שנוקטים משרדי הממשלה, כולל משרד המשפטים, לא תמיד נראים לי", הוא אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר נאמן. יש גבולות
צילום: אלכס קולומויסקי
איציק. פרשת השיפוצים
צילום: ירון ברנר
מומלצים