שתף קטע נבחר

סרביה: תמונות הגנרל המבוקש נועדו לפגוע בנו

ערוץ טלוויזיה בוסני שידר תמונות חדשות שבהן נראה הגנרל הבוסני-סרבי ראטקו מלאדיץ', מהאנשים המבוקשים באירופה. סרביה: הפרסום נועד לפגוע בסיכויי צירופנו לאיחוד האירופי

תחנת טלוויזיה בוסנית שידרה הלילה (יום ה') את מה שהגדירה כצילומים החדשים ביותר שהוצגו בציבור של פושע המלחמה הבוסני-סרבי הנמלט, ראטקו מלאדיץ'. בתמונות נראה הסרבי המבוקש משחק להנאתו עם בני משפחתו בשלג. לטענת סרביה, המהלך נועד לחתור תחת ניסיונה להצטרף כחברה מלאה לאיחוד האירופי.

 

צילומי הווידאו, ששודרו בתחנת "טלוויזית סרייבו", מציגות את מלאדיץ' כשהוא נעזר במקל הליכה ומתלוצץ עם רעייתו וכלתו, אחרי שזו משליכה לעברו כדורי שלג על רקע נוף הררי. בדיווח טען כי הצילומים, שהוצגו לצד תמונות ישנות של מלאדיץ' בבלגרד, כנראה צולמו בשנה שעברה, אך לא ברור היכן. ואולם גורם סרבי דחה זאת והעריך שהצילומים מלפני לפחות שמונה שנים.

 

מלאדיץ', שפיקד על הכוחות הבוסנים-סרבים במלחמת בוסניה בין השנים 1992-95, הואשם ב-1995 ברצח עם בבית הדין לפשעי מלחמה של האו"ם בהאג. זאת על רקע חלקו במצור בן 43 החודשים על העיר סרייבו ומעורבותו בטבח סרברניצה, שבו נרצחו כ-8,000 מוסלמים. עמדתה של בלגרד עד עתה הייתה כי אינה מסוגלת לעוצרו, אך מעצרו הוא תנאי מרכזי להתקדמות בהליך לצירופה לאיחוד האירופי.

 

העיתוי של פרסום הצילומים הוא כנראה לא מקרי. שרי החוץ של האיחוד האירופי צפויים לדון מחר בהתקדמות בשיפתוף הפעולה של סרביה עם בית הדין. "זה ברור שמישהו חשב שיש למזער את ההערכה החיובית של שיתוף הפעולה של סרביה עם בית הדין של האו"ם", אמר רסים ליאג'יץ', הנציג של סרביה בבית הדין בהאג. "ברור שלמישהו בקהילה הבינלאומית אין כוונות טובות כלפי סרביה".


ראטקו מלאדיץ' בצילומים ששודרו בטלוויזיה הבוסנית (צילום: AFP)

 

התוכנית הבוסנית "60 דקות" תיארה את חייו החופשיים

יחסית של מלאדיץ' בעשור האחרון בסרביה ובאזור בוסני שמנוהל על-ידי סרביה. מלאדיץ' נראה מבקר בבתי קפה ומסעדות וחי חיים שלווים בשכונת קוסוטניאק בבלגרד, וכן משתתף בחתונת בנו וחוגג את הולדת נכדתו. "החומר שהוצג אמש נתפס בביתו של מלאדיץ' בדצמבר אשתקד והועבר לבית הדין בהאג במרס השנה", אמר ליאג'יץ'. "אף לא צילום אחד הוא בן פחות משמונה שנים".

 

סרביה קיוותה שמעצרו בשנה שעברה של המנהיג הפוליטי הבוסני-סרבי, רדובן קרדז'יץ', יגביר את סיכויה להצטרף לגוש האירופי, אך בבריסל הבהירו לה שמצפים שם גם למעצרו של מלאדיץ'. עקב כך היא הגבירה בשנה שעברה את מאמציה בנושא,וחקרה את רשת הסיוע הפיננסי ומקומות המסתור שייתכן ששימשו אותו בעבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מלאדיץ' באירוע משפחתי
צילום: רויטרס
בהולדת נכדתו
צילום: רויטרס
מומלצים